Londýn/Praha - Chytrý telefon se stal nedílnou součástí každodenního života milionů lidí po celém světě, krátí si s ním dlouhé chvíle v dopravních prostředcích, v čekárně u doktora nebo restauracích. Britští psychiatři teď zjistili, že časté využívání tzv. smartphonu může mít neblahý vliv na schopnost soustředit se, uvedl deník The Independent s odkazem na studii zveřejněnou v časopisu Computers in Human Behaviour.
Nový výzkum skupiny psychiatrů a psychologů z univerzity v Leicesteru tvrdí, že ti, co často sahají po mobilu, ztrácejí povědomí o okolním dění a hůře se soustředí.
"Zapomínají na povinnosti, schůzky, dokonce mohou zapomenout, proč odešli z jedné místnosti do druhé," potvrzuje autor studie Lee Hadlington s tím, že časté surfování na internetu má stejně negativní dopady.
Ve svých tvrzeních se odkazuje na výsledky šetření provedeného na skupině 210 dobrovolníků (107 mužů a 103 žen) ve věku 18 až 65 let, kteří stráví v průměru 22,95 hodiny týdně online.
"Ve skutečnosti nevíme, co se v našem mozku odehrává v okamžiku, když jsme v zajetí telefonu či internetu. Nám se během výzkumu potvrdilo, že poměrně vysoké procento lidí trpělo určitými poruchami kognitivních schopností," přiblížil Hadlington. Účastníci jednak hovořili o zhoršení paměti nebo nižší schopnosti soustředit se.
Podle Hadlingtona může nadměrná online aktivita u řady lidí způsobovat neklid, nervozitu a tím pádem i hyperaktivitu. Zároveň podle něj k mobilním technologiím a surfování na internetu inklinují lidé, kteří se od přírody hůře soustředí a podobné aktivity jejich vlastnosti podporují.
"Lidé bojující s neschopností dlouhodobě se soustředit jsou k těmto technologiím přitahováni silněji než ti, co takové problémy nemají. Chytré telefony s internetem jejich problémy ve finále ještě zhoršují," vysvětluje Hadlington.
Podle psycholožky Ivy Smolové z psychoterapeutického centra Terapeuti Praha ale může nadměrná online aktivita souviset i se zhoršením dalších kognitivních schopností.
"Dokazují to i další studie, které byly na toto téma zpracovány. Vyplývá z nich, že nadužívání mobilních telefonů ovlivňuje kromě soustředění například i paměť," přibližuje Smolová.
Naráží na to, že lidé si zvykli spoléhat mnohdy až příliš na schopnost telefonů a ulevovat tak svému mozku. Upozorňuje také na to, že je namístě hodnotit tento trend opatrně.
"Žijeme sice v době plné mnoha technologií, zároveň si musíme uvědomit, že to není tak dlouho, aby výsledky takových studií byly prověřeny dostatečně dlouhou dobou," tvrdí.
Souhlasí rovněž s tím, že mobilní technologie mohou přitahovat především ty, kteří by měli se soustředěním problémy i tak. "Stačí si přestavit, jakému množství podnětů jste vystaveni například na ploše počítače či displeji vašeho telefonu," dodává.