"Alkohol je zlo, tak ho vypijeme." Průměrný Čech si ročně dá 292 piv a 29 lahví vína

× skrýt menu

Začíná Suchej únor, který má pomoci omezit nadměrné pití alkoholu. Akce vyzývá Čechy, aby aspoň měsíc tzv. sušili, tedy vydrželi bez piva, vína či destilátů. Loni se jí zúčastnilo zhruba 600 tisíc lidí.

V Česku pije téměř milion a půl lidí rizikově a následky převyšují 59 miliard korun ročně. Suma zahrnuje jak financování léčby závislosti a nemocí, tak trestné činy, dopravní nehody či sníženou produktivitu práce. Nadměrné pití se podílí na vzniku nemocí slinivky břišní, jaterních poruch nebo cirhózy. I dočasná abstinence pak vede ke zlepšení funkce jater, trávení či spánku.

On-line deník Aktuálně.cz ve spojení se Suchým únorem připravil speciál, ve kterém se zaměřil na to, jak alkohol ovlivňuje mezilidské a partnerské vztahy. Přiblíží to rozhovor s psychologem Pavlem Ratajem, blogerským duem Bez jablka a reportáž z ženské protialkoholické léčebny u Apolináře.

Kolik vypijeme ročně alkoholu?

292 piv
29 lahví vína
14 lahví lihovin

Taková je přepočtená spotřeba alkoholu na jednoho Čecha v roce 2019.
Celkem každý Čech vypil 173,4 litrů alkoholu.

Spotřeba alkoholických nápojů na jednoho Čecha (v litrech)

Zdroj: ČSÚ

„Moravské zpívat nemůžeme, vždyť ty jsou skoro všechny o chlastu!“

Jaké jsou ženy, které skončí v léčebně, a jaké jsou jejich životní osudy a příběhy? Redaktorka Klára Elšíková strávila celý den v ženském lůžkovém oddělení Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. V reportáži popisuje, jaké to je, otevřít se na skupinové terapii a říct třeba i tu větu: „Jmenuji se Klára a jsem…“ Všechny klientky v tomto článku jsou uvedeny pod jiným jménem.

Je čtvrtek, polovina září, tři čtvrtě na osm ráno. Šlapu do kopce k Apolináři a do uší mi hraje Another Day in Paradise od Phila Collinse. Léčebnu, kterou založil jako první oddělení svého druhu bojovník proti alkoholismu Jaroslav Skála, jsem v minulosti míjela už mnohokrát a zvenku mě jistým způsobem vždy přitahovala. Ty příběhy, nevyumělkované osudy, opravdové ženské. Teď jdu poprvé dovnitř. Z nádvoří vcházím do druhého patra bílých chodeb a cítím se tady jako ve škole a nemocnici zároveň. Nic, k čemu by si člověk udělal vztah. Ale tak to má být, tady byste se neměli chtít zabydlet.

Komunita: Jak získat zpátky ztracenou sebeúctu

Pro 16 žen začíná každé ráno v Apolináři budíčkem v 6:15. Následuje rozcvička, studená sprcha a snídaně. Ke skupině se přidávám o půl deváté, kdy začíná hodinová komunita. Řeší se tu hlavně předchozí den – jak pacientky splnily zadané úkoly a jaké jsou jejich plány pro dnešek.

Během komunity probíhá také vzájemné hodnocení, kdy si ženy dávají pozitivní i negativní zpětné vazby. „Jano Nováková, mně se nelíbí, že jsi mě včera na pokoji pomlouvala,“ říká Eliška, sotva třicetiletá žena se zvlněnými vlasy od copů. Jana Nováková jí poděkuje, vstává ze židle a jde přes místnost k nástěnce, kde zapíše čárku své kolegyni.

„Tohle je přesně to, co potřebujete natrénovat do běžného života,“ říká doktorka Olga Pecinovská, která komunitu vede. „Vaší závislostí a všemi situacemi, které se kvůli tomu staly, jste přišly o sebeúctu a v každém kritickém výroku uslyšíte odsouzení. Když vám tak někdo řekne ‚Umyla jsi to špatně‘, uslyšíte ‚Jsi neschopné prase‘, a proto si tady potřebujete nacvičit přijímání negativních informací a vnímat, co konkrétně děláte špatně a jak to působí na okolí,“ vysvětluje Pecinovská. A zatímco všechny sedíme na židlích v kruhu, ona k nám promlouvá za stolem, což vytváří auru jakéhosi středobodu, onoho klišé klidného přístavu uprostřed bouře.

Přichází čas, kdy se mám představit já. Znervózním. Každý to zná z filmů, každý si z toho občas dělá srandu – vstát a pronést: „Jmenuji se Klára a jsem alkoholička.“ Já mám jen říct, že jsem Klára, novinářka, která je tady dnes kvůli reportáži. A dodám, ať se mě určitě nebojí, že jsem ráda, že tady s nimi mohu být. A to nejen kvůli práci, ale i osobním důvodům.

Chci pít méně rizikově

  • Mějte vždy přehled o tom, kolik sklenic alkoholu jste vypili.
  • Když pijete alkohol, pijte zároveň i nealkoholické nápoje. Dejte si po každém alkoholickém nápoji přestávku a vypijte jeden nealkoholický.
  • Vyvarujte se destilátů. Upřednostňujte nápoje s nízkým obsahem alkoholu.
  • Nemíchejte během jedné příležitosti různé alkoholické nápoje. Nemíchejte ani alkohol s jinými návykovými látkami či léky.
  • Předtím, než budete pít alkohol, nezapomeňte se najíst.

Zdroj: www.alkohol-skodi.cz

Když se mě zeptá trochu baculatá nabarvená blondýna s drdolem, o jaké důvody se jedná, rozhodnu se, stejně jako všechny ty ženské tady, mluvit na rovinu: „Neznám míru, nemám záklopku, nejsem pak schopná celý den fungovat, pití mi nedělá dobře psychicky ani fyzicky. I když nejsem v lihu měsíc v kuse a nepiju doma, je to sociální chlastání, které mi často komplikuje život a kazí plány a já si nejsem schopná poručit a jít prostě domů,“ vysypu ze sebe a okamžitě se začnu červenat. Nahlas ještě dodám, že jsem se strašně zpotila, protože jsem tohle ještě nikdy neřekla. Ženské se začnou smát a já začínám chápat, jak může taková komunita fungovat. Pocit objetí v totální trapnosti a nahotě.

Skupinová terapie: Co já, na mně nezáleží

V deset hodin začíná skupinová terapie a 16 klientek se rozdělí do tří skupin. Skupina tady funguje jako model rodiny – společně bydlí, sdílí povinnosti, o které se musí podělit, a společně také řeší problémy. Vede je adiktoložka Anna Volfová a kromě ní a mě jsou ve skupině ještě tři další ženy.

„Vadilo mi, když k nám do skupiny přišla paní Lada. Chtěla jsem dělat cokoliv jiného – jen ne se o ni starat. Byla jsem strašně naštvaná, protože jsem si říkala, že tohle je přece to, od čeho jsem utekla. A teď to mám tady. Říkala jsem si, tak já přece nejsem se svojí mámou, abych se tady vyléčila, vyčítám si to a pak se tady mám starat o někoho jiného,“ popisuje své pocity spojené s novým příchodem sedmdesátileté Lady do komunity asi pětačtyřicetiletá blondýna Andrea, která se jinak čtyřiadvacet hodin stará o svou nemocnou matku. Péči o ni bere jako povinnost, a kdyby si měla najmout pomocnici, aby měla aspoň jednou za čas pár hodin pro sebe, cítila by se jako špatná dcera. Dát si několik skleniček vína doma se tak jevila jako přijatelnější forma uvolnění.

To Pavla, která je zhruba ve stejném věku jako Andrea, bere péči o paní Ladu jako automatickou věc. Jako zdravotní sestru ji ani nenapadlo, že by měla dělat něco jiného. Terapeutku hned zajímá, co pro ni péče o druhé znamená. Pavla se rozpovídá o tom, že když přijede na víkendové vycházky domů, snaží se uklidit celý byt a manželovi navařit, aby na to všechno nebyl sám. „Já to všechno dělám pro něho, ne pro sebe. Důležité je, aby byli v pohodě on i syn. Až pak já… však co já.“

Podobným způsobem mluví také baculatá blondýna s drdolem, která na mě vznesla na komunitě úvodní otázku ohledně mých osobních důvodů. „Já si strašně vyčítám, že tam s nimi nejsem, že jsou teď na všechno sami. Dělám to primárně pro ně. Co já, to je jedno, hlavně aby oni byli v pořádku a já se o ně mohla postarat,“ říká. Doma pečuje o vážně nemocného muže, dospívající dceru a zároveň řídí manželovu firmu. „No a včera mi volá dcera, že se chce odstěhovat. Tak jsem jí řekla, že je to kráva, jestli se posrala, že já jsem tady a ona teď vymýšlí takové věci. Vždyť je neschopná, umí tak akorát zapnout pračku, vždyť by to nezvládla,“ říká. Manželovi obstarávala kvůli bolestem morfin, který nakonec začala používat sama. Celé rodině se ale ulevilo až v momentě, když léčbu nastoupila a přestala jim dokazovat svou nepostradatelnost.

Maximální doporučená denní dávka alkoholu

Ženy
Muži
  • Jeden alkoholický nápoj denně (tj. cca 20 gramů čistého alkoholu) pro většinu žen a seniorů.
  • Dva alkoholické nápoje denně (tj. cca 40 gramů čistého alkoholu) pro většinu mužů.
  • Pozor, neexistuje žádná bezpečná dávka alkoholu, která neškodí zdraví.

Do toho vstupuje ani ne třicetiletá dívka s těmi zvlněnými vlasy od copů, Eliška, a říká jí, že takhle se chovat nemůže. Musí svůj přístup změnit. „Moje máma se ke mně chovala úplně stejně. A jak to dopadlo? Utekla jsem. Musíš ji podpořit a dát jí důvěru. Podle toho, co dalšího jsi říkala, máte krásný vztah, tak se neboj.“

Aniž bych původně chtěla, do debaty vstupuji také a baculatou blondýnu s drdolem, která chce mít – i když z láskyplných důvodů – celý svět pod kontrolou, povzbuzujeme, ať se nebojí, že dceru ztratí, že si naopak takto vybuduje pevný vztah založený na důvěře. Na sesterně mi pak Anna Volfová říká, že právě syndrom prázdného hnízda je často důvodem, proč se ženy u nich na oddělení ocitnou. Věkový průměr současné komunity je kolem čtyřiceti a ženy si tady „odsedí“ čtyři měsíce, přičemž se na léčení hlásí dobrovolně.

Eliška, nejmladší v celé skupině, pak začne mluvit o svém snu. „Zdálo se mi, že jsem v hospodě, kde je nějaký chlap, který nevím, kdo je, a pořád mi nutí panáky. A já mu říkám, že nechci, on ale nepřestane. Tak mu nakonec plivnu do obličeje a uteču. A pak je tam Vojta se psem, tak utíkám za nimi,“ říká pomalu a s nešťastným výrazem ve tváři. „Bojím se, že až vyjdu ven, tak budu zlá. Že budu odsuzovat ty, kteří pijí. Třeba máme známé, kteří pijí fakt moc, a já už se s nimi nechci bavit, ale zároveň nevím, jak jim to mám říct. Já prostě jen nechci být zlá,“ tečou jí slzy po tváři. Skupina ji společně uklidňuje, že není ta zlá, ale jen brání sama sebe. A že je to tak správně.

Když po skupinové terapii Anna Volfová popisuje v sesterně v rámci pravidelné každodenní debaty o pacientkách ostatním psychoterapeutkám tento sen, místností se rozlehne jen jednohlasné „wow“. Všem je jasné, že Eliška, která bere antidepresiva, je na dobré cestě a už nechce opakovat cestu své matky alkoholičky.

Obědovou přestávku strávím sama v nemocniční zahradě, kde jím toast. Všímám si motivu, jenž se opakuje u pacientek v různých podobách – chuť utéct, kterou si ale neumí zatím definovat jako přirozenou potřebu času sama pro sebe. Výčitky, že kvůli svému pobytu tady nechávají doma manžely a rodinu a nemohou se o ně starat. Ženy jako pečovatelky do servání duše a jater. Nepochopení toho, že užít si čas i sama pro sebe není sobeckost, ale nutnost.

Volná tribuna: Nápad znovu se napít přijde

Po obědě se znovu scházíme v jednu hodinu na tzv. volné tribuně, programu, který je vyvrcholením celého týdne. Pacientky, které odcházejí, skládají své účty. Nově příchozí dostávají průvodce léčbou a ty stávající hodnotí svůj pokrok a vyslechnou si hodnocení od terapeutů. Pacientky už nejsou v domácím a pohodlném oblečení jako dopoledne, ale mají na sobě formálnější outfit, kterým mají vyjádřit důležitost situace a vztah k sobě samé i k ostatním.

„To je špatně. Ten nápad napít se přijde, to je normální, ale vy musíte být rozhodnutá, že to neuděláte,“ reaguje doktorka Pecinovská na mladou studentku v černobílých šatech, která ukončuje léčbu a říká, že neví, jestli se ještě někdy napije. Naopak rozhodnutím už nikdy se nenapít si je jistá atraktivní blondýna, která v růžovém triku, černé sukni a kudrnatých blonďatých vlasech do pasu vypadá (a to zcela bez urážky) jako Barbie tenistka. Ta se z léčebny stěhuje rovnou na ubytovnu a od příštího týdne začíná pracovat ve zdravotnictví. Každý týden se chce po doléčovací skupině navíc zvážit, aby neměla méně než 55 kilo – závislost na alkoholu proměnila v závislost na sportu a zdravém jídelníčku.

Pacientky následně prezentují své podzimní výtvory, které dostaly za úkol vytvořit v každé skupině, a já si nemohu nevzpomenout na základní školu. Zatímco tři ze skupiny prezentují obraz, čtvrtá přednáší básničku, kterou složila:

Ty podzimní barvy a šustění listí
nezvládneš vnímat s omámenou myslí,
tak bojuj a udělej pro to vše,
to krásno, ty barvy vždy budou zde.

Na obrazu mají stromy, listí a kaštany a mají velkou šanci, že podzimní soutěž o nejhezčí výtvor vyhrají. Další skupina vymodelovala srdce pokryté listím, šípky a kaštany a třetí vytvořila obraz, kterým se vine cesta z kaštanů. „Ta cesta jde do kopce, symbolizuje to, že bude náročná a že na ní budete potkávat různé věci, vždy už ale bude trnitá. Ale pořád je tam cesta,“ vysvětluje další skupinka. Po společném hlasování nakonec vyhrává skupina se srdcem, které prý znamená lásku a péči, a to k sobě samé.

Následně si pacientky volí sportovní a kulturní referentky a jako poslední část terapeutky jednu pacientku po druhé hodnotí. Když se pak doktorka Pecinovská ptá, jestli by chtěl ještě někdo něco dodat, tichou místností se line jen odbíjení zvonů kostela svatého Apolináře. Volná tribuna končí písničkou a pacientky řeší, jakou si zazpíváme. Když řeknu, že jsem z Moravy, že dáme nějakou moravskou, zavrhnou můj nápad se smíchem: „Vždyť ty jsou přece všechny o chlastu!“ A tak nakonec ve stoje zpíváme Červenou řeku.

Jak své pití omezit

  • Předem si určete počet nápojů, který za večer vypijete. Ten pak dodržte.
  • Mějte přehled o tom, kolik alkoholických nápojů vypijete.
  • V každém týdnu mějte několik dní, kdy alkohol nepijete vůbec.
  • Když pijete alkohol, pijte zároveň i nealkoholické nápoje. Dejte si po každém alkoholickém nápoji přestávku a vypijte jeden nealkoholický.
  • Vyvarujte se destilátů. Upřednostňujte nápoje s nízkým obsahem alkoholu, nebo jejich nealkoholické varianty.

Zdroj: www.alkohol-skodi.cz

Kafe a cigárko: Je těžké si nedat, když ostatní pijí

Po volné tribuně je čas na kávu a celý prostor najednou vibruje, uvolnění, rozvernost a energie jako na základce o přestávce. U kafe a cigára (pacientky mají povolené tři denně) se bavíme o tom, jak je těžké ubránit se alkoholu na sociálních událostech, když ostatní pijí. „Já jsem byla tak nervózní, že mám jít na oslavu bráchových narozenin, kde se bude pít a já budu muset vysvětlovat, proč nepiju, že jsem si nakonec otevřela lahev ještě doma, zatímco jsem na tu oslavu pekla koláč. No a dopadlo to tak, že jsem měla nakonec v sobě dvě lahve, a jak jsem šla s tím koláčem ze schodů, tak jsem s ním spadla a celý koláč vyklopila na podlahu,“ povídá mi s opatrným úsměvem Andrea, která se stará o nemocnou matku a čtyřiadvacetihodinovou péči o ni přestala zvládat.

Doléčovací skupina: Ta okna ti klidně umyji

Navečer je pak na programu pravidelná čtvrteční doléčovací skupina. Té se účastní ženy, které už mají léčbu u Apolináře za sebou, a my se v této fázi loučíme s některými pacientkami, se kterými jsem strávila celý den. Doléčovací skupiny se mohou totiž účastnit jen ty, které jsou už v posledním měsíci léčby.

Jednotlivé ženy tu během sezení mluví, navazují na sebe, vyjadřují se jedna k druhé a společně dodávají jedné nově příchozí, která abstinuje už 22 let, sebevědomí. „Je důležité si uvědomit, že se musíš chtít opečovat, mít ten čas sama pro sebe. Já jsem si to dřív taky neuměla dopřát, ale je to opravdu důležité,“ říká pohledná, asi pětatřicetiletá hubená bruneta, která se s manželem soudí o péči dvou dětí, které jí kvůli pití vzali.

Po celém dni, kdy jsem se cítila v jakémsi příjemném a bezpečném vakuu, najednou s touto skupinou cítím závan venkovního světa, který tu symbolizují ženy v podzimních kabátech, kozačkách, s kabelkami a taškami z nákupu. A mně dochází, že léčebnou to všechno teprve začíná, nikoliv končí.

Pak mluví k nově příchozí další bruneta, která stejně jako více žen v místnosti léčení u Apolináře absolvovala nejedenkrát. Teď už je ale tři roky čistá. „Taky jsem si zažila svoje, tady sestřička by mohla vykládat, jak jsem sem přišla se svojí přítelkyní ožralá po plese,“ odmlčí se, pousměje se a jde cítit, že už má své přešlapy zpracované. „Teď jsem ale sebevědomá, cítím se skvěle, protože abstinence mi dala sebevědomí a tobě by měla taky. V abstinenci jsem totiž zvládla věci, které jsem si vždy říkala, že udělám – a fakt jsem je udělala,“ říká a v hlase je cítit, že svým slovům opravdu věří.

Jakýsi pozitivní vibe v místnosti účelně naruší terapeutka Pecinovská, když vyzve mladou hubenou dívku v outdoorových kalhotách, aby promluvila. „Je to asi týden, co jsem se napila. Byla jsem na dovolené v Chorvatsku a šla jsem s jedním klukem na pivo a nebyla jsem ostražitá, nedávala jsem si pozor. Dala jsem si jedno pivo a pak za pár dnů ještě další a pak za pár dnů další,“ říká roztřeseným hlasem a v slzách, zatímco ji ostatní povzbuzují: „Jsi dobrá, že jsi to tady přiznala, já to nedokázala, strašně jsem se styděla a málem mě to stálo život,“ říká padesátnice, jež sedí vedle ní.

Po doléčovací skupině den končí. Ostatní pacientky mají až do deseti hodin večer volný program, dívka v outdoorových kalhotách nastupuje na léčbu za necelý měsíc, já si mám podle paní doktorky Pecinovské dát do konce tohoto roku abstinenci.

Venku už je tma, a když do ní od Apolináře vcházím, zní mi v hlavě slova Červené řeky…

Pod tou skálou, kde proud řeky syčí
a kde ční červený kamení,
žije ten, co mi jen srdce ničí,
koho já ráda mám k zbláznění

Bez jablka: Alkohol napomáhá seznamování. Dát si heřmánkový čaj na rande je divné

„Alkohol dělá z lidí otroky. Ženy jsou v tomhle silnější než muži, ale s postupujícím věkem si myslím, že mají kocoviny horší,“ tvrdí Miloš Říha, vedoucí Skautského institutu a polovina bývalého blogerského dua Bez jablka. Společně s Michelle Losekoot, copywriterkou a specialistkou na sociální sítě, jsou autory souboru fejetonů o mužích a ženách, které vyšly také knižně. V rozhovoru mimo jiné hovoří o tom, zda jsou opilí muži a ženy roztomilí a proč si nedokážou představit rande bez alkoholu.

Když někdo ve vaší partě nebo ve společnosti, kde se zrovna nacházíte, řekne, že nepije alkohol, co vás v tu chvíli jako první napadne?

Michelle: Že je to super. Když jednou za rok třeba měsíc nepiju, strašně mě irituje, že si lidé kolem mě okamžitě myslí, že jsem těhotná, umírám na nějakou nemoc, anebo mi tvrdí, že dřív jsem byla zábavnější. Řeší, co mám za problém a mě nebaví jim to vysvětlovat. Když mi někdo řekne, že nepije alkohol, říkám, že je to skvělé a jestli mi o tom chce něco říct. Pokud někdo dělá opak a chce, abyste raději chlastali s nimi a byli stejní jako oni, jsou to frenemies – tváří se jako kámoši, ale nejsou.

Miloš: Když se ve společnosti nabízí alkohol a někdo řekne, že si nedá, nenutím mu ho a nepřemlouvám jej. Nezaráží mě to, ale chápu, že v Česku je alkoholová konvence posunutá.

Představte si, že z nějakého důvodu musíte odmítnout sklenku alkoholu ve společnosti. Jak byste se cítili?

Zcela komfortně, nemám s tím problém

70 %

Spíše komfortně

13 %

Spíše nekomfortně

11 %

Zcela nekomfortně, bylo by mi trapně

2 %

Alkohol ve společnosti neodmítám

2 %

Nevím

2 %

Zdroj: Median pro ministerstvo zdravotnictví, leden 2020

Kolik dní nejdéle jste od svých osmnácti let vydrželi bez kapky alkoholu?

Michelle: Já jsem vydržela nejdéle měsíc. Zjistila jsem, že se mi líp spí, většinou zhubnete, máte daleko víc energie a já taky daleko méně kouřím. Cítím se fyzicky o dost lépe. Ale je pravda, že déle než měsíc to většinou nevydržím i kvůli neustálému vysvětlování, proč teď nepiju. Navíc alkohol je podle mě dobrý prostředek k seznámení se.

Miloš: Já taky jednou za rok delší dobu nepiju. Jsem katolík a naším velkým svátkem jsou Velikonoce, před kterými se drží půst. Ale podle mě je to tak, že se během masopustu katolíci strašně ožerou, pak mají 45 dní kocovinu a pak se zase opijí. Ale vydržel jsem nepít 45 dní.

Alkohol je podle mě zrádný v tom, že překonává únavu, tlumí tělesné potřeby. Takže když člověk nepije, zjistí, že je daleko víc unavený, než když jde večer do společnosti a alkohol si dá.

Miloši, vy jste v knize Bez jablka poznamenal, že „Bůh nemůže být muž, protože má v žilách krev, a ne pivo“. Pijí podle vás víc muži, nebo ženy?

Miloš: Podle mých zkušeností pijí víc muži. Ale možná je to dáno tím, že chodím do klasických pražských hospod, kde jsou většinou jenom chlapi. Sedí roky za stejným stolem a lámou do sebe jednu plzeň za druhou. Naopak skoro nepiju tvrdý alkohol, neodmítám jenom přípitky, jinak si panáky v hospodě nedávám.

Michelle: Možná záleží, ve které jsou muži a ženy životní fázi. Ale myslím si, že pijí víc muži.

Jak se pije v Česku

Pití alkoholu denně nebo téměř denně

Muži

10,2 %

Ženy

3,1 %

Epizodické pití nadměrných dávek alkoholu

Muži

27,8 %

Ženy

8,7 %

Pití alkoholu denně nebo téměř denně

Muži

7,7 %

Ženy

2,6 %

Epizodické pití nadměrných dávek alkoholu

Muži

24,8 %

Ženy

9,2 %

Pití alkoholu denně nebo téměř denně

Muži

9,2 %

Ženy

3,1 %

Epizodické pití nadměrných dávek alkoholu

Muži

20,4 %

Ženy

5,2 %

Pití alkoholu denně nebo téměř denně

Muži

11,3 %

Ženy

4,4 %

Epizodické pití nadměrných dávek alkoholu

Muži

20 %

Ženy

7,8 %

Pití alkoholu denně nebo téměř denně

Muži

12,7 %

Ženy

4,6 %

Epizodické pití nadměrných dávek alkoholu

Muži

23 %

Ženy

9,1 %

Zdroj: Výroční zpráva o stavu ve věcech drog v r. 2019, studie NAUTA 2012–2019, v %

Pokud chodí muži takzvaně „na jedno“, kolik toho ve skutečnosti vypijí?

Miloš: Jdu na jedno je největší lež na světě. Pivo má něco, čemu se říká pitelnost. A taková dobrá plzeň láká na další plzeň. Ale přes deset plzní jsem se ještě nedostal.

Michelle, vy chodíte taky na pivo?

Michelle: Pivo nepiji vůbec a víno jenom ve společnosti, kde i ostatní pijí víno. Jinak piju Becherovku a učím ji pít všechny kolem sebe. Na Becherovku si v rámci pití vybudujete zvláštní rezistenci. Svůj důchod si představuju tak, že sedím v kavárně Slavia, koukám na Hrad, mám na sobě perly, velký klobouk a společně se svými 80letými přítelkyněmi popíjím Becherovku bez ledu. Podobně to máme teď, jenom je nám o 50 let méně. Když jdeme někam ven, dáme zhruba dvě až tři Becherovky.

Michelle, uvedla jste, že alkohol je socializační prostředek. Je pro vás pití alkoholu spojeno se společností?

Michelle: U mě se pije i doma, protože mívám často návštěvy. Ale sama doma piju málokdy, to musím mít fakt blbý den, abych si dala večer bechču. Pivo a víno doma nemám, ale Becherovku mám doma v lednici vždycky.

Použili jste někdy alkohol jako prostředek k seznámení se?

Michelle: Spíš bych se ptala, jestli jsou situace, kdy nám alkohol nepomohl. A takové nejsou. Na rande mi přijde téměř nemožné nedat si třeba červené víno. Dát si při seznamování a randění heřmánkový čaj vypadá fakt divně. Automaticky tak podle mě spadnete do kategorie podivínů. Snažím se přijít na to, jak nepít a zároveň nevypadat divně.

Miloš: Jsem introvert a mezilidská komunikace mě vyčerpává. Ale naučil jsem se s tím pracovat a právě alkohol mi v tom do jisté míry pomáhá, což samozřejmě není úplně dobře. Uvědomuji si, že alkohol uvolňuje zábrany, a když potřebujete, aby panovala dobrá nálada, je alkohol jakási berlička, o kterou víme, že se můžeme opřít.

S kým jste se poprvé napili alkoholu?

S přáteli

58 %

S rodiči

25 %

S jinými blízkými příbuznými

9 %

Sám/Sama

3 %

S cizími lidmi

1 %

S někým jiným

1 %

Nevím

3 %

Zdroj: Median pro ministerstvo zdravotnictví, leden 2020

Michelle, vy jste ve fejetonech Bez jablka napsala, že dospělost se projevuje i tím, že člověk ví, kdy má odejít z párty (a platit účty). Znáte oba svou alkoholovou hranici, za kterou nejdete?

Michelle: Jo a neumím přes ni jít. Nestane se mi, že si něco nepamatuju nebo že bych se někde válela a zvracela. Ztráta sebekontroly je mi tak nepříjemná, že vím, kolik toho vydržím, a když se cítím lehce nepříjemně, piju už jenom vodu nebo odcházím domů.

Miloš: I mně je nepříjemná ztráta sebekontroly a je pro mě zásadní stopkou. Párkrát v životě jsem ji překročil a byl jsem za pitomce, ale už se mi to nestává. Poznám to na sobě tak, že začnu filozofovat, citovat a hraju špatně šachy.

Michelle: To máš dobrý, já si začnu vyjasňovat věci. Mně nevadí se někdy lehce „ovínit“ nebo opít. Jít dvakrát do měsíce nebo jednou týdně na drink mám ráda, ale každodenní pochlastávání určitě není dobře.

Co je pro vás opilost?

Miloš: Opilost je pro mě spojená se ztrátou sebekontroly.

Michelle: Je to velký rozpor mezi tím, jak se člověk chová normálně, a tím, jak se chová ve chvíli, kdy pije alkohol. To se nedá předvídat a navíc každý člověk se chová jinak. Ale myslím si, že mezi střízlivostí a opilostí existuje celá škála. Lehce opilí muži mohou být sexy a lehce ovíněné ženy podle mě taky můžou být sexy.

A co pro vás znamená, když vidíte svůj protějšek opilý?

Michelle: Otevírá to prostor pro vyjednávání o různých věcech, o kterých se normálně nejde bavit. My ženy přesně víme, kdy taková okna příležitostí jsou.

Miloš: Já jsem nezažil situaci, kdy bych v těchto momentech neprohrál.

Rozhovor je součástí knihy Suchej únor – 28 důvodů, proč ochutnat čistokrevnej život. Knihu získají všichni registrovaní účastníci kampaně Suchej únor a bude k dostání na stránkách www.suchejunor.cz.

Každým rokem se k Suchému únoru připojí desítky tisíc lidí. Měli by si nealkoholický měsíc podle vás zkusit oba partneři najednou?

Michelle: Možná raději každý zvlášť. Ale musím říct, že když jsem single, piju o dost méně alkoholu, než když s někým jsem.

Miloš: Přijde mi super dát si jednou za čas takový suchý měsíc. Ale jestli to zkoušet v páru, to si nejsem jistý.

Jaký nejneobvyklejší alkoholický drink jste ochutnali?

Michelle: Na vesnici, kde mám chalupu, dělají v místní hospodě speciální drink jménem dádovice, podle štamgasta Dády. Je to jablíčko a fernet. A to se tam pije ve velkém. Když přijde do hospody někdo nový, podstupuje test dádovicí, a když ho přežije, může sedět se štamgasty u jednoho stolu. Pár lidí, se kterými jsem přijela, to málem nepřežili.

Miloš: Já jsem měl šakalí pěst, která mě srazila na kurzu na vysoké škole. Pili jsme ji s teoretickými biology a ti vydrželi mnohem víc než my z humanitních oborů. Musela se rozkousat zrnková káva, sníst cukr a zapít to rumem. Tomu bych se už raději navždy vyhnul.

V Česku má skoro 19 procent populace problém s nadměrným pitím alkoholu. Setkali jste se s tím někdy ve svém okolí?

Michelle: Normální konzumace alkoholu se definuje v rámci mých různých sociálních bublin různě. Často mám problém přecházet mezi svou pražskou sociální bublinou, kde máme společná pravidla, a sociální bublinou na chalupě, kde panuje úplně jiná normálnost. Často mám problém nebýt za kreténa v obou sociálních bublinách – neříkat Pražákům, ať se uvolní, a na chalupě nemoralizovat lidi za to, že není normální vypít deset piv každý den.

Šest let jsem žila s Holanďanem a často jsem u sebe hostila couchsurfaře, cizince z celého světa. Narážela jsem na to, že já a moje skupina kolem jsme asi alkoholici, protože míra popíjení, která je pro mě standardní, byla pro ně šokující. Nepovažovali za normální dát si malé pivo k obědu anebo si k večeři otevřít láhev vína. Můj nizozemský exmanžel byl v šoku, že na benzinkách v Česku se prodává alkohol. A naše první tři rodinné oslavy málem nepřežil, protože mu bylo strašně zle z alkoholu. A to jsem své rodině říkala, aby ho nechali, protože na pití nemá geny. Když jsem viděla, co je normální pro něj a pro nás, Čechy, řekla jsem si, že to není úplně normální.

Miloš: Rád chodím do hospody U Černého vola, kde je štamgastský stůl, ke kterému jsem myslel, že se nikdy neposadím. Ale už jsem se tam dostal. A podle mě všichni, kteří tam sedávají, jsou v jistém smyslu alkoholici. Zároveň jsou to hodní, milí lidé různého povolání a rozličných politických názorů. Je zajímavé tam přijít, když debata začíná a pak když debata končí. Asi jsem ještě nepotkal člověka, u kterého bych si pomyslel, že je jeho pití za hranou a měl by se léčit. Ale znám řadu lidí, kteří se pohybují na hraně.

Jednou jsem byl v hospodě, kde seděli dva borci, pardálové u štamgastského stolu. A jeden z nich řekl: „Alkohol je zlo.“ A druhý na to: „Tak ho vypijem, aby nebyl.“ A to je podle mě dost výstižné pro český vztah k alkoholu.

Máte ve svém blízkém okolí někoho, kdo má nebo měl problémy (zdravotní, v partnerském vztahu, v práci apod.) v důsledku užívání alkoholu?

Ano, více osob

31 %

Ano, jednu osobu

29 %

Ne, o nikom nevím

40 %

Zdroj: Median pro ministerstvo zdravotnictví, leden 2020

Jak člověk pozná, že má problém s alkoholem?

Hranice mezi kontrolovaným pitím a závislostí bývá tenká. Jednoduchým testem (CAGE) si můžete ověřit, jak na tom s alkoholem jste.

„Pokud máte jednu pozitivní odpověď, měli byste uvažovat či se zamyslet sami nad sebou a svým pitím. Jakmile zaznamenáte dvě pozitivní odpovědi, měli byste vyhledat odborníka,“ radí psycholog Ladislav Csémy.

1Cítil(a) jste v uplynulém roce, že byste měl(a) omezit svoje pití? ANONE

2Vyčítal vám někdo vaši spotřebu alkoholu? ANONE

3Měl(a) jste kvůli svému pití pocit viny? ANONE

4Měl(a) jste někdy druhý den ráno po pití potřebu se napít, abyste vyrovnal(a) hladinu a zklidnil(a) se? ANONE

Vývoj průměrných cen alkoholu (v korunách)

Zdroj: ČSÚ

Alkohol posiluje pudy a potlačuje city. Usnadňuje nevěru a urychluje partnerské krize

Psycholog Pavel Rataj nejčastěji pomáhá lidem, kteří procházejí partnerskou krizí. V rozhovoru vysvětluje, jak může alkohol konflikty ve vztazích umocňovat a proč partneři s alkoholiky zůstávají, i když si jejich problému s pitím všímají. „S nikým, kdo svého partnera vyléčil ze závislosti láskou, jsem se nesetkal. Mnohem pravděpodobnější je, že alkoholikovi pomůžete svým vztekem, výhružkami nebo odchodem,“ zdůrazňuje terapeut.

Alkohol bývá přítomný už v okamžiku, kdy se potenciální partneři sbližují. Proč si při seznamování rádi dáváme skleničku?

Jedna či dvě sklenky nám pomáhají snížit míru tenze a sociální úzkosti, což nemusí být nic špatného. Záleží ale, kdo si tu sklenku při seznamování dává. Pokud je to introvert, který se stydí, má nízké sebevědomí a potlačuje své vnitřní dítě, dá se to pochopit. Seznamování je totiž vábení, při kterém se musíte uvolnit a být hraví. Člověk by měl ovšem ideálně využívat také jiné způsoby uvolnění než právě alkohol. Účinné může být správné dýchání či meditace.

Může z intimního sblížení pod vlivem alkoholu vzniknout fungující dlouhodobý vztah?

Ano. Pokud si ale partneři zvyknou na to, že se na každém rande musí opít a pak se spolu vyspat, může být složité vztah udržet. Alkohol potlačuje nepříjemné pocity a navozuje stavy euforie. Člověk se po něm cítí příjemně, a tak si i do svého partnera projektuje, že mu s ním je příjemně. Každý z nás ovšem podvědomě hledá partnera, který je ochranitelský, věrný, rodinný typ, a když se s někým pod vlivem alkoholu sblížíme příliš snadno, někde hluboko v nás může hlodat nejistota, jestli je partner „tím pravým“.

Nakolik může alkohol ovlivnit volbu sexuálního partnera?

Známé pořekadlo výstižně shrnuje, že u mužů s množstvím vypitého piva stoupá i množství žen, které se jim líbí. Alkohol potlačuje racionalitu a posiluje pudovost. Po deseti pivech už neuvažujete nad výběrem partnera, ale jde vám o pouhé uspokojení pudů. O to větší zklamání pak můžete prožívat po vystřízlivění. Člověk, se kterým vám bylo tak příjemně během propité noci, najednou může působit jako někdo jiný.

Může mít alkohol v partnerském vztahu nějakou pozitivní funkci?

Jedna či dvě společné sklenky alkoholu partnerům mohou pomáhat, aby se na chvíli zastavili a vzájemně se na sebe napojili. Přibývající množství vypitých skleniček ale vede spíše k podrážděnosti, vztahovačnosti a uzavírání se do svých myšlenek, kdy přestáváme poslouchat toho druhého. Opět platí, že by se alkohol pro partnery neměl stát jediným sedativem, lékem na všechnu bolest, vztek a zklamání.

Mají partneři tendenci od sebe návyky konzumace alkoholu přebírat?

Ano a častěji se ve své praxi potkávám s páry, kde se jeden od druhého naučí pít, než s těmi, u nichž by se jeden od druhého naučil abstinovat.

Národní linka pro odvykání alkoholu

Národní linka pro odvykání alkoholu má telefonní číslo 800 350 000, e-mail [email protected] a webovou stránku chciodvykat.cz. O pomoc či radu můžete požádat i když nejde přímo o vás, ale máte starost o blízkou osobu.

Foto: Profimedia

Jak velkou roli může alkohol hrát při nevěře?

V dlouhodobých vztazích v sobě mnohdy nosíme spoustu potlačených zklamání a frustrací či nevyřčených a neuspokojených tužeb, o nichž se svým partnerem, kterého jinak milujeme, nemluvíme. Nebo se vzájemně odcizíme, partner nám schází a nechce jít do takové blízkosti, kterou potřebujeme. Protože alkohol snižuje zábrany a posiluje pudovost, hrozí, že se v určité situaci odpojíme od citové vazby na svého dlouhodobého partnera a podvedeme ho.

Představme si například, že ve svém zaměstnání narazíme na někoho, s kým se cítíme příjemně, kdo se nám líbí, a pak nás vedení pošle na teambuilding s kolegy. Teambuilding je postavený na tom, abychom během společných her shodili masku a uvolnili se. Když ještě večer přijde třeba návštěva vinného sklípku, smrdí to průšvihem.

Co alkohol a partnerské krize? Bývá spíš jejich spouštěčem, nebo následkem?

Ve své praxi se častěji setkávám s druhou variantou. Partnerská krize bývá výsledkem několik měsíců nebo let trvajícího odcizování, které může mít různé příčiny, a alkohol do něj vstupuje jako lék. Stává se sedativem, které má zmírnit opuštěnost a bezmoc. A také může celý proces partnerské krize urychlovat, protože když se partneři s jeho pomocí uvolní, může to vést k otevřeným hádkám a konfliktům.

Když se potom jeden z partnerů stane na alkoholu závislým, může se vyznačovat nespolehlivostí, agresivitou i sníženou schopností druhému naslouchat. V takové situaci není možné vést párovou terapii, protože alkohol každé sezení spláchne. Je tedy třeba nejprve vyřešit závislost a až pak vztahové problémy. Problémem je, že i když partneři bývají prvními, kdo počínajícím alkoholikům signalizují, že toho vypijí víc než předtím, mají alkoholici spoustu způsobů obrany, aby si problém nemuseli připustit. Snaží se ho racionalizovat, bagatelizovat, reagují útočně nebo se před druhým uzavírají.

Jak alkohol ovlivňuje partnerský život

  • Slabá komunikace v páru
  • Narůstající hněv a neklid
  • Nízká intimita a libido
  • Nižší plodnost a potence
  • Poruchy erekce
  • Týrání
  • Čerpání společných financí na alkohol
  • Alkoholická žárlivost (neúměrné projevy žárlivosti na partnera)

Zdroj: www.alkohol-skodi.cz

Navíc v případě alkoholismu může fungovat fenomén spoluzávislosti.

Ano, existují páry, v nichž jeden pije a druhý je na něm emočně závislý. Ten druhý se například zdráhá partnerovi alkohol vzít, protože se bojí, že kdyby to udělal, tak ho opustí. Nebo je ten druhý na partnera strašlivě naštvaný a skutečnost, že pije, mu poskytuje příležitost, aby to dal bez okolků najevo. Důvodů, proč partnerovi alkohol tolerujeme, i když s jeho problémy s pitím nesouhlasíme, může být mnoho. Můžeme v sobě mít strach, rezignaci, naučenou bezmoc nebo obavy ze samoty.

Co se musí stát, aby spoluzávislý bludný kruh opustil a přestal před problémem přivírat oči?

Obvykle k tomu partnera dovede dlouhodobý stav frustrace, bezmoci, samoty a ohrožení. Když se alkoholik například opakovaně dopustí fyzického násilí, prohraje zbytek peněz na účtu, ohrozí děti nebo se v podnapilém stavu s rodinou nabourá, tak už jeho partner většinou zareaguje. Také se může stát, že partner vážně onemocní a uvědomí si, že to mohl zapříčinit i jeho vztah s alkoholikem. V takových případech může dojít k překročení pomyslné hranice, spoluzávislý si uvědomí, že takovým způsobem už dál žít nemůže, a konečně najde odvahu od alkoholika odejít.

Může partner v některých případech alkoholika vyléčit svou láskou, nebo skutečně pomůže až tento zlom, kdy za sebou práskne dveřmi?

Najdou se lidé, kteří v sobě mají silný pud zachraňovat druhé, a tak vyhledávají partnery s nějakým zraněním, třeba ty závislé na alkoholu. S nikým, kdo svého partnera vyléčil ze závislosti láskou, jsem se ale nesetkal. Mnohem pravděpodobnější je, že alkoholikovi pomůžete svým vztekem, výhružkami nebo odchodem. Ani to navíc neznamená, že se alkoholik vyléčí. Abstinence je totiž při léčbě závislosti sice nutnou podmínkou, k řešení problému ale sama o sobě nestačí. Když člověk bude dlouhodobě abstinovat, ale nezmění svůj životní styl ani se nenaučí pracovat se svými pocity, existuje velká pravděpodobnost, že se k alkoholu zase vrátí.

K omezení nadměrného pití v Česku každoročně přispívá akce Suchej únor. Lidé se do ní zapojují, aby strávili měsíc bez kapky alkoholu. „Víme, že díky uvolněnému pojetí kampaně a představování benefitů měsíčního detoxu namísto jakéhokoliv strašení účastníky sušit baví, a k sebereflexi si tak dochází každý sám a svojí vlastní cestou,“ vysvětluje Petr Freimann, ředitel Suchého února.

Letošní „sušení“ ale bude i kvůli pandemii koronaviru specifické, neboť jsou zavřené restaurace, kluby i bary, a lidé tak alkohol nejčastěji konzumují doma. „Předpokládá se, že konzumace akcelerovala u již dříve rizikových konzumentů, a velký otazník zůstává nad fenoménem nárazového pití (binge drinking) po odeznění karanténních opatření,“ tvrdí Freimann.

Suchej únor se letos ve své kampani zaměří i na témata, jako je například sport, motivace nebo generace Z. „Chceme účastníky opět dobře zabavit a měsícem provést, ale zároveň jim nově poskytneme plnohodnotného průvodce pro všechny životní situace spojené s alkoholem a dalšími závislostmi,“ dodává Freimann.

Jak sušit

Je to jednoduché, celý únor ani kapka alkoholu. Lidé se do akce mohou zapojit volně, nebo se registrovat k výzvě na stránkách www.suchejunor.cz. „Každý registrovaný účastník dostane naši knihu, která ho provede měsícem na suchu,“ doplňuje za organizátory Petr Freimann.

Dopady měsíce na suchu

Měsíc bez alkoholu přináší řadu benefitů. „Efekt abstinence, byť jen krátkodobé, pochopitelně zaregistrují zejména lidé, kteří pijí alkohol pravidelně a často. Po měsíci se zlepšují nejen jaterní funkce a psychický stav, ale nápadně se pozitivně proměňuje i vnější vzhled,“ vysvětluje Ladislav Csémy z Národního ústavu duševního zdraví.

Co přinese Suchej únor svým účastníkům?

Čistá
hlava
78 %
Osobní
hrdost
86 %
Lepší
spánek
58 %
Víc
energie
58 %
Kila
dolů
35 %
Omezení
kouření
44 %
Vděčná
peněženka
59 %

Infografika: www.suchejunor.cz

Foto: Suchej únor

Kniha

Reprezentační hokejista Patrik Bartošák, psychologové Pavel Rataj a Ilona Preslová, spisovatel Josef Formánek nebo muzikant Petr Fiala jsou součástí neobyčejných lidských příběhů, jež daly vzniknout knize, která ve 28 kapitolách představuje alkohol s lehkostí i vážností – ať už je to spánek, sex, sport, práce, výchova dětí, léčba, zdraví nebo alkohol za volantem.

„Kniha Suchej únor – 28 důvodů, proč ochutnat čistokrevnej život z nás abstinenty neudělá, není to ani jejím cílem,“ vysvětluje Petr Freimann, ředitel neziskové organizace Suchej únor. „Má být lidem především inspirací k příjemné sebereflexi a můžeme se díky ní ledacos dozvědět. Nejen o alkoproblematice, ale hlavně o sobě. Kniha má jediný cíl – abychom všichni znali upřímnou odpověď na jednoduchou otázku: „Ovládáme my alkohol, nebo alkohol ovládá nás?“

Knihu získají všichni registrovaní účastníci kampaně Suchej únor a bude k dostání na stránkách na www.suchejunor.cz.

zpět na začátek

TextyMagdaléna Daňková, Tomáš Maca,
Klára Elšíková, Marek Pros
EditorMarek Pros
FotoTomáš Vocelka, Suchej únor,
Profimedia.cz, Shutterstock
Grafika a kódováníJiří Kropáček
Vzniklo ve spolupráci se Suchým únorem.
Publikováno 1. 2. 2021 na Aktuálně.cz.

zpět na Aktuálně.cz

Začíná Suchej únor, který má pomoci omezit nadměrné pití alkoholu. Akce vyzývá Čechy, aby aspoň měsíc tzv. sušili, tedy vydrželi bez piva, vína či destilátů. Loni se jí zúčastnilo zhruba 600 tisíc lidí.
Autor Klára Elšíková, Magdaléna Daňková, Tomáš Maca, Marek Pros, Tomáš Vocelka, Jiří Kropáček