Zraněná orlice bojovala o svobodu. Ta by ji však zabila

Tomáš Netočný
7. 9. 2009 15:10
Samice Nina se uzdravila. Volnost by však nezvládla
Samice jménem Nina ve větvích smrku v Beskydech. Volnosti si však užila jen asi třicet hodin. Pak musela zpět do zajetí
Samice jménem Nina ve větvích smrku v Beskydech. Volnosti si však užila jen asi třicet hodin. Pak musela zpět do zajetí | Foto: Enrico Gombala

Beskydy - Třicet hodin svobody a pak zpátky k lidem. Samice orla skalního jménem Nina už se na českém nebi nikdy neukáže, protože by to nepřežila.

Byla poslední z orlí skupiny, kterou letos lidé z Českého svazu ochránců přírody vypustili z voliéry na stráni v Beskydech.

Ale zatímco letošní mláďata Miko a Lia vystartovala počátkem srpna, Nina přišla na řadu až necelý měsíc poté. V lesích Velké Fatry na Slovensku se přitom vylíhla už loni, ovšem měla tehdy smůlu.

Krátce po vylétnutí z hnízda si mladá orlice polámala křídlo a její krátký život na svobodě spěl rychle ke konci. Při své smůle, však měla velké štěstí.

Nedaleko vesnice Revůca ji lidé našli ještě živou a předali do záchranné stanice Metoděje Macka v Zázrivé. Operace přelámaných kostí jí křídlo zachránila a od té doby Nina rehabilitovala a čekala na vypuštění.

Naděje byla jen malá

Dokud se orel nerozlétne, nedokáže nikdo stoprocentně odhadnout, jestli se rehabilitace zdařila tak, aby mohl ve volné přírodě přežít.

„Nevěděli jsme to ani my, ale byli jsme spíše skeptičtí," vysvětluje Petr Orel, který vede projekt Návrat orla skalního do České republiky.

Ze Slovenska putovala letos Nina do Beskyd, kde měla předvést, jak s vyspraveným křídlem dokáže létat. „Nedávali jsme tomu velkou naději, ale za pokus to stálo," říká Petr Orel

A skutečnost pochybnosti odborníků potvrdila. Všechny rentgenové snímky ukazovaly, že obě kosti srostly perfektně, ovšem jakmile Nina zamávala křídly nad krajinou, bylo jasné, že nikdy nebude létat stejně dobře, jako zdraví orli.

Příroda by ji nepřijala

Snažila se vystoupat na oblohu, urputně mávala křídly, ale Petra Orla a jeho kolegy nepřesvědčila. Když přistála ve větvích smrku několik set metrů od voliéry, bylo rozhodnuto: „Svobodu by nepřežila! Musí zpět do zajetí. Navždy k lidem."

Chytit orlici v lese není jednoduché, třebaže je mladá, nezkušená a létat umí jen velmi špatně. „Nejdříve jsme zkoušeli zlákat Ninu na potravu, ale neměla o žrádlo zájem," vypráví o záchranné akci ornitolog Otakar Závalský.

Sledoval dravce více než čtyřiadvacet hodin a teprve poté přišla příležitost, jak orlici chytit. Jeden z kolegů proto vylezl za Ninou na strom a vyplašil ji.

„Seděla na smrku, asi v polovině jeho výšky. Husté větve měla nad sebou a nemohla tedy vzlétnout," říká Otakar Závalský. „A když přistála na zemi, byla naše."

Na Slovensko, ani do volné přírody už se tedy Nina nikdy nevrátí. Zůstane v Záchranné stanici pro volně žijící živočichy v Bartošovicích a jednou z ní možná bude adoptivní máma mladých orlů, podobně jako stará orlice Dina, kterou tady chovají.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Hokejisté začnou olympijský turnaj v Pekingu 9. února proti Dánsku

Čeští hokejisté vstoupí do olympijského turnaje v Pekingu ve středu 9. února ve 14:10 SEČ proti Dánsku. O dva dny později čeká svěřence trenéra Filipa Pešána v základní skupině B od 9:40 SEČ souboj se Švýcarskem a v sobotu 12. února ve 14:10 SEČ nastoupí proti Rusku. Program dnes zveřejnila Mezinárodní hokejová federace na kongresu v Petrohradu, jehož součástí bude v sobotu i volba nového prezidenta. Mezi pěti kandidáty na nástupce Reného Fasela je také český zástupce Petr Bříza.

Duel českých hokejistů s Dánskem bude druhým v pořadí turnaje. Předcházet mu bude v National Indoor Stadium v Pekingu od 9:40 souboj Ruska se Švýcarskem. O den později se odehrají první duely skupiny C Švédsko - Lotyšsko (5:10 SEČ) a Finsko - Slovensko (9:40) a program uzavře ve 14:10 SEČ vystoupení domácí Číny proti Spojeným státům americkým také v National Indoor Stadium pro 18.000 fanoušků. Kanadu také v "áčku" čeká první zápas ve stejný čas ve Wukesong Sport Centre s kapacitou ještě o tisíc míst vyšší.

Základní skupiny skončí 13. února a po dnu volna budou v úterý 15. února následovat kvalifikační zápasy předkola play off. Již den poté přijde na řadu čtvrtfinále, do něhož postoupí přímo vítězové skupin, nejlepší celek z druhých míst a lepší celky z předkola. Po dalším dni volna se uskuteční semifinále. O bronz se bude hrát v sobotu 19. února od 14:10. Nový olympijský vítěz bude znám v neděli 20. února, finále se odehraje od 5:10 SEČ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy