Domorodé kmeny v údolí řeky Omo dokázaly obstát na území každoročně sužovaném mohutnými záplavami. Lidé z těchto kmenů své vlastní postupy pro obhospodařování polí i pro pěstování stád dobytka, která vždy během záplav zaháněli do míst vzdálenějších od řeky. Všechno, co znali a uměli využít, teď ovšem přestává platit. Jejich životy se kvůli stavbě přehrady Gibe III převrátily vzhůru nohama.
Gibe III byla dostavěna v roce 2006 a etiopská vláda plánuje její další stupně, tedy Gibe IV a Gibe V. Navíc se rozhodla pronajmout úrodnou půdu společnostem z Malajsie, Itálie, Indie a Korey. Pěstují se tam teď například biopaliva.
Kmeny jsou stále více vytlačovány z původního území. Jejich pastviny byly zničeny. Jak uvedla fotografka Matilda Temperleyová, která se stejně jako Podavini a mnozí další vydala dokumentovat tamní události, lidé jsou násilně nuceni ke stěhování. Pokud se někdo opováží vzbouřit a brání svou půdu, končí ve vězení. Tak to alespoň líčí článek Temperleyové, napsaný pro britský deník The Guardian. Vojáci, jejichž úkolem bylo hlídat stavbu přehrady, se podle ní dopouštěli nejen znásilňování místních žen, ale i vražd.
Problém se týká nejméně osmi domorodých kmenů v Etiopii a na území Keni. Jde podle odhadů o několik set tisíc lidí. Kmeny, které až doposud žily nezávisle a zcela soběstačně, přicházejí o svá stáda a stávají se životně závislými na pomoci tamní vlády.