Podle těch, kdo jej znali, byl Karel Bucháček skromný, nenápadný muž, který s vášní fotograficky dokumentoval svou dobu. Narodil se v roce 1932 jako syn plukovníka prvorepublikové armády a zakladatele Vojenského vzduchoplaveckého výzkumného ústavu v Praze-Kbelích. Působil jako vědecký pracovník Československé akademie věd v Ústavu teoretické a aplikované mechaniky. Zemřel v roce 2008 a zůstal po něm obsáhlý neprobádaný archiv sedmdesáti tisíc snímků, z něhož je aktuálně zpracována pouze zhruba čtvrtina.
"Tvorba tohoto pražského rodáka se skládala především z dokumentární černobílé fotografie, ústředním motivem snímků je povětšinou město a jeho obyvatelé. Snažil se nepořizovat jen jednotlivé snímky, ale vytvářel ucelené soubory," uvádí fotografův synovec Roman Bucháček, který v současné době zpracovává a digitalizuje archiv negativů společně s fotografem Martinem Wágnerem.
Zdigitalizované snímky postupně zveřejňují na Facebooku a jejich cílem je vydat fotografickou knihu, která by představila tvorbu Karla Bucháčka.
Podle Romana Bucháčka jeho strýc kromě dokumentárních a často poetických snímků fotografoval i krajinu a téměř všechny významné kulturní a politické události, včetně srpnové okupace v roce 1968 nebo revolučního dění v roce 1989.
"Jeho intenzivní fotografování bylo v protikladu s minimální potřebou svoji tvorbu veřejně prezentovat. S mnoha zaznamenanými politickými tématy se nechlubil ani svým nejbližším. Nejspíše to souviselo s obavou a prožitými vzpomínkami na rok 1948, kdy byla celá rodina hrubě perzekvována komunistickým režimem," domnívá se Roman Bucháček.
Jednou z mála výjimek, kde fotograf prezentoval svou tvorbu, byla skupina Město, ve které působil společně se svými přáteli Pavlem Březinou, Františkem Dostálem, Josefem Husákem, Mílou Kolářem, Pavlem Moudrým, Pavlem Procházkou a Josefem Zinkem.
Na stránkách Aktuálně.cz se můžete seznámit s částí tvorby fotografa Karla Bucháčka, která dokumentuje likvidaci starého Žižkova v osmdesátých letech dvacátého století. U řady z nich už není jasné, které konkrétní místo Žižkova zachycují. Pokud některé z nich poznáte, můžete s jejich zařazením pomoci správcům fotografova archivu. Kontaktovat je můžete prostřednictvím facebookových stránek.
Kde lze najít fotografie Karla Bucháčka
Facebook: facebook.com/karel.buchacek/
Webová stránka: www.karelbuchacek.cz/
Článek vznikl s využitím textu, který najdete na facebookové stránce fotografa Karla Bucháčka. Snímky zveřejňujeme s laskavým svolením správců jeho archivu.