Zpěvák kapely Behemoth šlápl na obraz Panny Marie. V Polsku mu hrozí trest za rouhání

Magazín Magazín
27. 2. 2021 19:03
Polský hudebník Adam Darski známý pod pseudonymem Nergal čelí obvinění z rouhání. Na Facebooku totiž nedávno sdílel fotku, na které šlape na obraz Panny Marie. Za tento trestný čin hrozí frontmanovi metalové kapely Behemoth v silně katolické zemi až dva roky vězení.
Adam Darski známý jako Nergal z polské metalové kapely Behemoth
Adam Darski známý jako Nergal z polské metalové kapely Behemoth | Foto: Profimedia.cz

Loni v září Adam Darski na své facebookové stránce zveřejnil snímek své nohy pošlapávající podobiznu Panny Marie. Soudce ve Varšavě vyhodnotil toto gesto jako trestný čin rouhání a nařídil hudebníkovi známému pod pseudonymem Nergal zaplatit pokutu ve výši 3340 eur (necelých 90 tisíc korun).

Frontman polské metalové kapely Behemoth se však proti tomuto rozsudku odvolal, a tak nyní čelí trestu ve výši až dvou let za mřížemi. Aby si mohl dovolit soudní výlohy, vybírá od svých příznivců peníze prostřednictvím crowdfundingové kampaně, která je určená také pro další polské umělce obviněné z rouhání. Informoval o tom zpravodajský web stanice BBC.

"Polský soudní systém mě opakovaně pronásleduje a žaluje už víc než deset let. Přišel čas, abych si to přestal nechat líbit," napsal muzikant na svém twitterovém účtu. "Polští politici se snaží zničit mou kariéru a zneužívají pojmu rouhání, aby cenzurovali kohokoli, kdo neodpovídá archaickým náboženským zákonům této země," dodal na crowdfundingovém webu.

Polské soudnictví podle něj umělce tlačí do vleklých procesů, které je stojí mnoho peněz, a proto potřebují finanční dary, aby se mohli bránit. V kampani, která odstartovala před necelým týdnem, se zatím podařilo vybrat v přepočtu 370 tisíc korun. Nergalovo obvinění přišlo poté, co ho konzervativní skupina Ordo Iuris nařkla z toho, že urazil čtyři lidi.

"Podle odborníka v oblasti náboženských studií je šlapání botou na obraz Boží matky útok na náboženskou víru," okomentovala Nergalovo obvinění mluvčí varšavského úřadu státního zastupitelství Aleksandra Skrzyniarzová.

Darski v uplynulých 13 letech čelil obviněním z útoku na náboženskou identitu několikrát. Polské soudy řešily incidenty, při kterých trhal Bibli, zapaloval kříže během koncertu nebo v jedné ze svých písní chválil vrahy polského patrona svatého Vojtěcha.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Biden vyslal neoficiální americkou delegaci na Tchaj-wan, Čína reagovala varováním

Americký prezident Joe Biden vyslal na Tchaj-wan neoficiální delegaci na důkaz podpory ostrovu, jež pevninská Čína považuje za svou vzbouřeneckou provincii. Tři bývalí vysoce postavení politici dorazí na Tchaj-wan ve středu. Čína už v reakci na návštěvu Spojené státy varovala, aby respektovaly princip jedné Číny a chovaly se podle něj k Tchaj-wanu, píše agentura Reuters.

Členy delegace jsou demokrat Chris Dodd, senátor za Connecticut v letech 1981 až 2011 a dva bývalí náměstci ministrů zahraničí James Steinberg z Obamovy éry a Richard Armitage z vlády republikánského prezidenta George W. Bushe, upřesňuje AP. Na Bidenovu žádost se setkají s nejvyššími představiteli Tchaj-wanu, píše CNN. Ve čtvrtek ráno se setkají s prezidentkou Cchaj Jing-wen, uvádí Reuters.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Velká Británie stáhne z Afghánistánu většinu ze svých 750 vojáků

Británie stáhne z Afghánistánu téměř všechny ze svých 750 vojáků, kteří v zemi působí, napsal v úterý list The Times. Britské rozhodnutí přichází krátce po oznámení Spojených států, že američtí vojáci Afghánistán definitivně opustí do 11. září 2021. Pro Brity by podle informací The Times bylo obtížné v zemi zůstávat po odchodu amerických spojenců, protože obě vojska sdílejí základny i infrastrukturu.

Británie vypracovala plán na předání vedení akademie v Kábulu, kde její jednotky pomáhají cvičit afghánské vojáky. Nově ji bude spravovat místní vláda. Britští vojáci působí převážně v Kábulu v ochranných misích, například jako doprovod význačných osobností. Vojáci se postupně přesouvají na protiteroristické mise do Afriky i jinde ve světě.

"Samozřejmě, že tato hrozná válka musí jednoho dne skončit, ale škrty a útěk od našich afghánských partnerů na ně musí působit jako zrada," uvedl generálmajor Charlie Herbert, který byl do roku 2018 poradcem NATO pro afghánskou policii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy