„Nos roušku, nebo jdi do vězení.“ Jak se lišila pandemie španělské chřipky od covidu

Ve stejné době, kdy se rodilo samostatné Československo, zasáhla celý svět pandemie španělské chřipky. Onemocněla více než čtvrtina světové populace, zemřelo až 50 milionů lidí. Ve dnech, kdy Tomáš Garrigue Masaryk vyhlašoval samostatný stát, byly v Praze tak plné hřbitovy, že se na pohřeb čekalo několik dní a s kopáním hrobů musela pomáhat armáda. Přinášíme deset příběhů a desítky fotek z té doby – včetně porovnání španělské chřipky s nynější pandemií.

1

O nedostatku sexu, fámách a cenzuře

V zákopech první světové války to v první půlce roku 1918 vypadalo bledě. Vojáci umírali na chřipku na obou stranách. Ale nemluvilo se o tom, cenzura to zakazovala. Politici v tom viděli podlamování morálky vojáků i civilistů.

Kde nejsou informace, šíří se fámy. „Příčinou chřipky jsou prý hnijící mrtvoly ve střeleckých zákopech. Kvůli sexuální abstinenci vojáků se prý v těle hromadí škodlivé látky. Nebo: chřipka je údajně důsledkem nasazených bojových plynů,“ připomíná Harald Salfellner zvěsti, které se šířily mezi vojáky (v disertační práci Pandemie španělské chřipky 1918/19 se zvláštním zřetelem na České země a středoevropské poměry).

Ještě 1. června, kdy už byla epidemie ve Španělsku a mnoha jiných zemích na prudkém vzestupu, citují Lidové noviny s obrovským despektem zprávy z Haagu, kde noviny psaly: „Záhadná epidemie není nic jiného než horečka senná.“ Tedy dnešními slovy senná rýma…

2

Mladík ze Smíchova a čtyři mrazivé řádky

Svět a s ním i České země brzy zjistily, že cenzura španělskou nemoc neutají, protože je všude. Po jarní či letní vlně, která byla relativně slabší, přišel těžký úder počátkem podzimu 1918.

Ty čtyři řádky v Lidových novinách ze 13. září se krčí kdesi v hloubi listu, na první straně pro ně nebylo místo: „Oběť španělky v Praze, Praha 12./9. První obětí zákeřné španělky stal se policejní úředník dr. Prorok, přidělený úřadu pro potírání válečné lichvy, který ve středu podlehl španělské nemoci.“ Celým jménem JUDr. Egon M. Prorok. Bylo mu 25 let.

3

O naději a andělských křídlech Johna Steinbecka

Americkému spisovateli Johnu Steinbeckovi bylo v době španělské chřipky šestnáct let a studoval na Stanfordské univerzitě. Nebyl příliš dobrý student, a když v roce 1918 onemocněl, paradoxně ho to ušetřilo vyloučení z univerzity.

Steinbeckův stav byl během nemoci velmi vážný. Rozvinul se u něj zápal plic a rodiče prosili o urgentní pomoc lékaře. Ten mladíka ještě tentýž den operoval přímo v ložnici Steinbeckových. Při zákroku prořízl hrudní koš, odstranil levé žebro a vyčistil zasaženou plíci. Zachránil ho. Steinbeck později o nemoci napsal: „Propadal jsem se hlouběji a hlouběji, až jsem najednou ucítil vánek z andělských křídel.“

4

O Praze, tragédiích a frontách na pohřby

Lidové noviny 17. října 1918 napsaly: „Úmrtnost v Praze nabyla takového rozsahu, že na Olšanských hřbitovech pochováni teprve včera nemocní, kteří zemřeli minulý pátek. Dnes byla konána schůze hospodářské komise na Staroměstské radnici, v níž bylo konstatováno, že v důsledku velikého počtu úmrtí chřipkou muselo býti dožádáno o přidělení většího počtu vojínů ke kopání hrobů.“

Právě v té době zasáhly úmrtí na chřipku mnoho zdejších rodin. Patřila k nim i rodina spisovatele Jaroslava Vrchlického. „V Praze zemřel p. Jar. Frida, jediný 27letý syn velkého našeho básníka, úředník Válečného obilního úřadu. Zachvácen byl chřipkou a v několika dnech podlehl zákeřné této nemoci. Toutéž nemocí byla zachvácena i jeho mladá choť a velmi těžce stůně. V nemoci této povila dvojčátka…“ píše v tentýž den Moravská orlice. Novorodička zemřela, stejně tak i rodinná služka a nakonec i Vrchlického mladší bratr Bedřich Frida.

5

Zapomenuté hrdinky, které riskovaly životy

Jméno: Florence Hoggová. Věk: 23 let. Nástup do služby: 15. července 1918. Hodnost: Sestra (dobrovolnice). Ukončení služby: 31. října 1918. Jedna zažloutlá strohá karta v archivech Červeného kříže.

Jaký byl osud této ženy? Vypráví o něm jen jedna malá fotka ve složkách britského válečného muzea. Oválná, téměř ještě dívčí tvář, tmavé vlasy, vážný pohled, módní klobouk – a pod tím krasopisně vyvedená poznámka: Florence Hoggová, zemřela na chřipku 31. 10. 1918. Více o ní nevíme, podobně jako o tisících mladých žen, které během první světové války pomáhaly zachraňovat životy a mnohé o něj samy přišly.

Podobný osud měla i Phyllis Burnová. V říjnu 1918 se při péči o vojáky nakazila španělskou chřipkou. „Byla mladá a zdravá. Začalo to bolestí hlavy a třesavkou. Stihla ještě odejít z domova, aby uchránila rodinu. Pak se přidaly ty nejhorší symptomy, začaly jí selhávat plíce,“ napsal o ní v roce 2004 britský bulvární list The Mirror. Proč ten zájem bulváru? Ostatky Phyllis Burnové byly v tom roce exhumovány se souhlasem rodiny, aby dnešní vědci mohli zkoumat vir španělské chřipky.

Pokud myslíte, že tisíce dobrovolnic byly uznávány za svou odvahu a službu nemocným, mýlíte se. V armádě na ně mnozí lékaři i profesionální sestry pohlíželi s velkým despektem, jako na podřadné osoby. Přesto mělo jejich nasazení obrovský pozitivní důsledek. Přispělo k uvědomění, že neexistují důvody, proč by ženy měly být podřízené a závislé na mužích, jak se jim to snažila vnucovat tehdejší společnost. I kvůli zkušenostem sester získala hnutí usilující o rovnoprávnost žen ohromnou sílu.

6

Návrat syna z fronty a bláznivá tancovačka

Matka šesti dětí Ida Mae Breedloveová ze Swan City v USA čekala se svým mužem na podzim roku 1918 sedmého potomka. Její syn Wade o něco dřív narukoval do americké armády, a když v listopadu (těsně před koncem války) dostal volno, aby navštívil své nejbližší, měla rodina velkou radost.

Breedloveovi uspořádali slavnostní uvítací hostinu. Jenže Wade byl nakažený, i když to ještě netušil. Po dovolence se vrátil na základnu a chřipku přežil. Ida Mae porodila malého Paula a zemřela na chřipku, stejně jako její dvouletý syn Woodrow. Zemřel i maličký Paul, pravděpodobně proto, že rodina byla chřipkou tak zesláblá, že se o něj nedokázala postarat a nakrmit ho.

Podobný osud jako Wade měla tehdy čtrnáctiletá texasanka Jennie O’Neilová. Máma Ester jí v obavách ze chřipky zakázala tancovačku. Jennie přesto šla. Nakazila se, přežila. Ale její matka ne. Pocit viny si s sebou Jennie nesla celý život.

7

Dobré konce aneb nevěra Fráni Šrámka

Nebyl by to snad ani literát Fráňa Šrámek, kdyby nepsal i dopis o nakažení chřipkou jako milostnou lyriku. Své dívce Miličce napsal: „Vdíval jsem se do očí černějších, než jsou Vaše, vrhl jsem se v náruč horečnější, než jakou se honosila býti náruč vaše.“ Pak se naštěstí začal uzdravovat. „Drahá Miličko, znám dobře přeletné srdce žen, – Španělka mne již opustila.“

Španělskou chřipku s dobrým koncem zmiňuje i Karel Čapek v dopise Stanislavu Kostkovi Neumannovi. „Milý pane Neumanne, jak mi řekl prof. Syllaba, není Vám tak zle, – jen prý ještě ležet máte. Chci k tomu připomenouti, abyste ležel a hlavně zůstal ještě doma několik dní, jelikož ta potvora chřipka se ráda vrací. Byli bychom Vás už dávno navštívili, ale ve čtvrtek ráno lehl náš Peťa se španělkou, večer měl už 40°, ale jinak lehký případ, že jsme ani doktora nevolali.“

8

Apollinaire, Schiele a miliony bezejmenných

Jeden ze zakladatelů moderní francouzské poezie Guillaume Apollinaire byl během první světové války seržantem u dělostřelectva a poručíkem u pěchoty. Střepina granátu ho zasáhla do hlavy a musel podstoupit trepanaci lebky. To vše přežil. V roce 1918 se mu však stala osudnou španělská chřipka. Byl pohřben dva dny před válečným příměřím.

Španělská chřipka dramaticky zasáhla do života i rakouskému malíři Egonovi Schielemu. V únoru 1918 kvůli ní přišel o svého učitele a přítele Gustava Klimta. V říjnu se nakazila Schieleho manželka Edith v šestém měsíci těhotenství. Umělec se s ní chtěl kvůli epidemii přestěhovat z Vídně na venkov, ale už to nestihl.

„Nemoc je výjimečně krutá a připravuji se na nejhorší,“ stihl malíř napsat v dopise své matce, ještě než mu žena zemřela. Před jejím úmrtím svou milovanou choť zachytil na několika skicách a poslední říjnový den nemoci sám podlehl. Dožil se pouhých 28 let. Miliony lidí v Evropě, kteří nebyli tak slavní, se ve svých rodinách setkávali s podobnými tragédiemi.

9

Jaký by byl svět bez Gándhího a Lenina?

Duchovní vůdce Mahátma Gándhí byl jedním z mnoha milionů lidí, kteří v Indii onemocněli španělskou chřipkou. Odborníci odhadují, že virus v britské kolonii zabil během jednoho roku až 18 milionů mužů, žen i dětí. Epicentrem nákazy bylo podle britského deníku BBC město Bombaj, kam nemoc zavlekla loď, která přivezla vojáky z první světové války. V době, kdy Gándhí onemocněl, žil už čtyři roky ve státě Gudžarát a bylo mu 48 let. Jak sám řekl, španělská chřipka byla nejdelší nemocí, kterou kdy v životě prodělal.

Španělskou chřipkou onemocněl v roce 1918 velmi pravděpodobně i bolševický revolucionář Vladimir Iljič Lenin (i když se to jeho okolí snažilo tajit či zlehčovat). I on nemoc přežil.

10

O štěstí a smůle Franze Kafky

Spisovatele Franze Kafku zasáhla španělská chřipka v obzvlášť choulostivém stavu. V roce 1917 mu lékař diagnostikoval katar plicních hrotů, a přestože se dál snažil živit jako úředník Dělnické úrazové pojišťovny, v práci kvůli svému chatrnému zdraví často chyběl. Bylo 14. října 1918, když ho skolila horečka a naměřili mu 41 stupňů.

Vznik samostatného Československa Kafka proležel v posteli v bytě svých rodičů na pražském Staroměstském náměstí. V listopadu se jeho stav zlepšil, a tak zkusil jít zase do práce. Jeho doktor ale zjistil, že se Kafka ke všemu zdravotnímu trápení nakazil ještě i španělskou chřipkou, k níž se přidal zápal plic, a tak mu doporučil pobyt v lázních.

Na konci listopadu Kafka odcestoval léčit se do Želíz na Mělnicku. Kúru si prodloužil do jara 1919, a to už byla pryč i třetí chřipková vlna. Plicních onemocnění se ovšem autor Procesu, Proměny nebo Zámku nikdy nezbavil. Zbývalo mu jen pět let života.

Historické fotografie

Co psal tehdejší tisk

Vlny španělské chřipky v letech 1918–1920 Týdenní kombinovaný počet úmrtí na chřipku a zápaly plic ve Velké Británii, 1918–1919. Pro České země podobná data nemáme, ale průběh byl ve většině světa podobný, mírně se lišily jen doby nástupu jednotlivých vln.

1. vlna

2. vlna

3. vlna

30

počet mrtvých na 1000 osob

25

20

15

10

5

29. 6.

27. 7.

24. 8.

21. 9.

19. 10.

16. 11.

14. 12.

11. 1.

8. 2.

8. 3.

5. 4.

1918

1919

V roce 1920 na některých místech, jako tomu bylo kupříkladu v Praze, následuje ještě čtvrtá vlna. V Praze byla velmi vážná.

První, relativně mírná vlna na jaře a na začátku léta 1918

Druhá vlna v pozdním létě a na podzim roku 1918, spojená s mimořádně vysokou úmrtností

Třetí vlna na přelomu let 1918/19

V roce 1920 na některých místech, jako tomu bylo kupříkladu v Praze, následuje ještě čtvrtá vlna. V Praze byla velmi vážná.

Zdroj grafu: NCBI (Národní centrum pro biotechnologické informace, je součástí Národní lékařské knihovny USA)

Španělská chřipka a covid-19 pohledem epidemiologů

Jaké jsou rozdíly v počtu nakažených (dnes a před sto lety)?

Rastislav Maďar

Rastislav Maďar: Vzhledem k tomu, že před sto lety neexistovaly možnosti diagnostiky jako dnes a ani jednotný propojený systém evidence případů, přesný počet obětí není známý. Uvádí se obvykle kolem 20 milionů, ale některé zdroje se domnívají, že to bylo i více než 50 milionů, a to dokonce až na úrovni 100 milionů, což by odpovídalo smrtnosti 10–20 procent z nakažených. Přesněji to nebudeme asi nikdy vědět. U stávající pandemie je aktuálně počet obětí (říjen 2020) na celém světě přes jeden milion.

V čem se pandemie obecně liší a v čem jsou si naopak podobné?

Rastislav Maďar: Španělskou chřipku způsobil nový chřipkový kmen A H1N1, který se dostal do lidské populace z ptačí říše. Po první světové válce byla populace oslabená dlouhotrvajícím konfliktem, a navíc v pohybu, vracela se do svých domovů. Virus španělské chřipky zabíjel do značné míry i mladé lidi se zdravou imunitou. Čím silnější byla imunitní odezva, tím větší byla pravděpodobnost tzv. cytokinové bouře vyvolané mediátory zánětu vytvořenými napadeným organismem, které mohly způsobit fatální následky.

Roman Chlíbek

Roman Chlíbek: Dnes přesně nevíme, zda při španělské chřipce umírali lidé z důvodu cytokinová bouře, která byla způsobená příliš silnou imunitní reakcí. Zásadní rozdíl byl v druhu léčiv. V roce 1918 ještě neexistovala antibiotika, řada lidí tak podléhala bakteriálnímu zápalu plic, který se k viru přidružil. I to byl důvod, proč na španělskou chřipku umírali i mladí jedinci se silnou imunitou.

Obě nákazy jsou respiračního charakteru. Šíření španělské chřipky však bylo oproti covidu-19 snadnější podchytit. Každý, kdo měl virus H1N1, vykazoval příznaky. U covidu-19 jsou nositeli bezpříznakoví jedinci a tím pádem je velmi těžké šíření zastavit. Ne všichni vykazují symptomy virové nákazy. Ukazuje se navíc, že oslabená imunita není pro virus covid-19 fatální. Někteří vědci tvrdí, že jedinci se slabší imunitou zvládají virus paradoxně lépe, protože u nich nehrozí rozvoj cytokinové bouře. Problematické jsou přidružené a chronické choroby, nikoli imunita.

Je covid-19 nejsmrtelnějším virem?

Roman Chlíbek: Nesmíme zapomínat na virus HIV, který náleží mezi tak zvané retroviry. Pandemie sice vypukla v polovině 80. let minulého století, nákaza se ale šíří dodnes, od vypuknutí viru se nemocí nakazilo zhruba 78 milionů lidí po celém světě. Uvádí se, že až 35 milionů nakažených viru podlehlo. Pravdou ale je, že covid-19 je smrtelnější než respirační viry, jako byla prasečí, ruská nebo ptačí chřipka. V současnosti jsme někde na číslech hongkongské chřipky z let 1968 až 1970. Řekl bych, že v moderní historii je covid-19 třetím nejsmrtelnějším virem, po španělské chřipce a HIV.

Španělská chřipka versus covid-19

 Španělská chřipka 1918-1920Covid-19 údaje k 5. 10. 2020
OznačeníH1N1SARS-CoV-2
Období1918-19202020-?
První výskytneznámeČína
Počet vln nemoci3 až 4neznáme
Světová populace1,8 miliardy7,8 miliard
Počet nakažených ve světěaž 500 milionů35,5 milionu
Počet obětí20 až 50 milionů1 042 613
Podíl nemocných na světové populacizhruba 1/3 až 1/4zatím nelze odhadnout
Počet obětí na území Čech, Moravy a Slezska44-75 tisíc727
Obyvatel Čech, Moravy a Slezska9,8 milionu10,6 milionu (2017)
Podíl nemocných v celosvětové populaci (v případě španělské chřipky se jedná o vyšší odhad)

Zdroje: Worldometer.org, Max Roser (Our World In Data), Disertační práce - Dr. med. univ. Harald Salfellner: Pandemie španělské chřipky 1918/19 se zvláštním zřetelem na České země a středoevropské poměry

Odhady počtu obětí španělské chřipky se velmi liší

 dolní odhad(miliony obětí)horní odhad(miliony obětí)počet úmrtí vzhledem
k celosvětové populaci
Patterson a Pyle (1991)24,739,31,3 - 2,1 procenta populace
Johnson a Mueller (2002)501002,7 - 5,4 procenta populace
Spreeuwenberg (2018)17,4 0,95 procenta populace

Procento obětí v Českých zemích, v Evropě a v USA z celkové populace

Evropský průměr

0,48 - 1,1 %

 

Německo

0,49 - 0,79 %

 

České země *

0,48 - 0,78 %

 

Francie

0,39 %

 

USA

0,65 %

 

Portugalsko

0,97 %

 

Itálie

0,92 %

 

Zdroj: Disertační práce: Dr. med. univ. Harald Salfellner: Pandemie španělské chřipky 1918/19 se zvláštním zřetelem na České země a středoevropské poměry

10 zásadních odlišností aneb co v roce 1918 neznali a nedělali

1Neznali původce chřipky ani místo, odkud se začala šířit.

2Neměli možnosti, jak zkoumat viry a jejich genetický kód.

3Jednalo se o jiný typ viru (byl to chřipkový virus, H1N1, dnes jde o koronavirus).

4Infekci covid-19 nenásleduje bakteriální stafylokoková superinfekce, která zabíjela u H1N1.

5Smrtnost španělské chřipky byla vyšší, než ta, kterou má zatím covid-19.

6Umírali převážně mladí lidé (dnes jsou nejohroženější staří a vážně nemocní).

7Neměli možnost držet pacienta na umělé plicní ventilaci a mimotělním krevním oběhu.

8V Českých zemích nefungovala centrální opatření. I v době, kdy umíralo nejvíce lidí, byly otevřené například kabarety v Praze.

9Opatření vyhlašovala většinou města.

10Rychlost šíření nemoci je dnes mnohem vyšší než tehdy.

zpět na začátek

TextTomáš Vocelka, Magdaléna Medková, Tomáš Maca
Grafika a kódováníJiří Kropáček
FotogalerieDan Poláček, Tomáš Vocelka
EditorŠtěpán Plaček
ZdrojeWorldometer.org | Max Roser (Our World In Data) | Disertační práce - Dr. med. univ. Harald Salfellner: Pandemie španělské chřipky 1918/19 se zvláštním zřetelem na České země a středoevropské poměry
Srovnávat obě pandemie je velice komplikované, u španělské chřipky chybí vědecky spolehlivá data, nákaza covid-19 ještě neskončila.

zpět na Aktuálně.cz

Ve stejné době, kdy se rodilo samostatné Československo, zasáhla celý svět pandemie španělské chřipky. Onemocněla více než čtvrtina světové populace, zemřelo až 50 milionů lidí. Ve dnech, kdy Tomáš Garrigue Masaryk vyhlašoval samostatný stát, byly v Praze tak plné hřbitovy, že se na pohřeb čekalo několik dní a s kopáním hrobů pomáhala armáda. Přinášíme deset příběhů a desítky fotek z té doby.
Autor Jiří Kropáček, Štěpán Plaček, Tomáš Vocelka, Magdaléna Medková, Tomáš Maca