Není mrak jako mrak. Podívejte se, jak vzniká mordor na obloze očima lovce bouří

Dagmar Tichá Dagmar Tichá
7. 6. 2025 12:08
Poslední dny nebe nad Českem bouří. Bouřky se slučují do větších systémů, přinášejí přívalové deště, nárazy vítr a krupobití. Pojďte se s lovcem bouří Jiřím Kouřilem podívat, co se děje na nebi.

Bouřky, fascinující atmosférický jev, jsou ztělesněním nespoutané síly přírody. Vznikají v mohutných kupovitých mracích, kde dochází k intenzivnímu proudění vzduchu a bouřlivému střetu teplých a studených mas. Zatímco pro někoho jsou důvodem k obavám, pro lovce bouří představují podmanivou podívanou na obloze.

"Ve středu 4. června jsem se pohyboval celý den na Nymbursku, kde vznikaly velmi silné bouřky jedna za druhou. Šlo především o silné supercely. Čekal jsem hlavně na bouřkový systém, který přicházel od jihozápadu v pozdních nočních hodinách. Během čekání bylo možné na obloze pozorovat spoustu zajímavých jevů a různé druhy oblačnosti," vyprávěl Jiří Kouřil.

Podívejte se, co se mu podařilo zachytit.

Duha
Duha | Foto: Jiří Kouřil

Duha

Duha je fotometeor neboli optický úkaz, který se projevuje jako barevný oblouk na obloze vznikající rozkládáním slunečního světla na vodních kapkách po dešti. Tyto kapky se chovají jako malé hranoly, které lámou a odráží sluneční paprsky, čímž vznikají různé barvy. Nejčastěji se vyskytuje duha hlavní neboli primární, za vhodných podmínek je doprovázena duhou vedlejší neboli sekundární.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy