Překvapivý úspěch měl na internetu návrh obyvatele osmého pařížského obvodu na stržení baziliky Nejsvětějšího Srdce Ježíšova (Sacré-Coeur), který se objevil na webu s participativním rozpočtem města Paříže.
Ačkoliv byl myšlen v žertu, získal největší podporu z 2448 předložených občanských projektů, napsal francouzský deník Le Figaro.
Na Twitteru se objevily rozhořčené příspěvky, že navrhovat zbourání této ikonické pařížské stavby je nehorázné.
Et si on rasait le #sacréCoeur !! #budgetparticipatif #Paris #Montmartre #monumenthistoriquehttps://t.co/LTipls630d pic.twitter.com/p09U41nQB5
— Lumières de la ville (@lumieresdlv) March 2, 2017
Náměstkyně: O projektu se hlasovat nebude, Paříž baziliku nevlastní
Anonymní Pařížan ve svém návrhu tvrdí, že bazilika "uráží památku obětí Pařížské komuny", krvavě potlačené radikálně socialistické a revoluční vlády Paříže v roce 1871.
Výstavba baziliky, jejíž základní kámen byl položen v roce 1875 a která je nyní druhou nejnavštěvovanější církevní památkou v zemi, měla představovat pokání za činy, které se během Pařížské komuny udály.
Některé tweety radí, jak Sacré-Coeur zničit.
Idée de @BrotherBimbo pour détruire le #SacréCoeur : Vu que les traces de lipstick sur la tombe d'Oscar Wilde la désagrégeait ....
— ThéoAdamaZyedBouna (@SoeurRose) February 28, 2017
Náměstkyně pařížského starosty Pauline Véronová však řekla stanici France Info, že projekt nebude moci být přijat k zářijovému hlasování, neboť město není vlastníkem baziliky. Památka na vrcholku kopce Montmartre patří pařížskému arcibiskupství, zdůraznila Véronová.
Nepochopený vtip
Autor iniciativy, vystupující pod jménem jedné z postav Pařížské komuny Nathalie Lemelové, uvedl, že svůj návrh myslel žertem a jeho cílem bylo poukázat na limity přímé demokracie.
Odezva, s jakou se návrh setkal, ale podle Le Figaro dokazuje, že staré ideologické půtky kolem stavby s kontroverzní historií stále neutichly. Památka je předmětem debat už od roku 1875. Sporný byl kupříkladu už výběr pozemku.
Právě na místě, kde dnes chrám stojí, začalo povstání komunardů, o dva měsíce později krvavě potlačené. Bazilika, která je současně náboženskou i politickou stavbou, měla být ztělesněním konzervativního morálního pořádku III. republiky. Někteří levicoví aktivisté ji ale podle Le Figaro stálo považují za symbol represe státu vůči lidu.