Praha – Každý uživatel internetu má teď možnost podílet se na projektu zvaném Asteroid Zoo. Ten se snaží vyhledávat objekty, které potencionálně ohrožující Zemi.
Za kampaní stojí společnost Planetary Resources a občanské sdružení Zooniverse, které oslovují zájemce po celém světě, aby prostřednictvím počítače nebo jiného mobilního zařízení prohledávali obrazové archívy Arizonské univerzity (projekt Catalina Sky Survey) a označili podezřelá tělesa.
"Doufáme, že se díky našem projektu rozšíří snaha objevovat asteroidy a práce lidí bude skutečným přínosem pro Zemi," řekl prezident a hlavní inženýr Planetary Resources Chris Lewicki ve svém prohlášení.
Najdi si svůj asteroid
Lov asteroidů může sice na první pohled vypadat jako nudná práce, tvůrci projektu ale vytvořili program na vyhledávání těles jako počítačovou hru. Do pátrání se můžete zapojit zde.
Projekt Asteroid Zoo sehnal finanční prostředky na svoji existenci přes komunitní server Kickstarter. Ve výsledku se kampaň zařadila mezi 25 nejúspěšnějších v historii webu, přispělo přes 18 tisíc lidí částkou přesahující jeden milion dolarů.
Asteroidy
- planetární tělesa označovaná také jako planetky
- první takovéto těleso objevil Giuseppe Piazzi v roce 1801 a nazval ho Ceres
- Ceres je největším asteroidem měřícím v průměru 975 km
- dosud je známo na šest tisíc planetek a každým rokem se objeví další stovky
- 26 známých asteroidů má průměr větší než 200 km
- vůbec první přistání na asteroidu (433 Eros) se podařilo sondě NEAR v roce 2001
Vědci se domnívají, že kolem Země plují miliony asteroidů a je nutné být před nimi na pozoru. Objekty s průměrem nejméně 30 metrů by totiž mohly při střetu s naší planetou způsobit velké škody.
V současné době je sledovaných na 620 tisíc těles, což je pouhý zlomek z odhadovaných 60 milionů.
Nashromážděné materiály z projektu Asteroid Zoo od odborníků i zájemců z celého světa budou podkladem pro další zkoumání Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA), který v loňském roce podepsal dohodu o planetární obraně právě s Planetary Resources.