Koncepce zahrady je jednoduchá, střídají se zde mlatové cestičky a travnaté koberce. Jde o prostý, zato působivý koncept využívající mnoha mediteránních prvků. Jsou zde také cenné a staré stromy, které Plečnik nechal na svém původním místě. Výrazným zásahem bylo snížení obranné zdi, čímž se otevřel krásný výhled na panorama Prahy.
Skryté poklady architektury o Národním divadle:
V zahradě Plečnik vytvořil také celou řadu pavilonků ve stylu moderního klasicismu s prvky středomořské architektury. Pokud bychom je spojili kolmou osou, zjistíme, že propojují zahradu s významnými dominantami města. Jedním z nich je například Malý belvedér, který představuje průhled na kostel sv. Mikuláše, tedy dominantu Malé Strany. Plečnik zde využil například mramor a dlažbu, ze které vyskládal zajímavou mozaiku.
Východní část zahrady Na Valech ukončil Plečnik půlkruhovou vyhlídkou s opukovou pyramidou. I zde využil hru os a propojil špičku pyramidy s dalšími dominantami města.
Asi nejkrásnějším prvkem plečnikovské architektury nejen v zahradě Na Valech, ale také v celém hradním areálu, je Býčí schodiště. Zaujme svými propracovanými detaily a také krétskými sloupy.