Na první pohled vypadá jako obyčejná kosmetická taštička. Uvnitř však skrývá vzácnost - měsíční prach, který nasbíral americký astronaut Neil Armstrong v roce 1969 na misi Apollo 11.
Bílou taštičku s nápisem LUNAR SAMPLE RETURN (získané vzorky měsíce) bude 20. července dražit newyorská aukční síň Sotheby's.
Aukční dům odhaduje, že v den 48. výročí prvního přistání na Měsíci by se cena za měsíční prach mohla vyšplhat až na čtyři miliony dolarů, zhruba 94 milionů korun. Informaci přinesl server Mashable.
Podle Sotheby's se jedná o jediný objekt svého druhu v soukromém vlastnictví, což je mimořádně raritní.
Armstrong taštičku předal, NASA na ni ale zapomnělo
NASA však z výsledné ceny těžit nebude. Armstrong tašku se zipem vědcům v houstonské laboratoři sice předal, ale americká kosmická agentura na ni časem zapomněla. A o dekády později ji vláda mylně vydražila spolu s dalšími památkami na vesmírný průzkum.
Nancy Lee Carlsonová, oblastní advokátka v Chicagu a samozvaný vesmírný nadšenec, koupila bílou taštičku spolu s dalšími předměty za 995 dolarů, tedy zhruba 23 tisíc korun. Jelikož měla podezření, že taštička obsahuje více než jen vlákna a zipy, poslala ji NASA k testování.
A právě tehdy americká vesmírná agentura zjistila, že vzácné vzorky měsíčního prachu ztratila a odmítla to udělat i podruhé. Carlsonová se však rozhodla nevzdat a získat taštičku po dlouhotrvajícím právním boji zpět. Americký okresní soud tak v únoru NASA nařídil, aby ji vrátila oficiální majitelce.
Výjimečný kousek Měsíce
NASA sice uvedla, že se odvolávat nebude, ale z rozhodnutí jí zřejmě pořád zůstává hořko v ústech. Mluvčí agentury William Jeffs uvedl, že si NASA myslí, že by taška měla být vystavena veřejně, protože "představuje vrchol obrovského národního úsilí dotýkající se generací Američanů, včetně astronautů, kteří riskovali svůj život ve snaze dosáhnout nejvýznamnějšího činu, kterého kdy lidstvo dosáhlo," citoval jej deník Wall Street Journal.
Carlsonová možná vydělá miliony dolarů, pro sebe si je ale nechat nechce. Advokátka plánuje darovat část výtěžku z prodeje na charitu a založit stipendium na své alma mater v severním Michiganu, informovala agentura Reuters.
Aukční síň Sotheby's je zatím v euforii. Kromě této výjimky dané soudním rozhodnutím totiž NASA neumožňuje jednotlivcům vlastnit žádný kousek Měsíce, což je jedním z důvodů, proč by mohla stát taštička miliony dolarů, uvedla Cassandra Hattonová, seniorní specialistka z aukční síně.
Taštička s měsíčním prachem bude zlatým hřebem první vesmírné aukce Sotheby's. Kromě ní zahrnuje jak položky z osobního vlastnictví astronautů, podepsané fotografie, mapy a grafy, stejně jako inženýrské modely a 3D objekty.