Foto: Přehrady na Vltavě se staly "výkladní skříní socialismu". Pohřbily celé vesnice

Foto: Přehrady na Vltavě se staly "výkladní skříní socialismu". Pohřbily celé vesnice
Svatojánské proudy u Slap, místo, kde měla být postavena nová přehrada (skalisko Sedlo s Ferdinandovým sloupem). Příprava stavby byla zahájena v roce 1949 ražením štoly pro obtokový tunel, ale podrobné zaměření břehů se uskutečnilo už za druhé světové války.
Ještě ve 40. letech stálo na obou březích Vltavy několik chalup. V hlubinách Slapské přehrady zmizela osada s názvem Moráň.
K osadě patřil i hostinec.
Hosté v Zelenkově hostinci v Moráni, 1931.
Foto: archiv Povodí Vltavy
Dan Poláček Petra Jansová Dan Poláček, Petra Jansová
Aktualizováno 6. 11. 2019 12:55
Vltavská kaskáda je soustava devíti vodních přehrad a nádrží. První z nich regulovaly řeku už ve 30. letech. Primárně vznikaly kvůli výrobě elektrické energie, ale měly i chránit před povodněmi nebo sloužit k rekreaci. Podle odborníků rovněž chrání řeku před vysycháním.

Podívejte se v naší galerii, co všechno muselo vodohospodářskému dílu minulého století ustoupit. A co se skrývá pod hladinou Orlické nebo Slapské přehrady, jejíž výstavba začala před 70 lety.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy