Bez náhrobku, umělých květin i rakví. Češky bojují za ekologičtější hroby i pohřby

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
3. 6. 2019 6:15
Úmrtí a pohřby jsou spojeny se smutkem, odosobněnými krematorii a černými náhrobky. V posledních letech však po celém světě stoupá zájem o alternativní způsoby pohřbívání. V americkém státě Washington schválili kompostování lidských ostatků, české pohřby zatím mají k ekologickým alternativám daleko. První vlaštovkou je v tomto směru Les vzpomínek na pražském Ďáblickém hřbitově, kde se zpopelněné ostatky dají uložit pod strom. Jeho zakladatelky z organizace Ke kořenům jej společně se Správou pražských hřbitovů založily před čtyřmi lety a vedou také netradiční poslední rozloučení. "Pohřeb může být i krásná, léčivá událost," říká v rozhovoru vedeném přímo v Lese vzpomínek Blanka Dobešová.
V Lese vzpomínek se dá pohřbít do ekologické urny i mimo ni.
V Lese vzpomínek se dá pohřbít do ekologické urny i mimo ni. | Foto: Michal Jenčo

Les vzpomínek na Ďáblickém hřbitově funguje již čtyři roky. Jaký je teď zájem o přírodní pohřby?

Zájem o pohřbení v Lese vzpomínek mírně narůstá. Začínali jsme se čtyřiceti pohřby za sezonu, teď jich máme kolem šedesáti až sedmdesáti. Lidé čím dál častěji odmítají obřady v krematoriích a poslední rozloučení dělají na netradičních místech, podobně jako je tomu momentálně u svateb. Ale ekologie se do českého pohřebnictví ještě úplně nedostala, je to škoda. Myslím si, že Češi to teprve postupně objevují, stejně jako Les vzpomínek.

Jak vlastně vypadá uložení ostatků v Lese vzpomínek?

Zájemce zde provedeme a oni si vyberou strom, který se jim líbí. Jsou tady lípy, javory i ovocné stromy, je jich více než 300. U stromu uděláme jamku, do které se pak přímo vsype popel nebo do ní uložíme ekologickou urnu. Po uložení jdou ke Skořápce, což je ústřední umělecké dílo, kde zapálí svíčky na vodě a vzpomínají, případně píší svým zemřelým vzkazy do nebe.

Svíčky se v Lese vzpomínek zapalují na vodě.
Svíčky se v Lese vzpomínek zapalují na vodě. | Foto: Michal Jenčo

V posledních letech i Češi přichází na chuť bezodpadovému životu. Může být i pohřeb bezodpadový?

Ostatky nejsou samy o sobě neekologické, problém je spíš ekologická stopa dalších věcí kolem pohřbů. Těla se například běžně spalují nebo pohřbívají v rakvích s umělými textiliemi nebo zdobením. Bezodpadový pohřeb může znamenat nejen vyhýbání se kremaci nebo rakvím z umělého materiálu, ale i umělým květinám a svíčkám. V českých podmínkách je to ale pořád výzva. U nás v Lese vzpomínek je zakázáno donášet umělé materiály, květiny v celofánu nebo se stuhami. Svíčky používáme bez obalů, plavou jen na vodní hladině. A cedulky se jmény, které máme na stromech, jsou z recyklovaných palet.

Cedulky se jmény jsou z recyklovaný palet.
Cedulky se jmény jsou z recyklovaný palet. | Foto: Michal Jenčo

Herec Luke Perry, bývalá hvězda seriálu Beverly Hills 90210, se nedávno nechal pohřbít v houbovém obleku, který pomáhá rychlejšímu a zdravějšímu rozkládání těla. A americký stát Washington minulý týden schválil možnost lidské ostatky kompostovat. Dokážete si tyto alternativy představit i v Česku?

Myslím si, že v Česku je to hudba budoucnosti, ale velmi bych si to přála. Kremace zanechává velkou ekologickou stopu. Vypouští se při ní například vysoké emise rtuti, která je výrazným neurotoxinem, a navíc je kremace spojena s velkou energetickou spotřebou. Takže si myslím, že i z hlediska klimatické krize je potřeba hledat alternativy pohřbívání, které v Česku pořád chybí. Velmi bych si přála se dožít kompostárií místo krematorií, ta by taky snížila množství oxidu uhličitého unikajícího do ovzduší.

Plánujete za některou z pohřebních alternativ lobbovat?

To je otázka na tělo. Myslím si, že by to bylo adekvátní, ale teď na to bohužel nemáme moc kapacity. Momentálně se zaměřujeme na ekologickou stopu v pohřebnictví, například na Slovensku chystáme výrobu ekologických rakví. Chceme taky rozšiřovat nabídku ekologických uren a pořád sníme o tom, že jednou založíme hřbitov jako sad, kam se budou ukládat celá těla a na nich vysazovat ovocné stromy starých odrůd. Rády bychom se taky zaměřily na osvětu ohledně vzpomínání. Velmi nás totiž trápí to, jak klasické hřbitovy nereflektují bezodpadové trendy a taky estetiku. Plastových květin, váz a kahanců je spousta.

Popel zemřelých se ukládá do vyhloubené jamky pod vybraným stromem.
Popel zemřelých se ukládá do vyhloubené jamky pod vybraným stromem. | Foto: Michal Jenčo

Jak berou lidi to, že by měli mít papírovou rakev, žádný náhrobek a jenom strom, ke kterému budou pohřbeny jejich ostatky?

Na tohle se názory liší. Lidé, kteří si přijdou vybrat místo v Lese vzpomínek, pohřbení ke stromu berou tak, že se u nich zrodí nový život. Řada pozůstalých nepovažuje za důstojné rozloučení v krematoriu s umělými frázemi a tíživou atmosférou. Pohled na důstojné rozloučení se v dnešní době velmi mění, lidé žádají méně formálnosti a více osobitosti.

A někteří pozůstalí chodí do Lesa vzpomínek pravidelně třeba dvakrát týdně. Jiní to berou tak, že se o místo postará sama příroda.

O které stromy je největší zájem?

O lípy, což je asi dáno tím, že je to národní strom. A pak o javory a o některé ovocné stromy, máme tady třeba plané třešně, které ozobávají ptáci (mimochodem, ptačí zpěv celý rozhovor doprovází, pozn. red.).

Blanka Dobešová (32 let)

Les vzpomínek, Ďáblický hřbitov, Praha
  • Pochází z Hradiště u Znojma, žije v Praze.
  • Vystudovala environmentální studia a mezinárodní vztahy na Masarykově univerzitě v Brně.
  • O pohřebnictví se začala zajímat během studia na vysoké škole. Společně s Monikou Suchánskou a Alžbětou Slavík Živou založila organizaci Ke Kořenům.
  • Ve volném čase ráda běhá, zahradničí a skládá ukolébavky.

Nemáte ze svojí práce občas trochu depresi, když se pořád pohybujete v pohřebnictví a mezi umírajícími?

To ne. Pohřeb může být i krásná, léčivá událost. A jsem ráda za každého pozůstalého, který to zažije. Sama zažívám spíš environmentální žal a vím o rezervách naší organizace, mohly bychom mluvit o klimatických změnách více a více taky prosazovat ekologická řešení.

Na přednáškách mluvíte o tom, jak si naplánovat pohřeb ještě během života a jak mluvit o smrti s blízkými. Máte i vy sama svůj pohřeb naplánován?

Ano, mám. Ale zahrnuje očekávaný vývoj pohřebnictví. Jednou bych si přála nechat se pohřbít pod jabloní v ovocném sadu. A protože mám spoustu kamarádů hudebníků, doufám, že mi všichni zahrají a že pohřeb bude oslava mého života. Dřív jsme se s kolegyněmi zaměřovaly na to, aby lidi mluvili o tom, kde chtějí být pohřbeni a jakou chtějí hudbu. Ale čím déle děláme pohřby, tím se více přesvědčujeme o tom, že je důležité, jak člověk během života miloval své blízké. Když byl milující, jeho pohřeb udělají blízcí velmi snadno.

Spousta lidí má ze smrti strach. Myslíte si, že příprava pohřbu ještě během života jim pomáhá se jej zbavit?

Určitě. Myslím si, že řadě lidí se odchází líp, když mají všechny svoje věci srovnány a vědí, že své blízké nebudou ničím zatěžovat. Velmi pomáhá, když blízcí zemřelého znají jeho poslední přání.

Les vzpomínek v pražských Ďáblicích je součástí hřbitova.
Les vzpomínek v pražských Ďáblicích je součástí hřbitova. | Foto: Michal Jenčo

Na vašich přednáškách zaznívá i to, že pohřeb může být zábava. To si upřímně nedovedu představit…

Jsme přesvědčené o tom, že ke smrti se dá přistupovat s hravostí a vtipem. Minulý pátek jsme třeba měli pohřeb starší paní, která odešla docela náhle. Na obřad přišla padesátka lidí a její synové mluvili o jejím životě velmi vtipně. Myslím si, že humor často pomáhá při rozloučení. Pokud to byl radostný člověk plný života, tak se skoro nesluší být jenom smutný. Na pohřbech se navíc často obnoví vazby mezi jednotlivými lidmi nebo členy rodiny, pomáhají si navzájem procházet zármutkem, v čemž je velká síla.

Les vzpomínek v pražských Ďáblicích byl před čtyřmi lety jediným místem pro přírodní pohřby, platí to pořád?

Je to bohužel pořád stejné, ale připravujeme přírodní hřbitov v Brně, oslovil nás pan Ander ze Strany zelených. Pokud všechno vyjde, měla by být Zahrada vzpomínek na hřbitově v Líšni otevřena už příští rok.

Video: O pohřbívání v Lese vzpomínek hovořily autorky Ke kořenům v DVTV

Nikde není tolik kremací bez obřadu jako v ČR, je u nás krize pohřebních rituálů, říkají Alžběta Živá a Blanka Dobešová z projektu Ke kořenům. Pozůstalým nabízejí alternativu, obřad v Lese vzpomínek. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Aktualizováno před 53 minutami

Seriál běžců v Ruce vyhráli Klaebo a Johaugová, Razýmová byla 22.

Třídílné zahájení Světového poháru v běhu na lyžích ve finské Ruce vyhráli norští favorité Therese Johaugová a Johannes Hösflot Klaebo. Nejlepší z českých reprezentantek Kateřina Razýmová se v dnešní závěrečné stíhačce na 10 km volně posunula na celkové 22. místo, Michal Novák v patnáctikilometrovém závodu klesl na 38. pozici.

Celková vítězka seriálu z minulé sezony Johaugová startovala po sobotním triumfu na klasické desítce jako první a podle očekávání svůj náskok ještě zvýšila. Druhá dojela s odstupem 47 sekund ve skupině pronásledovatelek Ruska Taťjana Sorinová, jež dosáhla na stupně vítězů poprvé v kariéře. Třetí místo obsadila Švédka Ebba Anderssonová.

Razýmová vyjela na trať s číslem 30 a v průběhu závodu se propracovala až na konečnou 22. pozici ve spurtu v chumlu závodnic. Deset kilometrů zvládla ve čtrnáctém nejlepším čase. Třicátý čas zaběhla ve stíhačce Kateřina Janatová, jež díky tomu získala první bod v sezoně. Celkově byla klasifikována v páté a Petra Nováková s Petrou Hynčicovou v šesté desítce.

"Spravila jsem si náladu po sobotě," připomněla Razýmová svou 27. pozici z klasické desítky. "I když je bruslení moje slabší disciplína a startovala jsem až ze 30. místa, tak se mi dařilo postupně sjíždět soupeřky. Celý závod jsem si sice odtáhla sama, ale když člověk sjíždí, tak je to pro něho povzbuzení a dodává mu to síly. Takže 14. nejrychlejší čas považuji s ohledem na to, že jsem nejela ve skupině, za dobrý výkon. Cítila jsem, že mám hodně sil," uvedla Razýmová v tiskové zprávě svazu.

V mužské stíhačce se na rozdíl od závodu žen rozhodovalo až v závěru. Vítěz sobotní klasické patnáctky Klaebo sice startoval s půlminutovým náskokem před Rusem Alexandrem Bolšunovem a krajanem Emilem Iversenem, ale zvolil rozvážnější tempo a v polovině závodu už jela tříčlenná skupina pohromadě. Sázka na závěr Klaebovi vyšla ideálně - ve stoupání těsně před cílem podle očekávání nastoupil a soupeře setřásl. Druhý dojel vítěz SP z minulé sezony Bolšunov, třetí byl Iversen.

Klaebo díky 39. vítězství v kariéře předstihl v historickém pořadí běžců Pettera Northuga a stíhá další norskou legendu Björna Dählieho, jenž má na kontě 46 výher.

Nejlepší z Čechů Novák startoval stejně jako Razýmová s třicítkou. Na trati spolupracoval se slavným Švýcarem Dariem Colognou a ještě na 10. kilometru bodované místo držel. Pak mu ale došly síly, navíc měl pád způsobený vypnutou lyží, a klesl na 38. pozici. Adam Fellner obsadil 64. místo.

"S Colognou jsme začali docela rychle. Ve stíhačce není na co čekat, takže jsme od začátku riskovali a jeli podlahu. Cologna pak ale odpadl a já zůstal sám. Před sebou jsem přitom měl jednu skupinu, ale nepodařilo se mi ji dostihnout. Ten risk nevyšel a došly mi síly. V pátém okruhu mi navíc někdo ze soupeřů vypnul vázání, spadl jsem a musel se pro lyži vracet, takže jsem ztratil hodně času. V tu chvíli jsem si říkal, jestli má vůbec smysl pokračovat, ale to samozřejmě mělo. I když to nebyl šťastný den, tak jsem to dobojoval," řekl Novák, jenž měl ve stíhačce 43. čas.

Po zrušení závodů v Lillehammeru kvůli pandemii koronaviru plánovaných na příští víkend pokračuje SP běžců na lyžích za dva týdny v Davosu.

SP v běhu na lyžích v Ruce (Finsko):

Muži - stíhací závod 15 km volně: 1. Klaebo (Nor.) 35:09,8, 2. Bolšunov (Rus.) -0,7, 3. Iversen -3,0, 4. Holund (oba Nor.) -19,5, 5. Niskanen (Fin.) -27,3, 6. Musgrave (Brit.) -27,7, 7. Červotkin -32,9, 8. Bělov -33,4, 9. Melničenko (všichni Rus.) -35,9, 10. Hakola (Fin.) -37,1, …38. Novák -2:41,7, 64. Fellner (oba ČR) -5:33,9.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 33 závodů): 1. Klaebo 296, 2. Bolšunov 257, 3. Iversen 219, 4. Holund 176, 5. Musgrave 148, 6. Niskanen 147, …42. Šeller (ČR) 9, 49. Novák 2.

Ženy - stíhací závod 10 km volně: 1. Johaugová (Nor.) 25:06,2, 2. Sorinová (Rus.) -47,0, 3. Anderssonová -48,6, 4. Karlssonová (obě Švéd.) -50,8, 5. Brennanová (USA) -52,5, 6. Fossesholmová (Nor.) -54,8, 7. Svahnová -1:06,9, 8. Dahlqvistová (obě Švéd.) -1:08,8, 9. Niskanenová (Fin.) -1:14,5, 10. Něprjajevová (Rus.) -1:15,6, …22. Razýmová -2:27,0, 48. Janatová -4:21,6, 56. Nováková -5:49,6, 59. Hynčicová (všechny ČR) -6:25,4.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 33 závodů): 1. Johaugová 301, 2. Sorinová 252, 3. Anderssonová 203, 4. Karlssonová 188, 5. Brennanová 177, 6. Svahnová 166, …25. Razýmová 40, 46. Janatová 1.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hronek bude hrát v Hradci Králové do konce roku

Detroitský obránce Filip Hronek bude pokračovat v extraligovém Hradci Králové, kterému vypomáhá od začátku hokejové sezony. Třiadvacetiletý český reprezentant se dohodl s Mountfieldem na prodloužení smlouvy do konce kalendářního roku. Klub to uvedl na svém twitterovém účtu.

NHL předběžně plánovala při pandemii koronaviru odložený start nového ročníku na 1. ledna, ale termín je stále nejistý. Hronek v této sezoně nasbíral ve 14 zápasech 14 bodů za pět branek a devět asistencí, díky čemuž je nejproduktivnějším obráncem extraligy. Původně byl domluven na spolupráci s mateřským klubem do konce listopadu.

Detroit draftoval Hronka v roce 2016 ve druhém kole na 53. pozici. Následně odešel talentovaný bek už s 41 extraligovými starty a čtyřmi body za čtyři asistence z Hradce Králové do Saginawu do OHL. Následně nastupoval na farmě v týmu Grand Rapids v AHL, s který v roce 2017 získal Calder Cup.

Do sestavy Detroitu se Hronek prosadil od sezony 2018/19 a v NHL má na kontě 111 zápasů a 54 bodů za 14 branek a 40 asistencí. Českou republiku reprezentoval na posledních dvou světových šampionátech. Loni v Bratislavě byl vyhlášen nejlepším obráncem turnaje a dostal se i do All Star týmu.

V této sezoně nechyběl před třemi týdny ani na turnaji Karjala, kde si ve třech zápasech připsal gól a asistenci a v posledním utkání s Ruskem vedl tým jako kapitán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy