Praha - Pomiňme fakt, že se k nám animovaný seriál z dílny Matta Groeninga a Davida X Cohena dostává s desetiletým zpožděním. Stejně tak nemá smysl pídit se po tom, proč bude nová stanice Cool Prima od dubna uvádět pořad, jehož cílová skupina ho v drtivé většině velmi dobře zná z internetu.
Jediný moment překvapení může přijít s dabingem, který bude mít hodně těžké získat si sympatie - už proto, jak moc a jak dlouho je původní verze rozšířená.
Co by tedy o seriálu měli vědět nováčci? Že dostanou velmi podobný a drzý humor jako od žluté rodinky a v detailech přesně odpozorovanou ironii. Jen si tvůrci velkoryse zvětšili hrací pole tím, že děj umístili do roku 3000 a tradiční ingredience jsou tak obohacené o řadu nových prvků; technický i civilizační pokrok k tomu dává nekonečné množství možností.
Těžko volit hlavní figuru, stejně jako u Simpsonových. Pro diváky sledující první díly bude klíčová postava Philipa J. Frye, outsidera a poslíčka v pizzerii, který je shodou nešťastných náhod zmrazen.
Když pak v roce 3000 roztaje, zaměstná ho jeho jediný žijící příbuzný, šílený profesor Hubert J. Farnsworth, autor krkolomných vynálezů. A protože karma poslíčka se na Frye lepí i v budoucnosti, zaměstná jej Farnsworth jako doručovatele ve své zásilkové společnosti Planet Express, která mu vydělává peníze pro vědeckou činnost.
Fasnworth přichází vždy na začátku epizody a se slovy "Good news, everyone" na vrásčitých rtech vyšle svou posádku na krkolomné mise po těch nejdivočejších planetách; občas se tak Futurama mění v cosi, jako kdyby Simpsonovi žili halucinogenní sen.
Fry je součástí velmi podivného týmu; jedním z jeho kolegů je cynický sebestředný robot, jehož hlavní zábavou je nekonečná konzumace alkoholu a kouření doutníků, nepočítáme-li kleptománii. Homer bez zábran ve formě stroje.
Fanoušky milovaný je Dr. Zoidberg, nemotorný mimozemšťan připomínající humra, který pracuje jako týmový lékař ("Otevřete pusu, koukneme se na ten mozek"). Asi jedinou členkou týmu Planet Express, která má trochu zodpovědnosti, je jednooká, nicméně atraktivní mutantka Leela, o jejíž city se bude Fry snad pokaždé krokolomně ucházet.
Služby, o které nikdo nestojí
Na chybách a nedostatcích postav ze Simpsonových ukazují autoři slabosti současného člověka. Ve Futuramě nedostatky současného světa ilustrují na nedostatcích života budoucnosti.
V jedné z epizod řeší obyvatelé New Yorku roku 3000 problém - řítí se na ně obří koule smradlavých odpadků. Lidé roku 2000 s s nimi nevěděli rady, a tak je odpálili do vesmíru.
Autoři také s gustem ironizují technický pokrok. Většina robotů má až pietní vizáž z laciných sci-fi 50. let. Vůbec řada velkolepých vynálezů je vybavena retro designem, často jsou poháněny manuálně nebo párou.
I v roce 3000 je internet plný reklam (mohou vás obtěžovat i fyzicky), počítače nefungují technika svéhlavě selhává. "Víte, proč montují Windows 3000 i do ledniček? Protože jsou pořád zamrzlé!"
Někdy je zdrojem vtipných situací ad absurdum dotažený svět konzumu. Jistě, snadný terč, ale o to víc se cení, je-li to bez laciných gest.
Ve světě roku 3000 existuje každá služba a výrobek, kterou si fantazie dokáže představit. Ale drtivou většinu z nich nikdo nikdy nebude potřebovat. Zhlédnete tak mimo jiné reklamu na "Zuby Thompsons, jediné zuby silné natolik, aby rozkousaly jiné zuby".
Infobox
První čtyři série Futuramy vysílala stanice Fox Network v letech 1999 až 2003. V červnu 2006 společnost Comedy Central potvrdila, že si objednala dalších 16 epizod páté série. Jedná se o čtyři snímky, přičemž každý je rozdělen na čtyři epizody; vyšly i vcelku na DVD.
První Futurama film Bender's Big Score přišel na pulty v listopadu 2007, druhý The Beast with a Billion Backs v červnu 2008. Bender's Game se objevil téhož roku v listopadu a Futurama: Into the Wild Green Yonder právě před měsícem. Úspěch filmů by podle autorů mohl vést i k dalším "klasickým" sériím Futuramy pro televizi.
Oficiální stránky najdete zde
Parodie, citace, odkazy
Jedním z pilířů Simpsonových je umění parodie, citace a odkazu na popkulturní fenomény. A to bezezbytku platí i v případě Futuramy. Výčet filmů, seriálů a knih zahrnuje desítky titulů.
Dojde pochopitelně na řadu klasických sci-fi děl. Futurama se hemží odkazy na Groeningem milovaného Kubricka, nechybí Hvězdné války, Planeta opic, Den nezávislosti a Matrix.
Pozorný divák odhalí i parodické citace Pulp Fiction, Přeletu nad kukaččím hnízdem, M.A.S.H., Knight Ridera nebo Pravidel moštárny. Nechybí jemně ironická pocta Karlu Čapkovi: v jedné epizodě se doručovatelé vydávají na planetu obývanou zabijáckými roboty pojmenovanou Čapek 9 (Chapek Nine).
Nasnadě je vzájemný přesah obou seriálových světů. V několika dílech Simpsonů můžeme zahlédnout robota Bendera, stejně tak na střelnici na Marsu můžete vyhrát figurku Barta nebo Homera.
Svět Futuramy byl tvůrce Simpsonových obrovskou výzvou; ostatně rádi a často načrtávali tu zábavné vize, jak bude v daleké budoucnosti lidstvo žít.
Budiž jim připsáno k dobru i to, že se neomezují na srovnání současnosti a budoucnosti; a že neplatí schéma co epizoda, to bizarní planeta a krkolomné dobrodružství.
Sci-fi motivy používají se sofistikovaným nadhledem, svět budoucnosti si vezmou jako odrazový můstek k rafinovanému příběhu. V jedné epizodě Farnsworth vynalezne krabici s paralelním vesmírem, jejímž obsahem je krom jiného i paralelní on sám a jeho tým.
Shodou okolností do své paralelního vesmíru tým Planet Express vstoupí, setká se svými paralelními já a svede s nimi tuhý boj o to, kdo je vlastně paralelní a kdo má nárok na přežití.
A co když se ukáže, že v jednom z paralelních vesmírů je celá police s krabicemi s dalšími vesmíry, a co když se police zřítí a krabice se promíchají? I v tom je humor Futuramy nedostižný.