Tomáš Kudrna patří mezi přední české dokumentaristy a jeho snímek Vládneme, nerušit, jímž v roce 2007 spolu s novinářem Respektu Erikem Taberym vysvětlil dění okolo opoziční smlouvy, se výrazně zapsal do diváckého povědomí. Jeho loňské O čo ide Idě pak bohužel zastínilo tematicky blízké FC Roma. Škoda, Kudrnova "Ida" byla jedním z nejlepších dokumentů roku.
Nyní Tomáš Kudrna přichází s ambiciózním dokumentem Co dokáže lež o fenoménu dezinformací a o informační válce. Autor využil napojení na evropskou televizní stanici Arte, s níž projekt koprodukoval, a hodinový film koncipoval tak, aby si ho mohli pustit lidé po celé Evropě.
Pro našince tak bude snímek místy polopatický, protože autor v něm každou informaci představuje v širokém kontextu. Zároveň je ale maximálně přehledný a pochopitelný a může dobře posloužit jako užitečný výukový materiál třeba coby začátek diskuse na školách.
Ber, nebo nech být
Kudrna v rozhovorech přiznává, že nabízí "jen" vlastní interpretaci a dění nahlíží osobní optikou: tedy optikou liberálního prozápadního intelektuála, který za nejzásadnější problém informační války považuje proruské fake news.
Takový přístup je u publicistického dokumentu adekvátní, tvůrce se jím hlásí k určitým hodnotám. Snímek je tím od počátku "ideologicky kontaminovaný" a vzdává se iluze objektivity, což ale není špatně: místo distancování se tvůrce předkládá jasný názor, vůči kterému se divák může vymezit, nebo ho přijmout.
Kudrnův dokument je však informačně bohatý. Dává prostor tuzemským i zahraničním odborníkům a ke slovu se dostanou i někteří provozovatelé dezinformačních serverů, kteří tak mají příležitost se obhájit.
Na filmu je nakonec problematické snad jen to, že se subjektivitě neoddal ještě víc a že autor volí celkem odosobněnou formu prezentace, jež by v někom mohla evokovat snahu podat "oficiální výklad reality".
Místní zvyky
Čeští diváci bývají vůči politickému názoru ve filmu a jeho argumentům často automaticky odmítaví s odůvodněním, že si nenechají násilně nutit cizí názory. Dokumentaristé to obvykle řeší tak, že se ve svých snímcích okázale zpřítomňují a nasazují osobní tón, aby se vyhnuli obvinění ze snahy diváky oklamat. Tak vzniká vzniká české pojetí autorského dokumentu.
Co dokáže lež
Dokument, 2017, Česko / Francie, 52 minut
Režie: Tomáš Kudrna
Hodnocení Aktuálně.cz: 80 %
Kudrna oproti tomu zachovává neutrální formu kvalitně sestříhaných mluvících hlav, aniž by se v dokumentu sám objevil nebo promluvil. Jeho názor z filmu přesto vyplývá. Nabízí osobní interpretaci dění, zároveň ale zůstává věrný prezentaci faktů a informací, které jemně zasazuje do vybraného rámce.
Za otázku stojí, jestli uvozující paralely k sovětské okupaci Československa už nejsou přehnané. Jinak je ale dokument Co dokáže lež ukázkou soustředěného, osobního a přitom seriózního náhledu na problematiku. Takový se u nás často nevidí.