Podíváme-li se nejprve dva týdny nazpět, přečteme si varování amerických meteorologů hovořící o tom, že letos by se v severním Atlantiku mohlo objevit až pět silných hurikánů. Znepokojovala je zejména nezvykle vysoká teplota Atlantského oceánu. Kdybychom to vzali popořadě - jak dobře se hurikány předpovídají a z jakých faktorů?
Musíme rozlišit předpověď na několik hodin až dní dopředu, která se týká vývoje konkrétního hurikánu, od předpovědi sezonní. Ta se vyjadřuje jen jako pravděpodobnost, že takzvaná hurikánová sezona, jež v severním Atlantiku probíhá od 1. června do 30. listopadu, nebo její zbylá část bude nadprůměrná, průměrná či podprůměrná z hlediska četnosti a intenzity tropických cyklon.
Teplota tropických oceánů je jedním z uvažovaných faktorů, dalším je například aktuální fáze oscilací jako například ENSO, tedy výskyt jevu El Niňo. Také proto jsou sezonní předpovědi hurikánů relativně úspěšné, na rozdíl od jiných povětrnostních jevů, například tornád, s nimiž bývají mylně zaměňovány.
Meteorologové tedy předpovídali, že tato hurikánová sezona bude nadprůměrná?
Už v květnové předpovědi se počítalo s větší pravděpodobností spíše nadprůměrné sezony. Zmiňované upřesnění bylo vydáno počátkem srpna, přičemž vrchol hurikánové sezony je právě nyní na přelomu srpna a září. Nejde však o závratné číslo, průměrně se v severním Atlantiku vyskytnou tři silné hurikány za rok. Extrémní sezona za několik posledních desetiletí přišla v roce 2005, kdy bylo takových hurikánů sedm, mimo jiné nechvalně známá Katrina.
Nejprve se psalo o hurikánu, pak zeslábl v tropickou bouři. Mohl byste objasnit, dokdy je to ještě hurikán a odkdy se již jedná o tropickou bouři?
Kritériem pro označení tropické cyklony za tropickou bouři, respektive za hurikán, je nejvyšší naměřený minutový průměr rychlosti větru. Pokud tato hodnota překročí zhruba 120 km/h, mluvíme v severním Atlantiku a východním Pacifiku o hurikánu, jinde pak o tajfunu nebo cyklonu. Naopak při poklesu této rychlosti jde opět o tropickou bouři, při dalším zpomalení větru pod cca 60 km/h pak již jen o tropickou depresi. Stadia vývoje tropické cyklony mohou nicméně během její existence i několikrát kolísat.
Existuje přímá spojitost mezi letošní vysokou teplotou Atlantského oceánu a nynějšími extrémními povodněmi v Texasu?
Hurikány často pustoší pobřeží mořskou vodou. Vítr vyvolá vzestup hladiny oceánu až o několik metrů, k čemuž je ještě třeba připočíst výšku vln. V případě Harveyho jsou naopak za extrémní povodně v Texasu zodpovědné především extrémní deště, které oblast sužují již několik dní. Teplota oceánu jistě přispěla ke vzniku tropické cyklony, zmíněná spousta vody je však hlavně důsledkem značného zpomalení pohybu útvaru, takže srážkové pole zasahuje stále tutéž oblast.
A existuje přímá souvislost mezi oteplováním oceánu a skleníkovými plyny, a tedy i působením člověka?
Velká většina klimatologů se domnívá, že hlavní příčinou současného nárůstu průměrné teploty vzduchu i oceánu je zesílení jinak přirozeného skleníkového efektu, shoda však není stoprocentní, neboť ne všechny působící faktory dokážeme dobře kvantifikovat. Vysoká teplota oceánu je nicméně jen jedním z mnoha faktorů nutných pro vznik tropické cyklony, proto je případný vztah k četnosti tropických cyklon ještě složitější otázkou. Jakkoliv počátkem nového tisíciletí se mohlo zdát, že vzestupný trend v severním Atlantiku existuje, období po roce 2005 tuto hypotézu nepotvrdilo.
Vy jste odborník na extrémní jevy počasí, ať již hurikány, či povodně. Přesto, překvapily vás něčím snímky masově zatopeného Houstonu a škod, které hurikán Harvey v Texasu napáchal?
Samozřejmě žádné utrpení nás nemůže nechat chladným. Nicméně dosavadní situace zatím naštěstí není srovnatelná s již zmíněnou Katrinou, která si v oblasti kolem New Orleansu vyžádala 1,5 tisíce lidských životů. Obávám se však protržení protipovodňových hrází podél vodních toků. Navíc existují země jako Filipíny, které se musí potýkat častěji s dokonce ještě silnějšími tropickými cyklonami. A zároveň si musí vystačit s mnohem menšími materiálními prostředky, jen si jich tolik nevšímáme.
Pamatuji si, že ještě tak před pěti šesti lety se psávalo o Texasu spíše v souvislosti s extrémními suchy, extrémními teplotami, devastujícími požáry a spálenou vegetací.
To samozřejmě stále platí, západní část Texasu je dosti aridní oblastí (suchá, pozn. red.), kde ročně spadne méně srážek než u nás, a přitom je zde kvůli vysoké teplotě vzduchu větší výpar. Ostatně aktuální srážky tam ani nedosahují, extrémní úhrny se vyskytly od Austinu směrem na východ. V Houstonu sice ročně naprší asi tolik jako u nás na horách, nicméně i na zdejší poměry jsou několikadenní srážky vyvolané Harveym extrémní. Takto dlouhé setrvání tropické cyklony v dané oblasti je zcela mimořádnou událostí.
Může člověk hurikánům předcházet?
Nemůže. Pokusy zeslabit několik hurikánů pomocí vypouštění částic jodidu stříbrného v 60. letech 20. století neprokázaly významnější vliv na dynamiku bouří, proto se od takových snah zřejmě definitivně upustilo. Větru a dešti v tomto případě neporučíme. Předcházet lze jen do určité míry jejich škodám, a to předběžnými ochrannými opatřeními a maximální bdělostí při výskytu hurikánu.