Cchung-chua (Čína) – Dikobrazi v klecích, chráněné želvy v kbelících a hadi v plátěných sáčcích. Vzácní, volně žijící živočichové se na čínském tržišti otevřeně prodávají navzdory zpřísnění trestů pro ty, kdo konzumují ohrožené druhy.
O jedlících v jižní Číně je dlouhodobě známo, že jim chutnají exotické věci a místní obyvatelé se přitom občas chvástají, že "snědí cokoli, co má čtyři nohy, s výjimkou stolu".
Čína letos v dubnu zvýšila až na deset let vězení maximální trest pro ty, kdo budou přistiženi při prodeji nebo konzumaci ohrožených druhů. Ale v provincii Kuang-tung je zjevně spravedlnost nepříliš ochotná tyto přečiny trestat.
"Můžu vám prodat maso za 500 jüanů (asi 1600 Kč) za půl kila," říká prodavač luskounů ve městě Cchung-chua na tržišti, které se jmenuje Sing-fu - "šťastný a bohatý". Pokud chcete živého, připlatíte si 1000 jüanů.
Tržiště se přitom dostalo do centra pozornosti čínských sdělovacích prostředků už před dvěma lety, kdy jeden z tamních činitelů státnímu listu Beijing Technology Times řekl, že prodej exotických a vzácných zvířat na tomto tržišti je "veřejným tajemstvím".
Prodavač luskounů, který si nepřál být jmenován, připustil, že vydělávat obchodem se zvířaty je nyní těžší. "Vláda je přísnější," citovala jej agentura AFP.
Můžu vám prodat maso za 500 jüanů za půl kila.
Prodavači ale přesto ráno bez obav vybalují své zboží; hadi se kroutí v sáčcích a z drátěných klecí posmutněle pokukují divocí vepři.
Ne všechny nabízené produkty jsou nelegální. Ale velký nápis tady například nabízí i velemloci, kteří jsou na seznamu kriticky ohrožených druhů, což je jen stupeň od vyhubení ve volné přírodě.
Černý trh s divokými chutěmi
Jižní Čína je dlouhodobě centrem kulinární tradice nazývané "divoké chutě", která oceňuje části neobvyklých volně žijících zvířat včetně tygrů, želv a hadů coby přínosu pro zdraví. A to navzdory neexistenci vědeckých důkazů, které by něco takového potvrzovaly.
Peking už v roce 1989 přijal zákon zakazující obchod s celou řadou zvířecích druhů včetně luskounů. Zákaz se mu ale nedaří prosadit a obchod poháněný stoupající poptávkou za časů rozvíjející se ekonomiky dál kvete.
Státní sdělovací prostředky pravidelně informují o velkých úlovcích pašovaných zvířat; v květnu pohraniční policie v provincii Kuang-tung zabavila 956 mražených luskounů, kteří údajně vážili čtyři tuny.
A objevují se i další známky, že by zpřísněné tresty mohly mít nějaký dopad. V loňském roce šéfkuchař, který se představil rodovým jménem Wang, agentuře AFP sdělil, že jeho restaurace prodává luskouní maso za 2000 jüanů za kilo.
"Obvykle ho rychle opražíme, dusíme ve šťávě nebo děláme polévku. Ale rychle osmažené se sójovou omáčkou chutná nejlépe," dodal.
Když před časem AFP kontaktovala desítku restaurací specializujících se na "divoké chutě", žádná nepřiznala, že by nabízela maso luskounů. To ale podle expertů neznamená, že je tyto podniky nemohou tajně nabízet zákazníkům, kterým důvěřují.