Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

5 + 1 případ, kdy dává smysl zaplatit kreditní kartou

25. 8. 2020 15:03
Za placení kreditkou banky své klienty rády odměňují, zatímco s „obyčejnou“ debetní kartou většinou žádné extra výhody nezískáte. Ale není to zdaleka pouze o odměnách. Pojďme si spolu projít sedm nejčastějších situací, kdy budete rádi, že kreditku máte.
5 + 1 případ, kdy dává smysl zaplatit kreditní kartou
5 + 1 případ, kdy dává smysl zaplatit kreditní kartou | Foto: Komerční sdělení
  1. Když vás banka za placení odměňuje

Na každý nákup, který zaplatíte kreditní kartou, máte u většiny bank drobnou, ale automatickou a stálou slevu. A to opravdu na každý nákup, takže i v e-shopech. Třeba u Hello bank! to funguje tak, že jednou za měsíc banka posčítá všechny vaše nákupy kreditkou a z této částky vám vrátí 1 % zpět. Měsíčně tak ušetříte až 150 korun. Jen a jen díky tomu, že platíte tou správnou kartou.

  1. Když nakupujete u partnerů

K odměně za placení můžete naplno využít také slevy ve vybraných obchodech, restauracích, hotelech, cestovních kancelářích i e-shopech. Stačí si kartu zaregistrovat do věrnostního programu - u kreditky od Hello bank! je to Mastercard Priceless Specials. Nejde přitom o žádné symbolické slevy, často jde o desítky procent u známých a prestižních značek. Mimochodem tento program se netýká nutně jen kreditních karet, ale i karet debetních.

  1. Když platíte v zahraničí nebo v cizí měně

Pokaždé, když platíte kartou v zahraničí, se utracená částka v cizí měně při zúčtování přepočítá na koruny podle aktuálního kurzu. Ten se přitom může mezi jednotlivými bankami a vydávanými kartami výrazně lišit, podobně jak to znáte z kamenných směnáren. U kreditky Hello bank! se používá kurz stanovený karetní asociací Mastercard, který patří dlouhodobě k těm nejvýhodnějším.

Tip navíc: Obecně si pak při platbě kartou, ať už debetní, nebo kreditní, dejte pozor na službu Dynamic Currency Conversion (DCC), kdy je částka na měnu, ve které je účet vedený, přepočítána okamžitě. Sice potom vidíte na displeji bankomatu nebo platebního terminálu částku přepočítanou rovnou na české koruny, ale obvykle jde o transakci s mnohem nevýhodnějším kurzem.

Pomocí kreditní karty můžete zaplatit nenadálé výdaje – třeba nákup nového spotřebiče, když ten starý nečekaně doslouží těsně před výplatou
Pomocí kreditní karty můžete zaplatit nenadálé výdaje – třeba nákup nového spotřebiče, když ten starý nečekaně doslouží těsně před výplatou | Foto: Komerční sdělení
  1. Když nemáte dost peněz na účtu

Může se to stát každému. Buďto krátce před výplatou, nebo když se sejde několik neočekávaných výdajů najednou. Jakmile pak něco potřebujete bezodkladně koupit, ale prostě na to zrovna nemáte, vyplatí se sáhnout po kreditce. Díky bezúročnému období až 55 dní, které má kreditka Hello bank!, si splácení bez problémů rozložíte do následujících dvou výplat a pořád nezaplatíte ani korunu navíc.  

Zcela jistě se jedná o výhodnější řešení, než když sáhnete po kontokorentu, který možná máte sjednaný ke svému běžnému účtu. U kontokorentu totiž s obdobím bez úroků nepočítejte - začínají vám totiž "naskakovat" okamžitě.

  1. Když potřebujete složit zálohu

Narazíte na to zejména v zahraničních hotelech, autopůjčovnách nebo na samoobslužných čerpacích stanicích. Všude tam, kde kromě ceny za službu či zboží skládáte i vratnou zálohu. Na vašem účtu by vám takto dočasně zablokované peníze později mohly chybět, u kreditky to je díky bezúročnému období bez problému. A hlavně: v některých zemích se zálohované platby dají platit výhradně kreditkou, s debetní kartou máte smůlu!

Kreditní kartu se vyplatí použít i při platbách online. A dokonce si ji můžete nechat pojistit i proti krádeži nebo zneužití.
Kreditní kartu se vyplatí použít i při platbách online. A dokonce si ji můžete nechat pojistit i proti krádeži nebo zneužití. | Foto: Komerční sdělení
  1. Když nakupujete online

Abyste se nemuseli bát nakupovat na internetu, hodí se mít kartu s kvalitním zabezpečením a platit pouze s ní. Mnohé kreditní karty mají funkci 3D Secure, která efektivně zabrání tomu, aby případný zloděj nebo hacker zneužil vaši kartu. Dokud máte u sebe svůj mobil, kam chodí ověřovací SMS kódy, ve většině platebních bran s vaší kartou nikdo cizí nezaplatí.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy