Foto: Přehrady na Vltavě se staly "výkladní skříní socialismu". Pohřbily celé vesnice

Foto: Přehrady na Vltavě se staly "výkladní skříní socialismu". Pohřbily celé vesnice
Svatojánské proudy u Slap, místo, kde měla být postavena nová přehrada (skalisko Sedlo s Ferdinandovým sloupem). Příprava stavby byla zahájena v roce 1949 ražením štoly pro obtokový tunel, ale podrobné zaměření břehů se uskutečnilo už za druhé světové války.
Ještě ve 40. letech stálo na obou březích Vltavy několik chalup. V hlubinách Slapské přehrady zmizela osada s názvem Moráň.
K osadě patřil i hostinec.
Hosté v Zelenkově hostinci v Moráni, 1931.
Foto: archiv Povodí Vltavy
Dan Poláček Petra Jansová Dan Poláček, Petra Jansová
Aktualizováno 7. 10. 2020 17:57
Vodní elektrárna Slapy je ze dvou třetin jako nová a opět jede na plný výkon. Dělníci dokončili rekonstrukci za 150 milionů korun, díky níž se zvedne roční produkce o deset milionů kilowatthodiny. Podívejte se, co se skrývá pod hladinou Slapské přehrady, která se začala stavět před 71 lety. Přehrady na Vltavě se staly výkladní skříní socialismu a pod vodou kvůli nim mizely celé vesnice.

Podívejte se v naší galerii, co všechno muselo vodohospodářskému dílu minulého století ustoupit. A co se skrývá pod hladinou Orlické nebo Slapské přehrady, jejíž výstavba začala před 70 lety.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Hasiči ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u úniku plynu, evakuovali 30 lidí

Hasiči v Plzeňské ulici ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u rozsáhlého úniku plynu z vyrovnávací nádrže. Podle řídícího důstojníka krajských hasičů plyn začal unikat asi před dvěma hodinami kvůli porušení opravované přípojky. Hasiči a policie podle něj z nejbližšího okolí úniku evakuovali asi 30 lidí. Doprava se odklání na obec Tlučná.

"Ulice na silnici I/26 i okolí ve vzdálenosti zhruba 150 m od místa nádrže je uzavřená," informovala policie na twitteru.

"My na místě situaci monitorujeme. A samozřejmě tady máme protipožární ochranu. Plyn neustále uniká a je tu i zástupce firmy, která to zde montovala," upřesnil řídící hasičů.

Další zprávy