Fotky: Filmové muzeum ukáže historii zachycení pohybu od laterny magiky po hologram Saši Hemaly

Fotky: Filmové muzeum ukáže historii zachycení pohybu od laterny magiky po hologram Saši Hemaly
Filmové muzeum mají na svědomí především Terezie Křižkovská (vlevo) a Adéla Mrázová (vpravo), studentky filmové vědy na filozofické fakultě Karlovy univerzity. Pomáhali ale i další nadšenci a odborníci, kteří svou prací mnohdy přispěli zdarma.
Cílem bylo vytvořit výstavu, která představuje principy zachycení obrazu a pohybu v praxi. Proto i Mikulov, domácí město významného vědce Jana Evangelisty Purkyněho, jenž zásadně přispěl k pochopení lidského zraku, je předvedeno pomocí optického klamu. Stačí se na chvíli nehybně zadívat na "negativ", aby si lidské oko zapamatovalo otisk obrazu a na bílé stěně ho pak vidělo v realistické podobě.
V muzeu je samozřejmě i několik projekčních místností, kde se návštěvník může seznámit vždy s jedním ze tří hlavních okruhů výstavy – počátky kamery, avantgardou a animací. "Není naším cílem vyzdvihovat konkrétní filmařské ikony, proto se soustředíme i na méně známá díla. Zaměřujeme se navíc na české tvůrce," říká Křižkovská.
Důraz ale pořadatelé kladou i na seznámení se samotnou mechanikou zachycení pohybu. Na fotce je fenakistiskop, v jehož štěrbinách po roztočení kotouče vznikne iluze pohybu. "Právě na takových jednoduchých principech stojí i dnešní princip promítání. Zásadní bylo zjistit, že nestačí jen střídat obrázky, ale musí se jim v určitém intervalu i clonit. Takové malé, ale zásadní objevy vedly později, když se průmyslníci snažili film využít masově, k patentovým válkám, v jejichž důsledku postupoval vývoj pomaleji, než mohl," připomíná Mrázová. Zobrazit 26 fotografií
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Martin Svoboda Jakub Plíhal, Martin Svoboda
4. 2. 2017 11:00
V pražském paláci Chicago vznikla za úsilí studentů filozofie a dalších nadšenců povedená výstava Nafilm: V pohybu. Určena je především pro laickou veřejnost, která se chce seznámit s kouzlem kinematografie. Výstava se zaměřuje na různé principy zachycení pohybu od těch nejstarších v podobě laterny magiky přes současný trend virtuální reality až po hologram budoucnosti.
 

Právě se děje

Další zprávy