Zraněná orlice bojovala o svobodu. Ta by ji však zabila

Tomáš Netočný
7. 9. 2009 15:10
Samice Nina se uzdravila. Volnost by však nezvládla
Samice jménem Nina ve větvích smrku v Beskydech. Volnosti si však užila jen asi třicet hodin. Pak musela zpět do zajetí
Samice jménem Nina ve větvích smrku v Beskydech. Volnosti si však užila jen asi třicet hodin. Pak musela zpět do zajetí | Foto: Enrico Gombala

Beskydy - Třicet hodin svobody a pak zpátky k lidem. Samice orla skalního jménem Nina už se na českém nebi nikdy neukáže, protože by to nepřežila.

Byla poslední z orlí skupiny, kterou letos lidé z Českého svazu ochránců přírody vypustili z voliéry na stráni v Beskydech.

Ale zatímco letošní mláďata Miko a Lia vystartovala počátkem srpna, Nina přišla na řadu až necelý měsíc poté. V lesích Velké Fatry na Slovensku se přitom vylíhla už loni, ovšem měla tehdy smůlu.

Krátce po vylétnutí z hnízda si mladá orlice polámala křídlo a její krátký život na svobodě spěl rychle ke konci. Při své smůle, však měla velké štěstí.

Nedaleko vesnice Revůca ji lidé našli ještě živou a předali do záchranné stanice Metoděje Macka v Zázrivé. Operace přelámaných kostí jí křídlo zachránila a od té doby Nina rehabilitovala a čekala na vypuštění.

Naděje byla jen malá

Dokud se orel nerozlétne, nedokáže nikdo stoprocentně odhadnout, jestli se rehabilitace zdařila tak, aby mohl ve volné přírodě přežít.

„Nevěděli jsme to ani my, ale byli jsme spíše skeptičtí," vysvětluje Petr Orel, který vede projekt Návrat orla skalního do České republiky.

Ze Slovenska putovala letos Nina do Beskyd, kde měla předvést, jak s vyspraveným křídlem dokáže létat. „Nedávali jsme tomu velkou naději, ale za pokus to stálo," říká Petr Orel

A skutečnost pochybnosti odborníků potvrdila. Všechny rentgenové snímky ukazovaly, že obě kosti srostly perfektně, ovšem jakmile Nina zamávala křídly nad krajinou, bylo jasné, že nikdy nebude létat stejně dobře, jako zdraví orli.

Příroda by ji nepřijala

Snažila se vystoupat na oblohu, urputně mávala křídly, ale Petra Orla a jeho kolegy nepřesvědčila. Když přistála ve větvích smrku několik set metrů od voliéry, bylo rozhodnuto: „Svobodu by nepřežila! Musí zpět do zajetí. Navždy k lidem."

Chytit orlici v lese není jednoduché, třebaže je mladá, nezkušená a létat umí jen velmi špatně. „Nejdříve jsme zkoušeli zlákat Ninu na potravu, ale neměla o žrádlo zájem," vypráví o záchranné akci ornitolog Otakar Závalský.

Sledoval dravce více než čtyřiadvacet hodin a teprve poté přišla příležitost, jak orlici chytit. Jeden z kolegů proto vylezl za Ninou na strom a vyplašil ji.

„Seděla na smrku, asi v polovině jeho výšky. Husté větve měla nad sebou a nemohla tedy vzlétnout," říká Otakar Závalský. „A když přistála na zemi, byla naše."

Na Slovensko, ani do volné přírody už se tedy Nina nikdy nevrátí. Zůstane v Záchranné stanici pro volně žijící živočichy v Bartošovicích a jednou z ní možná bude adoptivní máma mladých orlů, podobně jako stará orlice Dina, kterou tady chovají.

 

Právě se děje

před 34 minutami

PSG vyhrál ve francouzské lize posedmé za sebou

Fotbalisté Paris Saint-Germain zvítězili v 9. kole francouzské ligy 3:0 v Nantes a po úvodních dvou porážkách v sezoně si připsali sedmou výhru za sebou. Úřadující mistři mají během vítězné šňůry skóre 23:1 a vedou tabulku o tři body před Lille, jež má k dobru nedělní utkání proti Lyonu.

Favorizované PSG se na hřišti patnáctého Nantes gólově prosadilo po přestávce. Skóre otevřel hned ve 47. minutě Ánder Herrera po přihrávce Kyliana Mbappého, jenž v 64. minutě zvýšil proměněným pokutovým kopem za faul na sebe. Výsledek pečetil dvě minuty před koncem po chybě domácí obrany Pablo Sarabia.

Nantes mělo šanci zkorigovat výsledek v 69. minutě díky pokutovému kopu, který ale Kaderu Bambovi chytil Keylor Navas.

před 1 hodinou

V USA odhlasovalo tři dny před volbami již přes 90 milionů lidí

Ve Spojených státech odevzdalo svůj hlas s předstihem před úterním termínem voleb již přes 90 milionů lidí. To je více než 65 procent počtu volebních lístků, které se dohromady sešly ve volbách před čtyřmi lety, napsala agentura Reuters. Uchazeči se snaží využít poslední dny kampaně k boji o poslední nerozhodnuté voliče v klíčových státech. Na veřejnosti v sobotu kromě nich a jejich viceprezidentských kandidátů vystoupila například i první dáma Melania Trumpová či bývalý prezident Barack Obama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy