Větší koupelna potřebuje při navrhování více odvahy, doporučuje designérka

Velké koupelny jsou moderní. Vyžadují však jiný přístup při zařizování, než ty malé.
Popisek: Ve velké koupelně můžete bez obav kombinovat více formátů obkladů a dlažby.
Popisek: Kolem umyvadla nechte dostatečný prostor, minimálně v šířce 90 cm a hloubce 65 cm.
Velká koupelna vyžaduje zónování.
Do velké koupelny se hodí i pisoár. Poklop je praktickým i estetickým pomocníkem. Zobrazit 10 fotografií
Foto: Rako
Dana Jakešová
3. 12. 2016 10:05
Prostorné koupelny jsou moderním trendem především při výstavbě rodinných domků a bytů. A tam, kde to stavba dovolí, tak i při rekonstrukcích. Jejich zařízení ovšem není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Jaká pravidla je dobré vzít v úvahu, aby výsledek splnil očekávání?

Podle architektky a designérky Kamily Douděrové bývá nejčastější chybou rozmístění zařizovacích prvků po obvodu místnosti. Uprostřed pak vzniká prázdná zóna velká jako taneční parket a koupelna vypadá neútulně. „Velká koupelna vyžaduje větší odvahu, protože je to prostor pro hru, kombinování materiálů i barev,“ vysvětluje architektka z ateliéru Kamidesign. Lepší volbou budou rozměrnější zařizovací předměty a nejlépe ty, které vybíhají do prostoru. „Absolutní punc luxusu dodávají velkým koupelnám například volně stojící a výrazné vany,“ říká designérka. 

U většího prostoru je pak také vhodné rozdělit plochu na jednotlivé části tak, abyste si co nejvíce zpříjemnili každodenní užívání. Lze přitom pracovat s nejrůznějšími polopříčkami, které prostor jasně rozčlení. A každou část je také dobré také zvlášť nasvítit.

Jaké zařízení vybrat

Nejvíce frekventovaná bývá zóna s umyvadlem. To by proto mělo být umístěno tak, aby k němu byl volný přístup a mělo kolem sebe dostatečný prostor (minimálně v šířce 90 cm a o hloubce 65 cm). Podle umyvadla potom vybírejte design ostatních prvků v koupelně tak, aby spolu vzájemně ladily.

Patrně sáhnete po větší vaně. Pokud rádi relaxujete ve vodě, nechte si ji osadit některým z hydromasážních systémů. Nebo si můžete zařídit rovnou celou relaxační zónu, kterou je možno půdorysně vyvýšit, čímž se plocha místnosti opticky „rozbije“.

Investujte i do sprchového koutu. Pro každodenní rychlou očistu ho pravděpodobně využijete častěji než vanu. „Trendovým řešením sprchovacích prostorů vhodných zvlášť do větších koupelen jsou přitom sprchové kouty typu walk-In,“ říká Douděrová. (Je to na první pohled téměř neviditelné řešení sprchového koutu.) Nejlépe podle ní vyniknou postavené přímo na podlaze se zabudovaným odtokovým žlabem. Jejich největší předností je pak možnost absolutně individuálního pojetí.

Pisoár nepatří jen do restaurace

Máte-li prostor, pořiďte si bidet nebo bidetovou spršku či pisoár. Musíte s nimi ale počítat už při hrubé stavbě při přípravách pro přívod teplé a studené vody. Domácí pisoáry jsou menší než ty, co znáte třeba z restaurací. Vyrábí se v nesčetně možných variantách designového provedení a obvykle jsou kryty poklopem. Takže opticky neruší.

K lepší hygieně přispěje zejména automatizované splachování. Možností je více. „Může se jednat o klasické infračervené čidlo, které reaguje na pohyb před pisoárem, lepší variantou pro domácí koupelny je ale radarový splachovač,“ vysvětluje Radomír Ambrož ze společnosti Sanela.

V domácím provozu je totiž falešný pohyb v okolí pisoáru poměrně častý a zbytečně by tak docházelo ke splachování. U radarového splachovače vysílá čidlo do vnitřního prostoru pisoáru vlny, které sledují pohyb kapaliny v pisoáru. Díky radarovému splachovači je také možné dosáhnout designově čistého řešení, protože je umístěn za samotnou keramikou pisoáru, a obklad stěn tak neruší žádné plastové nebo nerezové kryty. Navíc nové modely domácích pisoárů zvládnou spláchnout jen jedním litrem vody.

Obklady kombinujte

Kromě zařizovacích předmětů vás samozřejmě čeká také výběr obkladů. Listely obíhající koupelnu dokola jsou dnes již pasé. V současnosti se klade důraz spíš na podtržení logiky fungování koupelny.

V praxi to znamená, že se například barevně akcentuje relaxační část nebo přizdívka u toalety. „U velkého prostoru se také nebojte kombinace více formátů a barev,“ říká Marek Vráblík, vedoucí Creative shopu značky RAKO. Obecně podle něj ale platí, že stěžejní by pro prostornou koupelnu měly být velké kalibrované formáty dlažby, kterou je v současnosti moderní používat i na stěny. Dodává, že velký prostor snese i tmavší barvy, kterými se dá opticky skvěle modelovat.

 

Právě se děje

Další zprávy