Co vozí s sebou profi tým na Tour de France

1autobus pro cyklisty

Speciálně upravený autokar je v podstatě druhým domovem cyklistů na velkém etapovém závodě. Uvnitř nejen cestují na start, ale také se v něm po dojezdu do cíle mohou osprchovat a najíst se cestou do hotelu.

1kamion na kola, materiál a jídlo

Je to centrum, kolem kterého se už od časného rána točí týmoví mechanici. Pracují na kolech ještě před tím, než cyklisté vstávají a končí pozdě večer. Je to jeden z nejstřeženějších vozů v týmové koloně. Mechanici nemají rádi, když se fotí, bojí se zlodějů, kteří vědí, že na Tour de France je spousta drahých kol a materiálu.

1velké obytné auto

Uvnitř je například bazének s ledovou vodou, který cyklisté využívají po dojezdu etapy. “Je tam voda studená zhruba 11 supňů, urychluje to regenraci,” říká český cyklista Petr Vakoč (na snímku).

1pojízdná kuchyně

Šéfkuchař Kevin Daems je na Tour de France poprvé. V nástavbě černého nákladního auta má k dispozici kompletní kuchyňskou linku, lednici, mrazcí boxy a další potřebné vybavení. Vaří jen pro devět závodníků. Ostatní členovéé týmu jedí běžnou hotelovou stravu.

1auto na matrace pro závodníky

Tým myslí i na takové maličkosti, aby měli závodníci zajištěný kvalitní spánek nemuseli se spoléhat na kvalitu hotelových postelí. Proto s sebou vozí devět matrací, na které jsou cyklisté zvyklí. V každém hotelu je z auta vynesou a dají do hotelových postelí.

4minibusy

Slouží hlavně pro VIP hosty (zástupce sponzorů atp)., kteří se k týmu přijedou podívat během Tour. Tým má vyčleněné lidi, kteří se o tyto hosty starají. Většinou je to na bedrech tříčlenné skupiny, která se stará o public relations.

6osobních aut

Používají je sportovní ředitelé a trenéři, další slouží jako mechanické vozy nebo vezou občerstvení pro cyklisty.

31závodních kol

Každý závodník má minimálně tři. Tým používá kola Specialized. konkrétně jde o aerodnyamický model Venge ViAS, a model Tarmac. Nekteří specialisté (jako například sprinter Marcel Kittel), mají ještě jiná kola, která jsou připravena speciálně pro ně a pro úkol, který v týmu plní.

18časovkářských speciálů

Kola Specialized S-Works Shiv nejsou u týmu od začátku Tour. Přivezou je ve velké dodávce pár dní před časovkou, aby je mechanici ještě měli čas připravit. Letos na nich pracovali během prvního volného dne v Andoře.

1auto na časovkářské speciály

Kola se převážejí ve speciálně upravené velké dodávce.

60párů kol

120galusek

7kompletních sad náhradních dílů

přehazovačka, přesmykač, brzdy atp.

20cyklistických přileb

12aerodynamických přileb pro časovku

12cyklistických válců

používají se na rozcvičení před závodem

6masážních stolů

Jeden masér má na starosti vždy dva konkrétní cyklisty.

1pračka

O praní dresů se cyklistům starají maséři.

1sušička

2mrazáky

2lednice

1elektrický generátor

2400bidonů

(cyklistické lahve)

600energetických gelů

600energetických tyčinek

Zdroj fotografií: TDWsport.com | Tomáš a Petr Vocelkovi

Veškeré vybavení týmu Etixx - Quick-Step vozí autobus, kamion na kola, tři skříňové náklaďáky, čtyři minibusy a šest osobních aut. Trochu to připomíná rockovou kapelu na turné. autoři: Tomáš Vocelka, Jiří Kropáček