Opuštění a vychrtlí. Psi na ostrově La Palma bojují o přežití, pomáhají jim drony

ČTK Video ČTK, Video
15. 10. 2021 11:37
V posledních dnech se skupinka lidí na španělském ostrově La Palma snaží pomocí dronu zachránit několik psů. Ti zůstali kvůli tekoucí lávě uvězněni v troskách domu. Po silnici ani helikoptérou se k nim prozatím nedá dostat. Místní jim tak pomocí dronu posílají každý den jídlo a vodu. Záchrannou akci zachytily kamery bezpilotních letounů.
Skupinka lidí na ostrově La Palma odhalila díky dronům uvězněné psy uprostřed lávy. | Video: Reuters

Obec Todoque na ostrově La Palma byla kvůli erupci sopky už dávno evakuovaná. Několik psů tam ale uvízlo a až před několika dny je lidé našli právě díky dronu. Na záběrech je patrné, jak vyhublí a vyčerpaní psi marně hledají potravu na místě zasypaném sopečným popelem.

"Veterináři nám poradili, co jim máme poslat za stravu. Byli hladoví a dehydratovaní," řekl španělské televizi RTVE jeden z místních obyvatel José Barreto. "Zatím se k nim pěšky nedostaneme kvůli velmi vysoké teplotě," dodal.

Podle Barreta se je hasiči vydají zachránit hned, jak to bude možné. Psi jsou stále velmi hubení, ale po několika dnech krmení už jsou v lepším stavu, uvedl operátor dronu Thomas Haack.

Erupce sopky v masivu Cumbre Vieja začala 19. září. Láva na La Palmě už zničila na 1 550 domů, několik desítek kilometrů silnic a desítky hektarů banánovníkových plantáží. Zatím podle expertů nelze říci, jak dlouho ještě bude erupce trvat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Při střelbě na škole nedaleko Detroitu zemřeli tři student, útočník je ve vazbě

Při střeleckém útoku na střední škole v americkém státě Michigan dnes přišli o život tři studenti a dalších šest lidí utrpělo zranění. Oznámila to místní policie, která jako pachatele označila 15letého studenta. Mladík je ve vazbě, řekl podle agentury AP zástupce šerifa okresu Oakland Mike McCabe.

Dějištěm násilí byla škola Oxford High School v obci Oxford Township, což je komunita s asi 22.000 obyvateli severně od města Detroit. Policie údajného střelce zatkla přímo ve škole a zabavila pistoli.

před 49 minutami

Lukašenko vyřeší problém s migranty na polských hranicích do konce roku, slíbil

Bělorusko se do konce roku pokusí vyřešit problém s migranty na své západní hranici, slíbil běloruský vůdce Alexandr Lukašenko v rozhovoru, který zveřejnila ruská agentura RIA Novosti. Evropská unie obviňuje Lukašenkův autoritářský režim, že migrační krizi na vnější hranici EU vytvořil v odplatě za sankce, které unie uvalila na Minsk kvůli porušování lidských práv, potlačování opozice a zfalšování loňských prezidentských voleb. Lukašenko obvinění odmítá.

Polsko a částečně i Litva od léta čelí náporu tisíců migrantů, převážně z Blízkého východu, kteří se pokoušejí překročit hranice a dostat se dále do Evropské unie, cílem je často Německo. Migrační krize se vystupňovala na podzim, Varšava se rozhodla začít stavět na hranici s Běloruskem 5,5 metru vysokou zábranu. S Lukašenkem, jehož legitimitu EU odmítla po loňských volbách uznat, minulý měsíc dvakrát telefonicky hovořila končící německá kancléřka Angela Merkelová.

"Já jí (Merkelové) rovnou řekl, že se vynasnažím vyřešit tento problém do Nového roku, protože jej nepotřebujeme. Lidé (migranti) se potloukají po Minsku a Grodnu," uvedl podle ruské agentury Lukašenko.

Bělorusko podle něj požádá uprchlíky z Blízkého východu, kteří se v zemi nacházejí legálně s turistickými vízy, aby se vrátili zpět domů, protože "humanitární koridor" vedoucí do vytouženého Německa nebude. Dodal, že do Iráku se z Běloruska už vrátila více než tisícovka běženců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy