Zvířata mění svůj biorytmus, aby se vyhnula lidem. Začínají žít hlavně v noci

Magazín Magazín
21. 6. 2018 7:36
Člověk neustále zmenšuje přirozená životní teritoria divokých zvířat. I pouhá lidská přítomnost v těchto lokalitách může přinést trvalé následky, a živočichové jsou proto nuceni měnit svůj biorytmus.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Nejnovější výzkum vědců z university v Berkeley, na nějž upozornil server Inhabitat, ukázal, že některé druhy zvířat mění kvůli lidem svůj biorytmus

Zvířata podle studie reagují na zvýšenou aktivitu lidí, jako je lov, turistika nebo kempování, a jsou nucena zmenšovat svá přirozená teritoria. Rušivým elementem může být podle vědců i obyčejná návštěva lesa.

"Myslíme si, že procházkou po lese po sobě nezanecháváme žádné stopy. Nicméně i naše pouhá přítomnost tam může mít trvalé následky," uvedla vedoucí vědeckého týmu ekoložka Kaitlyn Gaynorová.

Ta se svými kolegy analyzovala celkem 76 studií, které se týkaly 62 druhů divokých zvířat ze šesti kontinentů, a to lvů z Tanzanie, vyder z Brazílie, kojotů z Kalifornie, divokých prasat z Polska a tygrů z Nepálu. 

V rámci průzkumu došli k závěru, že lidská aktivita v okolí zvířat zvyšuje jejich aktivitu během noci až o dvacet procent, a to i u těch, kteří nejsou nočními druhy. 

Zmiňovaný výzkum je prvním, který zkoumá a srovnává, jak lidská činnost ovlivňuje chování zvířat, v tak globálním měřítku. 

"I když si myslíme, že naše přítomnost nijak neovlivňuje chování zvířat, je to pravděpodobně naopak. Je to trochu děsivé," komentovala výsledky studie německá ekoložka Marlee Tuckerová z Goethe University v Hamburku.

Jako nejohroženější vnímá ty druhy zvířat, které se nedokážou životu ve tmě plně přizpůsobit. Dalším však schopnost vyhnout se lidem může pomoci zachovat si divoký způsob života i v budoucnu. 

 

Právě se děje

před 6 minutami

Situace ve Francii se zlepšila, pacienty s koronavirem do Česka nepošlou

Francie lépe zvládá situaci s léčbou komplikovaných případů infikovaných koronavirem, pacienty na plicní ventilaci proto do Česka nepošle. Po telefonátu s francouzským premiérem Édouardem Philippem to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Premiér Philippe českému protějšku nicméně poděkoval za to, že Česko vyslyšelo víkendovou žádost Francie. Na přílet letadla s šesti pacienty se dnes chystala Fakultní nemocnice Brno.

"Moc děkoval, ale řekl, že zatím se u nich situace zlepšila, takže naši nabídku zatím nevyužijí. Že zatím moc děkují za solidaritu, ale zatím to vyřešili jinak," řekl Babiš.

Pacienti v těžkém stavu na plicní ventilaci měli přiletět dnes odpoledne na letiště v Brně-Tuřanech. Babiš o víkendu uvedl, že o pomoc požádala Francie a česká vláda jí vyhověla. Už v minulých týdnech poskytli část svých kapacit nemocným Francouzům Němci.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Hamáček: O letošních Velikonocích nebude žádné koledování ani sousedské přípitky

Tradiční velikonoční koledování nebo připíjení si se sousedy nebude letos možné, řekl v pondělí novinářům ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Současná vládní nařízení kvůli novému koronaviru to nedovolují. Omezení pohybu platí od 12. března. K rozvolňování opatření musí podle něj Česká republika přistupovat opatrně.

"Podle současných opatření to možné není," odpověděl Hamáček na dotaz, zda mohou příští pondělí koledníci vyrazit po vesnici nebo zda si kolegové a sousedé mohou tradičně připít slivovicí. Ministr také zopakoval, že má opatrný postoj k rozvolňování vládních opatření. Již dříve uvedl, že by je vláda neměla výrazně měnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy