Zprávu o manévrech německého vojska našli 100 let po odeslání, tehdy ji ztratil holub

ČTK ČTK
10. 11. 2020 9:50
Dvojice výletníků na procházce po alsaském venkově našla na poli malou hliníkovou kapsli s dopisem v němčině ze začátku dvacátého století. Podle deníku Le Parisien zprávu o vojenských manévrech německého vojska na dnešním francouzském území v roce 1910 nejspíš ztratil poštovní holub.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Těžko čitelnou zprávu na tenkém papíře nálezci v září odevzdali v nedalekém muzeu Mémorial du Linge v Orbey, které se věnuje bojům mezi Francií a Německem v roce 1915. V době odeslání zprávy patřilo Alsasko Německu, dnes je součástí Francie. O nálezu informoval server BBC News.

Zprávu poslal ve čtyřech kopiích po čtyřech holubech důstojník pruské armády, který působil v Ingersheimu v Alsasku.

Kurátor muzea v Orbey Dominique Jardy považuje nález za "velmi vzácný", za čtyřicet let práce v oboru "nic takového nezažil," píše Le Parisien. Více než sto let starý dopis bude v budoucnu součástí muzejní expozice.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Chorý se za Waregem trefil potřetí ve čtyřech zápasech

Fotbalista Tomáš Chorý vstřelil v belgické lize třetí gól v posledních čtyřech zápasech. V utkání 14. kola pomohl český útočník Waregemu k výhře 3:0 na hřišti Gentu, čtvrtečního soupeře Liberce v základní skupině Evropské ligy.

Chorý je s třemi brankami druhým nejlepším střelcem 14. týmu tabulky. Jeho moment přišel v 37. minutě, kdy zvýšil na 2:0. Utkání ale nedohrál, v 71. minutě byl střídán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy