Někteří psychologové už upozornili na možnou spojitost mezi nadměrným používáním sociálních sítí a výskytem depresí zejména u náctiletých dívek. Nová studie publikovaná v odborném časopise The Lancet Child & Adolescent Health ovšem podotýká, že potenciální souvislost je patrně složitější, než se zdá.
Výzkum zahrnující rozhovory s deseti tisíci anglickými dětmi ve věku mezi 13 a 16 lety totiž ukázal, že sociální sítě mohou u dospívajících dívek narušovat psychické zdraví tím, že se na nich více setkávají se šikanou. Současně mohou přispívat také k negativním dopadům na fyzické zdraví, protože kvůli nim mají dívky méně spánku a pohybu. U chlapců výzkumníci podobný vztah prokázali jen ve velmi slabé míře.
"Naše výsledky naznačují, že sociální sítě nemusí být samy o sobě škodlivé, ale jejich časté používání může omezovat jiné aktivity, které mají pozitivní vliv na duševní pohodu. Současně mladé lidi ve větší míře vystavují některým negativním zkušenostem," citovala americká stanice CNN spoluautora výzkumu Russella Vinera z výzkumného ústavu UCL Great Ormond Street Institute of Child Health.
Vyučující klinické psychologie na univerzitě v Surrey Bob Patton k tomu dodal, že rodičovské strategie zaměřené na omezování sociálních sítí v zájmu zlepšení psychického zdraví dětí nemusí fungovat. "Pomáhá spíše snaha vybudovat u dítěte odolnost vůči kyberšikaně a dohlížet u něj na dostatek spánku a fyzických aktivit," uvedl Patton pro CNN.
Autoři studie mluvili se vzorkem teenagerů jednou ročně mezi lety 2013 a 2015 a zajímalo je, jak často používají sociální média včetně Facebooku, Instagramu, WhatsAppu, Twitteru a Snapchatu. Odpověď "více než třikrát za den" pak například zařadili do kategorie "velmi často". Omezení výzkumu ovšem spočívalo v tom, že tazatelé nezjišťovali, kolik času respondenti s komunikačními prostředky tráví.
Ptali se ale na pocity uspokojení, štěstí a úzkosti a zjistili, že se u zkoumaných chlapců i dívek objevila spojitost mezi vysokou frekvencí používání sociálních sítí a vysokou mírou psychologické nepohody. Tento vztah se ukázal být obzvlášť silný právě u dívek.
Video: Děti si na internetu píší s pedofily, posílají nahé fotky, rodiče to neřeší, říká Dočekal