Foto: Přehrady na Vltavě se staly "výkladní skříní socialismu". Pohřbily celé vesnice

Foto: archiv Povodí Vltavy
Dan Poláček Petra Jansová Dan Poláček, Petra Jansová
Aktualizováno 6. 11. 2019 12:55
Vltavská kaskáda je soustava devíti vodních přehrad a nádrží. První z nich regulovaly řeku už ve 30. letech. Primárně vznikaly kvůli výrobě elektrické energie, ale měly i chránit před povodněmi nebo sloužit k rekreaci. Podle odborníků rovněž chrání řeku před vysycháním.

Podívejte se v naší galerii, co všechno muselo vodohospodářskému dílu minulého století ustoupit. A co se skrývá pod hladinou Orlické nebo Slapské přehrady, jejíž výstavba začala před 70 lety.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Netanjahu uvítal, že Česko a další státy podpořily Izrael u mezinárodního soudu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu uvítal, co nazval snahou spřátelených států zabránit tomu, aby Mezinárodní trestní soud (ICC) zahájil vyšetřování údajných válečných zločinů Izraele vůči Palestincům. Informovala o tom agentura Reuters.

Česká republika předala ICC ve čtvrtek právní názor, ve kterém vyjadřuje pochyby o tom, zda se tento soud může zabývat údajnými válečnými zločiny Izraele na Palestincích. Obdobně podle Reuters postupovaly také Brazílie, Maďarsko, Rakousko, Německo a Austrálie.

Česko v dopise soudu podepsaném šéfem diplomacie Tomášem Petříčkem argumentuje, že Palestina není svrchovaným státem, proto ICC nemůže ve věci rozhodovat.

Soud má brzy rozhodnout o svém oprávnění vyšetřovat, zda Izrael spáchal válečné zločiny proti Palestincům na jejich území - v Pásmu Gazy a na Západním břehu Jordánu.

Zdroj: ČTK / Reuters
Další zprávy