Obnovil Betlémskou kapli i Karolinum. Dílo architekta Fragnera inspiruje dodnes. Projděte si ho

Dílo Jaroslava Fragnera.
Pavilon nemocnice v Mukačevu na Podkarpatské Rusi navrhl Jaroslav Fragner hned po skončení školy v roce 1928. Byl jednou z prvních moderních staveb ve střední Evropě.
Kvůli svažitému pozemku je obytný prostor Budilovy vily rozprostřen do tří pater. Ve spodním se nachází technické zázemí, na úrovni terasy se nachází obývací pokoj s jídelnou a ve vrchním patře jsou dvě ložnice.
Letní dům navrhl Jaroslav Fragner i pro J. Moráka. Vila se nachází v Nespekách nedaleko Benešova.
Proslavil se také prací na obnově Betlémské kaple. Zobrazit 9 fotografií
Foto: ČTK
ČTK ČTK, pej
3. 1. 2017 12:21
Tvorba předního českého architekta Jaroslava Fragnera byla inspirována funkcionalismem a kubismem. Proslavil se nejenom prací na obnově, dostavbě či opravě českých památek, ale i návrhy rodinných domků. Podívejte se na výběr některých z jeho děl.

Architekt Jaroslav Fragner, od jehož úmrtí uplynulo 3. ledna 50 let, patřil k nejvýznamnějším tvůrcům českého funkcionalismu.

K jeho nejznámějším dílům patří dostavba a rekonstrukce Karolina a Betlémské kaple v Praze či budova tepelné elektrárny v Kolíně, které vévodil tehdy nejvyšší komín v Čechách.

Fragner se narodil 25. prosince 1898 do rodiny jednoho ze zakladatelů českého farmaceutického průmyslu Karla Fragnera. Vystudoval Akademii výtvarných umění u Josefa Gočára, po studiích navrhl pavilon nemocnice v Mukačevu na Podkarpatské Rusi (1928), jednu z prvních moderních staveb ve střední Evropě.

Později jej proslavily práce na obnově, dostavbě či opravě českých památek, jako byl Pražský hrad, Betlémská kaple a především Karolinum.

Z Fragnerovy dílny pochází i palác Merkur v pražské Revoluční ulici. Především pro příbuzné a přátele, mimo jiné i pro svou manželku, tanečnici a choreografku Milču Mayerovou, navrhl několik drobných víkendových domků, v nichž se odrážely poznatky z jeho cesty po Americe (1935) a inspirace tvorbou Franka Lloyda Wrighta a Alvara Aalta.

Po Gočárově smrti v roce 1945 se Fragner ujal řízení Školy architektury AVU, kde vychoval celou plejádu výborných architektů. Také udržoval styky s německou školou Bauhaus a byl členem uměleckého spolku Devětsil.

 

Právě se děje

Další zprávy