Facebook původně rozhodnutí odstranit fotografii odůvodnil vnitřními regulemi, které nepřipouštějí zobrazování nahoty.
"Obrázek nahého dítěte je za normálních okolností v rozporu s pravidly naší sociální sítě a v některých zemích by dokonce mohl být považován za dětskou pornografii. V tomto konkrétním případě ale uznáváme historický a globální význam tohoto dokumentu," uvedl mluvčí Facebooku.
Fotograf agentury AP Nick Ut, odměněný za svůj snímek Pulitzerovou cenou, zachytil ve Vietnamu prchající nahou devítiletou dívku Kim Phuc, která po napalmovém útoku na svou vesnici Trang Bang, křičí bolestí a hrůzou. Na Facebooku snímek umístil Nor Tom Egland jakou součást kolekce válečných fotografií.
Kim Phuc má za sebou řadu operací a dodnes trpí velkými bolestmi. Se svou rodinou žije v Kanadě a s vietnamsko-americkým válečným fotografem Nickem Utem se pravidelně schází.
Cenzuře Facebooku byli podle AFP vystaveni i uživatelé, kteří se na síti Eglanda zastávali. Obětí cenzurního zásahu se jako první premiérka stala i předsedkyně norské vlády Erna Solbergová, která sama ve jménu svobody slova snímek vietnamské dívky na Facebooku vystavila.
Krátce poté, co provozovatelé sociální sítě změnili své rozhodnutí, fotograf Nick Ut znovu napoutal svůj slavný snímek jako úvodní fotku svého profilu.