Opuštění a vychrtlí. Psi na ostrově La Palma bojují o přežití, pomáhají jim drony

ČTK Video ČTK, Video
15. 10. 2021 11:37
V posledních dnech se skupinka lidí na španělském ostrově La Palma snaží pomocí dronu zachránit několik psů. Ti zůstali kvůli tekoucí lávě uvězněni v troskách domu. Po silnici ani helikoptérou se k nim prozatím nedá dostat. Místní jim tak pomocí dronu posílají každý den jídlo a vodu. Záchrannou akci zachytily kamery bezpilotních letounů.
Skupinka lidí na ostrově La Palma odhalila díky dronům uvězněné psy uprostřed lávy. | Video: Reuters

Obec Todoque na ostrově La Palma byla kvůli erupci sopky už dávno evakuovaná. Několik psů tam ale uvízlo a až před několika dny je lidé našli právě díky dronu. Na záběrech je patrné, jak vyhublí a vyčerpaní psi marně hledají potravu na místě zasypaném sopečným popelem.

"Veterináři nám poradili, co jim máme poslat za stravu. Byli hladoví a dehydratovaní," řekl španělské televizi RTVE jeden z místních obyvatel José Barreto. "Zatím se k nim pěšky nedostaneme kvůli velmi vysoké teplotě," dodal.

Podle Barreta se je hasiči vydají zachránit hned, jak to bude možné. Psi jsou stále velmi hubení, ale po několika dnech krmení už jsou v lepším stavu, uvedl operátor dronu Thomas Haack.

Erupce sopky v masivu Cumbre Vieja začala 19. září. Láva na La Palmě už zničila na 1 550 domů, několik desítek kilometrů silnic a desítky hektarů banánovníkových plantáží. Zatím podle expertů nelze říci, jak dlouho ještě bude erupce trvat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 56 minutami

Dubovská dojela v Killingtonu osmnáctá, Shiffrinová vyrovnala Stenmarka

Lyžařka Martina Dubovská skončila ve slalomu Světového poháru v Killingtonu osmnáctá. I pátý slalom v historii v americkém středisku ovládla domácí Mikaela Shiffrinová a v nejtočivější disciplíně vyrovnala 46. triumfem Švéda Ingemara Stenmarka.

Shiffrinová byla po prvním kole druhá, ale zajela dobře druhé, zatímco její největší soupeřka Petra Vlhová chybovala. Slovenská obhájkyně velkého křišťálového glóbu, která minulý týden dvakrát kralovala v Levi, tak skončila druhá. Třetí místo obsadila Švýcarka Wendy Holdenerová.

Dubovská jela mezi elitou po devadesáté. V prvním kole ztratila na Vlhovou více než dvě sekundy a byla šestnáctá. Do druhé jízdy se pustila razantněji, pozici ale neudržela a propadla se o dvě pozice. Nenavázala tak na životní šesté místo z minulého týdne ve Finsku.

V Killingtonu se dosud konaly čtyři slalomy a všechny vyhrála Shiffrinová. Před týdnem Američanka v obou závodech ve Finsku brala za Vlhovou vždy stříbro a na druhé místo to po prvním kole vypadalo i letos. Po druhé jízdě si ale tentokrát pozice vyměnily.

Pro Američanku je Killington prakticky domácím svahem a před rozhovorem dojatá emocemi plakala a chvilku trvalo, než dokázala mluvit. "Jsem šťastná, jak jsem jela druhé kolo. Neudělala jsem tak velkou chybu jako Petra. Bojovala jsem. Hodně to pro mě znamená," řekla Shiffrinová, která ve Světovém poháru celkově oslavila 71. vítězství.

Na rozdíl do Dubovské se nedostala do bodované třicítky Gabriela Capová. Z 63 slalomářek obsadila v 1. kole 51. místo s mankem více než pěti sekund na nejlepší.

Další slalom SP je na pořadu až za měsíc 29. prosince v rakouském Lienzu. Příští týden se rozjedou v kanadském Lake Louise rychlostní disciplíny s Ester Ledeckou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy