Chci být užitečná světu, říká mladá Češka. Snu podřizuje vše

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 23. 12. 2014 21:03
Rozhovor s nadanou studentkou Annou Winkelmannovou (17), která se orientuje na environmentální studia a v budoucnu se chce věnovat záchraně životního prostředí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Angličtina Anny Winkelmannové (17) je brilantní, krom toho ovládá i němčinu, neboť vyrůstala v česko-německé rodině. Jazyky se jí hodí, zabývá se totiž otázkami životního prostředí na mezinárodní úrovni. Momentálně se chystá na kongres na Srí Lanku.

Anna je premiantkou prestižního Gymnázia Jana Keplera, environmentální studia by chtěla studovat v Edinburghu. Důvod? "Protože v tomto oboru je to nejlepší škola na světě," vysvětluje.

Anna Winkelmannová (17), se snaží vnímat svět a jeho problémy globálně.
Anna Winkelmannová (17), se snaží vnímat svět a jeho problémy globálně. | Foto: Zuzana Hronová

Aktuálně.cz: Slyšela jsem o vás, že patříte k brilantním angličtinářům.

Anna Winkelmannová: Účastním se anglických olympiád, byla jsem dvakrát druhá v republice.

A.cz: Využila jste angličtiny k nějaké zahraniční stáži?

Naše škola má partnerské školy v Anglii. Dostala jsem stipendium na tři měsíce na anglickou internátní dívčí školu.

A.cz: Jaká to pro vás byla zkušenost?

Skvělá, bylo to úplně úžasné. Nevím, kolik jsem toho za ty tři měsíce stihla nasát vědomostně, ale zkušenost to byla skvělá. A do dneška tam mám kamarády.

A.cz: Jak jste přišla k tak výborné angličtině?

Vyrůstala jsem ve dvojjazyčné rodině.

A.cz: Česko-anglické?

Ne, v česko-německé rodině v Německu. Ale je pro mě díky tomu jednodušší vstřebat další jazyk. V sedmé třídě jsem přečetla v angličtině Harryho Pottera a skvěle jsem se rozmluvila.

České naděje
Autor fotografie: Thinkstock

České naděje

V seriálu online deníku Aktuálně.cz  "České naděje" vás seznamujeme s mladými nadějemi české vědy, kultury i české společnosti. Jsou mladí, ale již slaví mezinárodní úspěchy, vedou vlastní výzkumy, vynikají v umělecké oblasti, popřípadě jsou obětaví dobrovolníci či probouzí občanskou společnost.

Zdroj: Zuzana Hronová

A.cz: Vynikající znalosti angličtiny a němčiny vám otevírají zajímavé studijní možnosti, že? Už víte, co byste chtěla studovat?

Environmental studies - životní prostředí, záchrana životního prostředí, to je to, čemu se v životě chci nejvíce věnovat. Jazykové znalosti mi můžou pomoct tento obor dělat na více mezinárodní úrovni.

A.cz: Míříte na nějakou zahraniční univerzitu?

Ano, mám takový sen, nápad. Nejvíc bych chtěla do Edinburghu.

A.cz: A proč zrovna tam?

Dívala jsem se na žebříčky a v tom oboru, co chci studovat, jsou mezi nejlepšími. Když jsem si zjišťovala, co se tam všechno učí, byla jsem nadšená. Je to ohromně naplňující program a daly by se v něm skloubit všechny obory, co mě baví.

A.cz: Jak jste se dostala k environmentálním studiím?

Už jsem s tím vyrůstala, protože máma založila platformu pro obnovitelné zdroje energie. Tím jsem k tomu měla vždycky blízko. Vždy mě zajímala biologie, ale nelíbilo se mi, že se člověk při standardním studiu biologie soustředí na jeden detail, protože tak může jednoduše ztratit nadhled. Když jsem se koukala na environmentální studia, zaujalo mě, že propojují chemii, biologii, fyziku, matematiku a dávají je do souvislostí. Neuvěřitelně mě to láká a je to teď můj sen.

A.cz: Věnujete se již nyní tomuto oboru?

Čtu si o tom, hledám si k tomu různé informace. Tento školní rok se chystám na mezinárodní sympozium na Srí Lanku. Jeho tématem je vztah mezi společností a vědou a právě životní prostředí tam bude důležitou součástí.

A.cz: Jak jste se tam dostala?

Bylo to přes naši školu, uspěla jsem ve výběrovém řízení.

A.cz: V čem bude sympozium spočívat?

Každá delegace předvede nějakou prezentaci daného tématu. Pak následují přednášky místních vědců.

A.cz: Už se na to připravujete?

Ano, se spolužákem už píšeme eseje.

A.cz: Jaké je vaše vysnění povolání?

Chtěla bych dělat cokoliv, kde bych mohla nějak pomoci. Zní to banálně, ale od malička jsem si tím byla jistá. Chci, abych v čemkoliv, co budu dělat, byla nějakým způsobem prospěšná.

A.cz: Jaký je váš názor na současný vztah člověka k životnímu prostředí? Kde vidíte hlavní problém?

To by byla odpověď na dlouho. Asi hlavní problém je zapomínání na princip "think globally, act locally", tedy "mysli globálně, jednej lokálně".

A.cz: Co děláte ve svém volném čase?

Hlavně se věnuji hudbě, hraju na klavír, ukulele a zpívám.

 

Právě se děje

Další zprávy