Melbourne – Australská akademička Susan Carlandová odstartovala kampaň proti internetovým provokatérům, kteří jí na sociálních sítích nedopřávali ani chvilku oddychu.
Známou socioložku a manželku televizního moderátora napadala řada neznámých lidí, kteří jí vyčítali spojení s islámem. Jak sama říká, nejvíce lidem vadil fakt, že je muslimkou, a ještě k tomu ženou. Dlouho nedokázala nijak bojovat s online útoky, a proto se rozhodla obrátit je v dobro. Informoval o tom server Huffington Post.
"Pravidelně dostávám tweety a zprávy z Facebooku od statečných bojovníků za svobodu z anonymních účtů, kteří mi říkají, že jako žena muslimka miluji útlak, vraždy, války a sexismus," napsala Carlandová v úvodníku pro Sydney Morning Herald. Jako známá osobnost muslimské komunity v Austrálii je na příval negativních reakcí celkem zvyklá. Oproti ostatním věřícím dostává coby žena těchto vzkazů o mnoho víc.
I FINALLY FINALLY FINALLY HAVE THE TITLE "DR"!!! #PhD #DrDrDr pic.twitter.com/2KDpx9ARQR
— Susan Carland (@SusanCarland) October 29, 2015
Lidé ji obtěžují a požadují, aby okamžitě opustila Austrálii. Přejí si její smrt nebo uráží její vzhled, zvláště pak hidžáb. Zkoušela na vzkazy na svém Twitteru i Facebooku nereagovat nebo naopak s lidmi diskutovat. Nic ale nepomáhalo. "Cítila jsem, že bych měla aktivněji vytvářet dobro ve světě za každou ošklivou slovní kulku, která míří mou cestou."
Proto na svém profilu oznámila, že hodlá za každou nenávistnou zprávu věnovat jeden dolar na charitu, konkrétně organizaci UNICEF. "Líbila se mi obzvláště myšlenka obdarovat UNICEF, pomáhají totiž dětem, které se dostaly do hrozných situací, jež byly přímým následkem nenávisti. Války, chudoba v důsledku chamtivosti, nespravedlnosti a násilí. Tyto děti jsou přirozenými příjemci protijedu," řekla.
Za pár dní vybrala 1000 dolarů.
Carlandová konvertovala k islámu ve svých 19 letech, přestože si do té doby myslela, že je to zastaralé, barbarské a sexistické náboženství, jak píše Daily Mail. V roce 2009 už ale byla označena za jednu z 500 nejvlivnějších muslimských osobností na světě.
V letošním roce se matce dvou dětí podařilo získat doktorandský titul na univerzitě Monash v Melbourne. Ve své práci se věnovala boji muslimských žen v Austrálii a Severní Americe proti sexismu.