Nejvyšší hora
Největší sklon sjezdovky
Nejvýše postavená restaurace
Nejdelší sáňkářská trasa
Bezpečně do Rakouska » Stovky lyžařských středisek, tisíce kilometrů sjezdovek i běžkařských tras nebo neopakovatelné zážitky mimo sjezdovky. Zimní dovolenou v Rakousku si užije každý: milovníci adrenalinu, zapálení sportovci i rodiny s dětmi. Podívejte se, kam vyrazit, které zážitky si nenechat ujít a kolik stojí skipasy v největších zimních areálech v zemi.
Nejzajímavější areály, funparky i běžecké stopy
Tradiční jídla na netradičních místech
Naplánujte si dovolenou nebo víkendový odpočinek
Nejzajímavější aktivity v rakouských Alpách
Odměna po sportovním výkonu
Otestujte své znalosti Rakouska
Zopakujte si pravidla pohybu na sjezdovce
Kam volat v případě nouze
Ve známém středisku Martin Němec pracuje jako provozní jedné z horských chat. A na Zell am See nedá dopustit, ať už co do zimního lyžování a výstupů na skialpech „na pivo“, či letních túr a cyklistiky.
Do druhého dílu podcastu Zima v Rakousku přijal pozvání Tomáš Kraus, český olympionik, dvojnásobný mistr světa a čtyřnásobný vítěz Světového poháru ve skikrosu.
Do třetího dílu podcastu Zima v Rakousku přijal pozvání jeden z mála českých horských vůdců Jan Zahula. A popíše nám, jak na skialpy, zimní lezení i jak nebezpečné jsou v zimě laviny.
Tradiční jídla na netradičních místech, to jsou gastronomické zastávky v rakouských Alpách.
Lyžařské areály v Rakousku jsou rozesety po všech spolkových zemích, a tak si lze pohodlně naplánovat jak krátkodobou lyžovačku na prodloužený víkend, tak pořádnou zimní dovolenou.
Rakouské lyžařské areály nabízí v zimě nepřeberné množství aktivit. Vybrali jsme proto to nejzajímavější, co tu můžete zažít nejen v Alpách, ale i mimo ně.
Ke sportovním výkonům patří neodmyslitelně také relaxace ve wellness. Rakouské lyžařské resorty nabízí nepřeberné množství saunových světů, termálních lázní nebo luxusních wellness středisek. Mnohé z nich navíc poskytují levnější večerní vstupné.
Každý lyžař či snowboardista se musí chovat tak, aby svým chováním neohrožoval a nepoškozoval ostatní.
Každý musí jezdit s přiměřeým odstupem a s ohledem na vzdálenost, na kterou vidí. Svou rychlost a svůj způsob jízdy musí přizpůsobit svým dovednostem, terénním, sněhovým a povětrnostním poměrům, stejně jako hustotě provozu.
Lyžař či snowboardista přijíždějící zezadu musí svou jízdní stopu zvolit tak, aby neohrožoval lyžaře jedoucího před ním.
Předjíždění je dovoleno seshora nebo zespoda, zprava nebo zleva, ale vždy s odstupem, který poskytne předjížděným dostatek prostoru.
Každý, kdo chce vjet do sjezdové tratě nebo se chce po zastavení opět rozjet, se musí rozhlédnout a přesvědčit se, že tím neohrozí sebe ani ostatní.
Lyžař či snowboardista nesmí zbytečně zdržovat na úzkých či nepřehledných místech. Ti, co upadli, pak musí co nejrychleji uvolnit trať.
Při stoupání a sestupování je nutno používat pouze okraje sjezdovky.
Každý lyžař či snowboardista musí respektovat značení a signalizaci tratě.
Při úrazech je každý povinen poskytnout první pomoc.
Každý lyžař nebo snowboardista, ať už svědek, či účastník, je povinen v případě úrazu prokázat své osobní údaje.
Jak říká staré dobré přísloví: Kdo je připraven, není překvapen. Při přípravě na dovolenou si proto nezapomeňte uložit důležitá telefonní čísla, abyste netápali, kam volat v případě nouze.
Centrální tísňové volání
Záchranná zdravotnická služba
Lékařská pohotovost
Policie
Hasiči
Poruchy aut
Cestování do Rakouska je nyní bez omezení a v současné době není vyžadována žádná vstupní registrace. Až do odvolání nejsou povinné respirátory na veřejnosti, jako je MHD, lanovky, obchody atd. Výjimku tvoří Vídeň, kde platí povinnost respirátoru FFP2 i nadále ve veřejné dopravě a v lékárnách. Další aktuální informace najdete na oficiální webové stránce.
Texty: | Magdaléna Daňková |
Grafika a kódování: | Štefan Novák |