Televize z vlakového nádraží bojuje proti nenávisti. Ukazuje dojemné příběhy cestovatelů i uprchlíků

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
30. 4. 2017 11:00
Vlaková nádraží po celém světě jsou podle Francesca Conteho plná příběhů. Místo, odkud lidé vyráží na cestu nebo se z ní vrací, fascinovalo italského novináře natolik, že se rozhodl založit internetovou televizi zaměřenou pouze na příběhy lidí z nádraží. Během dvou let jejího fungování se potkal s tisíci lidmi v Římě, Lisabonu, Budapešti, Bostonu či Taipei. "Termini TV nemluví výhradně s přistěhovalci, ale obecně s cestovateli, kteří putují každý den, ať už za láskou nebo za osamělým dobrodružstvím," říká novinář.
Francesco Conte při reportáži.
Francesco Conte při reportáži. | Foto: Iason Athanasiadis, archiv Francesca Conteho

Evropskými nádražími prochází denně desítky tisíc lidí. Kříží se zde občané různých zemí, vyznavači různorodých náboženství, lidé s rozdílnými sociálními zázemími i přáními. Italský novinář Francesco Conte tyto lidi zpovídá a jejich příběhy zaznamenává ve videích.

Z prvotního projektu zaměřeného především na římské nádraží Termini se postupem času stal internetový televizní kanál. Termini TV je jediná televize, která se specializuje pouze na příběhy lidí z vlakových nádraží.

"Koncept projektu je založen na migraci jako jevu společného pro všechny lidské bytosti, který je dobře reprezentován obrazem stanice, odkud odjíždíte nebo kam se vracíte. Někdy se ale stává také dočasným domovem těch, kteří přijdou z dlouhé cesty," píše novinář na stránkách televize.

Conteho fascinuje nádraží jako místo setkávání a interakce lidí. "Inspirace k projektu přišla z mnoha různých míst. Nádraží pro mě vždycky bylo fascinující, plné příběhů lidí, kteří mají podobnou cestu," vysvětlil Aktuálně.cz.

Nezávislý projekt Termini TV založil v roce 2014 a o rok později ustavil internetovou platformu. Ta běží i bez oficiálních sponzorů. Nejenže je unikátní svým multimediálním přístupem, ale funguje také jako užitečný nástroj v boji s protiimigrační hysterií. "Termini TV nemluví výhradně s přistěhovalci, ale obecně s cestovateli, kteří putují každý den, ať už za láskou nebo za osamělým dobrodružstvím," tvrdí novinář.

Jeho cílem je dát prostor v médiích také méně reprezentovaným skupinám obyvatel. "Příběhy jsou o komplexní identitě zpovídaných lidí, o jejich původu a důvodech, proč migrují," sdělil.

Tisíce příběhů lidí z celého světa

Během posledních dvou let vyzpovídal zhruba tisíc lidí, nejen na římském nádraží, ale taky v Paříži, Lisabonu, Berlíně, Budapešti, Bostonu i Taipei. Lidé se tak mohli dozvědět příběh mexické bylinkářky, jihokorejského cestovatele či brazilského tanečníka Daniho, který vyprávěl Contemu o svém životě v Římě v 70. letech.

"Do Říma jsem poprvé přijel v dubnu 1974, bylo strašně zima. Přijel jsem z Brazílie, kde je všechno tak tropické. Někdo mi dal tehdy kabát, abych se mohl zakrýt. Potřeboval jsem peníze, Itálie tehdy byla chudá… všechno se tehdy zavíralo v devět večer. Tak jsem položil na ulici klobouk a začal jsem tančit. Říkal jsem lidem, že jsem jihoamerický umělec, syn bohů. Tak jsem si vydělal liru. Lira znamenala chléb, žemli, skleničku vody, trošku cukru…" básní ve videu starý tanečník.

Jiné video vypráví příběh Bangladéšana, který se po třinácti letech musí vrátit z Říma domů, aby se oženil. "Moje tělo opouští Řím, ale moje srdce zde zůstává," říká se slzami v očích mladík. "Moje budoucnost je v Bangladéši. Chtěla by žít v Římě, ale nemohl bych si tady dovolit podporovat ji i její rodinu. Tak jsem si vybral život v Bangladéši," popisuje Bikash.

Proti nenávisti, na památku uprchlíků

Podle Conteho je Termini TV pořád spíše internetový underground. "Snažíme se organizovat více osobních setkání a happeningů na nádražích, aby lidé o naší platformě věděli," popsal.

Ačkoliv projekt zatím neobdržel žádnou oficiální cenu, dostal se do finále italského festivalu Teletopi se zaměřením na videopříběhy a uspěl také jako jeden z pěti projektů evropské platformy Media Against Hate (Média proti nenávisti).

V současné době na projektu spolupracuje deset lidí, kteří do něj vložili nejen svou energii, ale také peníze. Nyní dělají první crowdfundingovou kampaň na nový dokument s názvem Refugee Track (Stopy uprchlíků).

Jejich záměrem je navštívit vlaková nádraží na hranicích Itálie a vyzpovídat uprchlíky, kteří tudy projíždí. "Všichni jsme viděli záznam vlaků deportujících vězně do Osvětimi, všichni jsme svědci moderní migrace a rizik migrantů na jejich trase (ať už na Balkáně, v Itálii nebo Mexiku)," popsal Conte dokument na crowdfundingové platformě.

Dokumentem by tak rád uctil památku migrantů, kteří museli opustit své země z různých důvodů.

 

Právě se děje

Další zprávy