Hvězda smrti by za den spolkla všechny peníze světa. Tohle jsou její slabiny, zbraně a unikátnosti

Nový snímek Star Wars: Rogue One, který dnes vstoupil do kin, vypráví příběh skupiny netradičních hrdinů, kteří se dají dohromady, aby splnili odvážný a zdánlivě nemožný úkol: Ukrást plány Hvězdy smrti. To, jestli se to skupině vedené mladou rebelkou Jyn Erso povede, se dozvíte až v kinech, v naší grafice se však již teď můžete podívat, co tento vesmírný kolos skrývá.

Hvězda smrti pojme celkem přes 2 miliony lidí. Do kasáren se vejde 369 tisíc vojáků, 26 tisíc z nich tvoří elitní jednotky Impéria - stormtroopeři. Zbylé osazenstvo se stará jak o obsluhu lodi, tak i o služby pro personál či návštěvníky. Kromě lidí je na palubě i nespočet různých droidů, kteří mají na starost komfort vojáků i údržbu stanice.

I přes svou ohromnou velikost, kdy je stanice často přirovnávána k malému měsíci, je Hvězda smrti velmi mobilní, když se dokáže pohybovat stejně jako menší plavidla v hyperprostoru. Může za to zabudovaný hyperpohon, díky kterému se i tento masivní kolos dokáže pohybovat rychlostí větší než světlo a překonávat tak vzdálenosti v galaxii bez větších problémů.

Hlavní devízou vesmírné stanice je obří laser, který umožňuje Impériu jediným výstřelem zničit celou planetu. Přesvědčila se o tom domovská planeta princezny Leiy, kterou nechal Grand Moff Tarkin jediným povelem zničit. Impérium tak pomocí Hvězdy smrti může nejenom ničit své nepřátele, ale také zasévat strach mezi lidi, jak se tomu destrukcí Alderaanu stalo.

O ochranu vesmírné stanice se stará přes 15 tisíc turbolaserů a kanónů, které jsou umístěny na jejím povrchu. Hvězda smrti kromě toho disponuje také 768 vlečnými paprsky, jež umožňují přitáhnout menší plavidla ke stanici, jako tomu bylo v případě Millenia Falcon v epizodě IV.

Díky své velikosti je Hvězda smrti schopna pojmout do svých útrob mnoho jiných vesmírných plavidel. Do hangárů stanice se vejde zhruba sedm tisíc stíhaček TIE, přes tři tisíce útočných lodí a čtyři velké vesmírné lodě.

Kromě stíhaček a vesmírných lodí se do útrob stanice vměstná také 1400 chodících tanků AT-AT a stejný počet průzkumných dvojnožců AT-ST. K tomu, aby tyto chodící kolosy mohlo Impérium dostat na zem, slouží další 1500 transportních lodí.

Jelikož měla Hvězda smrti sloužit jako malý svět sám o sobě, nabízela imperiálním vojákům komfort, který se jim na jiných místech nedostával. Kromě slušného jídla se uvnitř nachází také rekreační úseky, kantýny s nejmodernějšími barovými droidy nebo obchody s luxusním zbožím.

Samotná vesmírná stanice stála Impérium jednu miliardu republikových kreditů. Jen pro představu, za deset tisíc kreditů se podle Luka Skywalkera dá takřka sehnat vlastní vesmírná loď.

Kromě vybudování je podle všeho nákladný i provoz stanice. O spočítání nákladů, které by takováto stanice spolkla, se pokusila britská energetická společnost OVO. Ta ve svých výpočtech došla k závěru, že by provoz stanice stál 6,2 oktiliónu liber denně, což je zhruba 30trilionkrát víc, než kolik je peněz na Zemi.

Ať už se to povede posádce Rogue One, nebo někomu jinému, Alianci rebelů se nakonec podaří získat tajné plány Hvězdy smrti. Ty pak princezna Leia za pomoci hrdinů původního filmu dostane až do tajné základny rebelů na měsíci Yavin IV.

Tam se podaří objevit slabinu tohoto nástroje zkázy, větrací šachtu, která vede od povrchu stanice až do jejího jádra. Lukovi se nakonec podaří dvoumetrový otvor trefit protonovým torpédem, což vyvolá řetězovou reakci.

Nový snímek Star Wars: Rogue One vypráví příběh skupiny netradičních hrdinů, kteří se dají dohromady, aby splnili odvážný a zdánlivě nemožný úkol: Ukrást plány Hvězdy smrti. To, jestli se to skupině vedené mladou rebelkou Jyn Erso povede, se dozvíte až v kinech, v naší grafice se však již teď můžete podívat, co tento vesmírný kolos skrývá.
Autor Prokop Vodrážka, Tomáš Kunc, Lucasfilm, Ltd