Foto: Přehrady na Vltavě se staly "výkladní skříní socialismu". Pohřbily celé vesnice

Foto: Přehrady na Vltavě se staly "výkladní skříní socialismu". Pohřbily celé vesnice
Svatojánské proudy u Slap, místo, kde měla být postavena nová přehrada (skalisko Sedlo s Ferdinandovým sloupem). Příprava stavby byla zahájena v roce 1949 ražením štoly pro obtokový tunel, ale podrobné zaměření břehů se uskutečnilo už za druhé světové války.
Ještě ve 40. letech stálo na obou březích Vltavy několik chalup. V hlubinách Slapské přehrady zmizela osada s názvem Moráň.
K osadě patřil i hostinec.
Hosté v Zelenkově hostinci v Moráni, 1931.
Foto: archiv Povodí Vltavy
Dan Poláček Petra Jansová Dan Poláček, Petra Jansová
Aktualizováno 7. 10. 2020 17:57
Vodní elektrárna Slapy je ze dvou třetin jako nová a opět jede na plný výkon. Dělníci dokončili rekonstrukci za 150 milionů korun, díky níž se zvedne roční produkce o deset milionů kilowatthodiny. Podívejte se, co se skrývá pod hladinou Slapské přehrady, která se začala stavět před 71 lety. Přehrady na Vltavě se staly výkladní skříní socialismu a pod vodou kvůli nim mizely celé vesnice.

Podívejte se v naší galerii, co všechno muselo vodohospodářskému dílu minulého století ustoupit. A co se skrývá pod hladinou Orlické nebo Slapské přehrady, jejíž výstavba začala před 70 lety.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy