Firma stáhla z prodeje pruhovaný kostým. Připomínal uniformu z koncentračních táborů

Magazín Magazín
25. 11. 2019 13:09
Luxusní španělská módní značka Loewe se musela omluvit za soupravu košile a kalhot, která podle kritických hlasů připomínala uniformu vězňů v koncentračních táborech. Kostým přitom neměl odkazovat na holokaust a jeho návrháři se inspirovali spíš tvorbou designéra Williama De Morgana.
Luxusní značka Loewe prodávala pruhovanou soupravu složenou z košile a kalhot za 1840 dolarů (přes 42 tisíc korun).
Luxusní značka Loewe prodávala pruhovanou soupravu složenou z košile a kalhot za 1840 dolarů (přes 42 tisíc korun). | Foto: Loewe

Tento britský umělec se v 19. století nejdřív proslavil svou keramikou a později proslul také svými romány. Jak informovala americká stanice CNN, designéři značky Loewe věnovali De Morganovi celou kolekci. Kusy oblečení, které jsou její součástí, prodávají až za pět tisíc dolarů (více než 115 tisíc korun). Pruhovaná souprava pak konkrétně stála 1840 dolarů (přes 42 tisíc korun).

Španělská značka za ni ovšem schytala množství odsuzujících reakcí, a to třeba ze strany instagramového účtu Diet Prada, který se věnuje etickým otázkám ve světě módy. Správci této stránky si stejně jako další kritici všimli, že kostým firmy Loewe nápadně připomíná uniformy, v nichž byli oblečeni vězni německých koncentračních táborů za druhé světové války.

I ty měly totiž černobílé svislé pruhy a skládaly se z košil s knoflíky a z kalhot se stejným vzorem. Vedení značky Loewe se rozhodlo odpovědět omluvou a kontroverzní výrobky stáhlo z prodeje i ze své webové stránky.

"Doneslo se k nám, že na jeden z našich designů může být mylně pohlíženo jako na připomínku jednoho z nejodpornějších momentů v historii lidstva. Omlouváme se každému, kdo měl pocit, že jsme necitliví k památce obětí holokaustu, a rádi bychom vás ujistili, že nic takového rozhodně nebylo naším záměrem," citovala CNN oficiální vyjádření společnosti.

Jak ovšem americká stanice připomíná, nejde o první případ, kdy se nějaká módní značka dostala do konfliktu kvůli zdánlivému znevážení symboliky holokaustu. Jiná španělská firma Zara se například v roce 2014 omlouvala za pruhované triko se žlutou hvězdou připomínající hvězdu židovskou. Obhajovala se tehdy tím, že hvězda byla inspirována westernovými filmy, ale oděv podobně jako firma Loewe stáhla z prodeje.

 

Právě se děje

Další zprávy