Červnové číslo arabského vydání slavného módního magazínu Vogue vyvolalo nečekaný rozruch mezi saúdskoarabskou veřejností. Na obálce se totiž za volantem červeného kabrioletu objevila saúdskoarabská princezna Haya v podpatcích a kožených rukavičkách.
Časopis tak reflektuje uvolnění přísných nařízení v konzervativním arabském království, podle nichž například ženy nemohly řídit auto. "V naší zemi jsou konzervativci, kteří se bojí změn. Pro mnoho z nich je to jediné, co znají. Osobně tyto změny nadšeně podporuji," řekla v rozhovoru pro Vogue princezna Haya, jedna z dcer zemřelého krále Abda Alláha bin Abda al-Azíze.
Dodala také, že je jednoduché kritizovat ostatní země a poukazovat na nadřazenost jiných kultur. "Západní svět si ale musí pamatovat, že každá země je unikátní a specifická. Máme své silné i slabé stránky, ale pořád je to naše kultura a je lepší snažit se jí porozumět než ji odsuzovat," citoval princeznu deník DailyMail.
Obálka magazínu vyvolala vášnivou debatu zejména v souvislosti s nedávným zatčením jedenácti saúdskoarabských aktivistek bojujících za práva žen. Ty již několik let požadují právě zrušení zákazu řízení žen či zrušení systému mužského dohledu.
Někteří diskutující na Twitteru se nechali slyšet, že princezna pro práva saúdskoarabských žen nikdy nic neudělala: "A teď je na obálce jako silná žena hovořící o právu na řízení! A skutečné aktivistky jsou vyslýchány a vězněny. Jak šílený je svět."
Is Vogue Arabia celebrating the wrong Saudi women?
— Osha Mahmoud (@Osha001) May 31, 2018
While the Saudi women who campaigned for the driving ban could face the death penalty, this Saudi Princess is on the magazine cover and being celebrated as "trailblazing" https://t.co/hsfW4dYdrJ
Let's put a princess who never struggled from the driving ban on the cover. Who her family issued the driving ban in the first place, put so many women in jail for driving, and just imprisoned prominent women's rights activists who risked their life and freedom to lift the ban.
— Sara (@sassy1989sara) May 31, 2018
Čtyři aktivistky byly podle informací mezinárodní organizace Amnesty International minulý týden propuštěny, ale osudu ostatních se nic neví. Některé byly podle saúdskoarabských státních médií označeny za agentky cizích států.
Na sociálních sítích se tak objevily koláže obálky Vogue, na kterých má tělo princezny hlavu zadržovaných aktivistek.
After @VogueAlArabiya thought it’d make sense to feature HRH in June 2018 issue on “trailblazing women of #Saudi Arabia” & their driving, Saudi women have taken to Twitter to object & replaced her image with 3 of arrested activists labeled as “traitors”: Aziza, Loujain, & Eman. pic.twitter.com/SOZA28YS72
— Nora Abdulkarim نورة الدعيجي (@Ana3rabeya) May 31, 2018
Podle analytiků sklidil tvrdý zákrok v Saúdské Arábii mezinárodní kritiku a poukázal na omezení zamýšlených reforem korunního prince Mohameda bin Salmána. Saúdskoarabské království, které bylo dlouhé roky kritizováno za potlačování lidských práv, zruší zákaz řízení aut ženami na konci června.