Geniální mladík vymyslel plán na vyčištění špinavých oceánů

Zuzana Mocková Zuzana Mocková
11. 6. 2014 8:00
Před dvěma lety ohromil svou environmentální myšlenkou celý svět. Jeho metoda na vyčištění světových oceánů od plastů bude fungovat, ale chybějí mu finance.
Boyan Slat
Boyan Slat | Foto: YouTube

Delft (Nizozemsko) Boyan Slat se před lety vydal s kamarádem na dovolenou do Řecka, kde při potápění obdivoval množství medúz vznášejících se kolem něj. Záhy však zjistil, že se nejedná o mořské živočichy, ale o obyčejné plastové pytlíky vyhozené do vody.

Tehdy nedokázal přijmout myšlenku, že by se moře a oceány nedaly od milionů tun plastových odpadků jednoduše vyčistit.

Jak funguje metoda čištění oceánů?
Jak funguje metoda čištění oceánů? | Video: YouTube

Na mezinárodní konferenci TEDx Talk v nizozemském Delftu, která v minulosti hostila taková jména, jako je Bill Gates, Al Gore, Jane Goodall nebo Gordon Brown, představil v roce 2012 metodu, na kterou přišel ještě během studia na střední škole.

Vše je postaveno na principu samočištění. Plovoucí čisticí stanice nebrouzdají vody oceánu, ale naopak nechávají odpadky, aby připluly blíže. Stanice je poté svými dlouhými rameny zlikviduje. Převratné na celém nápadu je využití mořských proudů. Boyan také tvrdí, že zvládne zlikvidovat odpad z poloviny Pacifického oceánu během 10 let.

Lidstvo dělí od čistých oceánů dva miliony dolarů

Jeho myšlenky inspirovaly řadu lidí, kteří na projekt přispívají. Někteří začali s mladým vynálezcem i spolupracovat.

Dnes je Boyan Slat zakladatelem a současně prezidentem společnosti Ocean Cleanup, která se myšlenku čištění oceánů snaží převést do praxe. Pod sebou má na 100 odborníků, kteří se specializují na oceánografii, ekologii, námořní právo, recyklaci, ale i finance. Současně se devatenáctiletý Holanďan věnuje studiu inženýrství letectví a kosmonautiky na univerzitě v Delftu.

Drobné částečky plastu si ptáci a ryby pletou s potravou.
Drobné částečky plastu si ptáci a ryby pletou s potravou. | Foto: YouTube

Během loňského roku probíhala studie, která měla prokázat funkceschopnost environmentálního projektu, což se také nakonec potvrdilo. Vše, co bylo zatím jen na papíře, je ve skutečnosti plně funkční a projekt čištění světových vod může odstartovat. Překážkou jsou finance.

Do dnešní doby se Boyanovi podařilo shromáždit od sponzorů něco málo přes 184 tisíc dolarů (zhruba čtyři miliony korun). Aby mohl projekt realizovat, shání dva miliony dolarů. Díky těmto financím by postavil prototyp stanic a mohl začít s testováním v plném měřítku.

Náctiletý podnikatel vymyslel ziskový projekt

Mladý student byl za svůj nápad v roce 2012 oceněn za nejlepší technické provedení v rámci konference TEDx Talk a jeho práci také uznalo nizozemské Ministerstvo životního prostředí. Zařadil se mezi 20 neslibnějších mladých podnikatelů z celého světa v rámci Intel EYE50.

Jeho myšlenka totiž nemá jen chránit životní prostředí. Projekt čištění oceánů je totiž i ziskový. Sesbíraný plastový materiál totiž Boyan hodlá recyklovat a znovu využít na výrobu.

S projektem čistých oceánů ale Boyan Slat nekončí. Další úkol, do kterého se plánuje pustit, bude řešení, jak zabránit tomu, aby se plasty do moří a oceánů dostávaly.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy