Zvířata mění svůj biorytmus, aby se vyhnula lidem. Začínají žít hlavně v noci

Magazín Magazín
21. 6. 2018 7:36
Člověk neustále zmenšuje přirozená životní teritoria divokých zvířat. I pouhá lidská přítomnost v těchto lokalitách může přinést trvalé následky, a živočichové jsou proto nuceni měnit svůj biorytmus.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Nejnovější výzkum vědců z university v Berkeley, na nějž upozornil server Inhabitat, ukázal, že některé druhy zvířat mění kvůli lidem svůj biorytmus

Zvířata podle studie reagují na zvýšenou aktivitu lidí, jako je lov, turistika nebo kempování, a jsou nucena zmenšovat svá přirozená teritoria. Rušivým elementem může být podle vědců i obyčejná návštěva lesa.

"Myslíme si, že procházkou po lese po sobě nezanecháváme žádné stopy. Nicméně i naše pouhá přítomnost tam může mít trvalé následky," uvedla vedoucí vědeckého týmu ekoložka Kaitlyn Gaynorová.

Ta se svými kolegy analyzovala celkem 76 studií, které se týkaly 62 druhů divokých zvířat ze šesti kontinentů, a to lvů z Tanzanie, vyder z Brazílie, kojotů z Kalifornie, divokých prasat z Polska a tygrů z Nepálu. 

V rámci průzkumu došli k závěru, že lidská aktivita v okolí zvířat zvyšuje jejich aktivitu během noci až o dvacet procent, a to i u těch, kteří nejsou nočními druhy. 

Zmiňovaný výzkum je prvním, který zkoumá a srovnává, jak lidská činnost ovlivňuje chování zvířat, v tak globálním měřítku. 

"I když si myslíme, že naše přítomnost nijak neovlivňuje chování zvířat, je to pravděpodobně naopak. Je to trochu děsivé," komentovala výsledky studie německá ekoložka Marlee Tuckerová z Goethe University v Hamburku.

Jako nejohroženější vnímá ty druhy zvířat, které se nedokážou životu ve tmě plně přizpůsobit. Dalším však schopnost vyhnout se lidem může pomoci zachovat si divoký způsob života i v budoucnu. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy