Nová čtvrť pojme na 557 hektarech až 130 tisíc obyvatel. "Vrátíme tak přírodě velkou plochu, na které by se jinak vystavělo obchodní centrum," uvádí architektonické studio.
Autoři doufají, že jejich návrh nad plánem vzniku nákupní zóny zvítězí. Místo obchoďáku chtějí vytvořit moderní městský ekosystém, který by propojil přírodu s nejnovějšími technologiemi. "Může se stát vzorem a průkopníkem nového druhu lidského osídlení," tvrdí Boeri o svém projektu Smart City. "Je to botanická zahrada uvnitř moderního města, jejíž základy leží v mayské kultuře a ve vztahu mezi přírodním a duchovním."
Architekti plánují, že rezidenty budou zásobovat jídlem místní farmy, energii pak obstarají solární panely a pitnou vodu zprostředkuje systém, jenž ji extrahuje z moře. "Město bude obklopené prstencem solárních panelů a zemědělských ploch, které bude zavlažovat vodní kanál propojený s potrubím vedoucím z moře," popisuje svoji vizi studio Stefano Boeri Architetti.
Mořská voda se má shromažďovat ve velké nádrži hned u vstupu do města. Poblíž je pak navržena odsolovací věž, ze které bude voda rozváděna systémem kanálů, stejně jako u zavlažování pro zemědělské oblasti. Zeleň má tvořit celé tři čtvrtiny městské plochy, bude pokrývat i fasády domů. Až 400 druhů rostlin pečlivě vybrala botanička a krajinářská architektka Laura Gattiová.
Konec epidemií a aut ve městě?
Boeri plánuje, že "chytré město" bude využívat systém, který bude monitorovat spotřebu elektrického proudu tak, aby rezidenti pouštěli své myčky a pračky v době, kdy se bude energie generovat nejvíce, a bude tedy nejlevnější. Systém také rozpozná a zabrání šíření nemocí. Dalším výdobytkem "města budoucnosti" je vlastní elektrická či automatická doprava, díky kterým již lidé nebudou muset využívat auta.
Stefano Boeri si přeje, aby duch města byl stejně moderní a inovativní jako jeho návrh. Proto si představuje, že Smart City se stane střediskem výzkumu a nových technologií a budou se do něj sjíždět vědečtí pracovníci i studenti nejen z Mexika, ale i z celého světa.
Boeriho vizi teď musí schválit mexické úřady, architekt čeká na povolení od loňského listopadu.
Mezi nedávné výrazné projekty italského architekta patří obytná soustava Bosco Verticale (vertikální les) v Miláně, jíž dominují fasády porostlé zelení. Na svislý les se mohou těšit také obyvatelé čínské provincie Ťiang-su nebo švýcarského Lausanne. V předminulém roce architekt také poprvé navrhl výškovou budovu porostlou zelení, která bude sloužit jako sociální bydlení, a to pro nizozemský Eindhoven.
Další ambiciózní projekt vznikl pro Janov, kde se před dvěma lety zřítil Morandiho most. Návrhu nového mostu se ujal Renzo Piano, Boeri pak projektoval revitalizaci jeho okolí. Ta zahrnuje červenou ocelovou promenádu s věží stejné barvy, která má získávat elektrickou energii z místního silného větru.