Zimní dovolená v Rakousku se pro Čechy komplikuje. Plánujete? Máme rady a tipy

Zimní průvodcerakouskem

Zimní sezónu v Rakousku komplikuje pandemie koronaviru, místo lyžování tak většina Čechů zatím plánuje, kam na hory vyrazí. Nechte se inspirovat a podívejte se, kam v Rakousku za rodinným lyžováním, kde najdete nejlepší podmínky pro skialpové túry a kolik stojí skipasy v největších areálech v zemi.

Lyžařské areály Snowparky Volnočasové aktivity Rodinné areály Túry a běžky Regiony

Lyžařské areály

Ať už jezdíte rádi po bezpečnější modré, nebo dáváte přednost rychlým sešupům po černých sjezdovkách, rakouská lyžařská střediska nabízejí pestré trasy a mají co nabídnout všem typům lyžařů.

Snowparky

Triky, skoky a obraty – snowparky s různorodými překážkami najdete v Rakousku v každém větším areálu. Většina se nachází podél lanovek nedaleko výstupních stanic a jsou otevřené jak pro zkušené snowboarďáky, tak pro začátečníky.

Volnočasové aktivity

Zimní dovolená nemusí být jenom ve znamení celodenního sjezdového lyžování. Dnešní střediska nabízí i celou škálu aktivit mimo sjezdovky, od procházek na sněžnicích přes sáňkování po bruslení na zamrzlém jezeře.

Rodinné areály

Lyžařská střediska v Alpách po celém Rakousku nabízí řadu výhod pro rodiny s dětmi. Ať už se jedná o levnější skipasy, zvýhodněné pobytové balíčky nebo hlídání dětí, zatímco rodiče sjezdují. Mnoho areálů láká rodiny na zábavní parky nebo sáňkařské dráhy.

Túry a běžky

Pokud dáváte přednost běžeckému lyžování, skialpinismu nebo túrám na sněžnicích, alpská údolí pro vás budou jako stvořená. Většina známých areálů nabízí více než stovku upravených tras krásnou zimní krajinou. Kromě toho si lze půjčit veškeré vybavení na místě.

Regiony

Korutany, Tyrolsko nebo Štýrsko. Lyžařské areály v Rakousku jsou rozesety po všech spolkových zemích, a tak si lze pohodlně naplánovat jak krátkodobou lyžovačku na prodloužený víkend, tak pořádnou zimní dovolenou.

Turistické cesty do Rakouska budou možné nejdříve od 24. ledna. Do té doby zůstanou zavřené mimo jiné všechna ubytovací zařízení a restaurace. Pro aktuální informace sledujte stránky www.austria.info.

Desatero na sjezdovce

1

Na lyže jen s přilbou

Nosit helmu není ostuda, ale známka zodpovědnosti. Ať už jste zkušení lyžaři, nebo začátečníci, přilba je jednoduchá a účinná pomůcka, jak si chránit zdraví. Než se rozjedete, ujistěte se, že má helma vhodnou velikost a správně vám sedí na hlavě.

2

Nepřeceňujte své schopnosti

Než se pustíte dolů, zkontrolujte si sjezdovku na mapě. Nejméně náročné jsou modré sjezdovky, červené mají střední obtížnost a černé jsou vhodné jen pro opravdu zkušené lyžaře. Když přeceníte, na jakou sjezdovku vaše schopnosti stačí, ohrozíte tím nejen sebe, ale i ostatní.

3

Jeďte, až když máte volno

Každý lyžař, který chce najet na sjezdovku, by se měl nejprve podívat za sebe, aby nevlezl do cesty někomu jinému. To stejné platí ve chvíli, když si v půlce sjezdovky dáváte pauzu a pak chcete v lyžování pokračovat.

4

Lyžujte radši bezpečně než rychle

Rekreační sportování není závod. Pokud si rádi užíváte rychlou jízdu, nezapomínejte při tom na to, jestli je pro ni příhodné počasí, jestli sjezdovka není přeplněná a jestli vás lyžaři, které předjíždíte, vidí. Pokud ne, raději zpomalte. Předejdete tak možnému úrazu.

5

Udržujte bezpečnou vzdálenost

Ve chvíli, kdy na sjezdovce nejste sami, nezapomínejte dodržovat potřebné rozestupy, aby se nestalo, že jinému lyžaři vjedete do cesty. Pokud se někoho chystáte předjet, mějte na paměti, že přednost dáváte vy, ne lyžař pod vámi.

6

Zastavujte tam, kde vás jiní vidí

Pokud to není naprosto nezbytné, nezastavujte uprostřed svahu a v místech, kde vás ostatní lyžaři mohou přehlédnout. Ideální je zastavovat na krajích sjezdovky a rovných úsecích.

7

V případě pádu myslete na ostatní

Pokud spadnete na hůře viditelném místě, snažte se co nejrychleji zvednout a dostat tam, kde vás budou mít jiní lyžaři na očích. Když nejste vidět, můžete druhým přivodit nehodu.

8

Pomáhejte při nehodách

Když si při lyžování všimnete nehody, ke které zatím nedorazila pomoc, zastavte a nabídněte pomocnou ruku sami. Nejprve ale použijte vlastní lyže k označení místa nehody tím, že si je sundáte a postavíte do zkřížené polohy, aby je ostatní viděli. V případě potřeby přivolejte záchrannou službu.

9

Pokud lyžujete s dětmi, hlídejte si je

Děti mají často sklon přeceňovat své síly, lyžovat rychle, nečekaně měnit směr a zapomínat na potřebné rozestupy. Ty menší navíc nereagují tak pohotově jako dospělí. V případě, že si na svah své potomky vezmete, snažte se je mít pořád na očích a opakovaně jim připomínejte, jaká pravidla by měli dodržovat.

10

Alkohol si nechte až po lyžování

Hlt destilátu z placatky nebo hrnek svařeného vína v jednom z lyžařských barů vás v zimě sice zahřeje, ale opilý lyžař na sjezdovku nepatří. Proto si odměnu v podobě alkoholického nápoje dopřávejte vždycky až poté, co sjedete poslední svah.

Lyžařský kvíz: Musíte mít na sjezdovce helmu a pustí vás na kopec bez hůlek?

To nejlepší z Rakouska

Rakousko toho v zimě nabízí opravdu hodně. Vybrali jsme proto to nejzajímavější, co tu můžete zažít nejen v Alpách, ale i mimo ně. Podívejte se, kde najdete nejlepší adrenalinové zážitky, běžkařské trasy, rodinné areály i snowboardové parky.

Zimní sezónu v Rakousku komplikuje pandemie koronaviru, místo lyžování tak většina Čechů zatím plánuje, kam na hory vyrazí. Nechte se inspirovat a podívejte se, kam v Rakousku za rodinným lyžováním, kde najdete nejlepší podmínky pro skialpové túry a kolik stojí skipasy v největších areálech v zemi.
Autor Magazín