Zmije zaútočila. Je hrozbou pro alergiky, děti a starce

Domácí Domácí
17. 6. 2013 12:03
Zranění zmijí není u zdravého člověka smrtelně nebezpečné. U rizikových skupin ano
Zmije obecná.
Zmije obecná. | Foto: Petr Hůla

Mělník - Chirurgové Nemocnice Mělník v neděli 16. června 2013 ošetřovali pacienta s hadím uštknutím. Zmije zranila jedenatřicetiletého muže.

Případ se stal v okrajové části města Mělníku-Chloumku, uvedl primář chirurgického oddělení mělnické nemocnice MUDr. Jan Roháč. Muž byl již propuštěn. Poslední takový případ řešili v mělnické nemocnici naposledy před deseti roky.

Had kousl muže do nohy pravděpodobně poté, když na něj šlápnul. Uštknutí zmijí se podle lékařů projeví okamžitě krvavým otokem.

"Muž dostal kortikoidy a také kalcium," uvádí MUDr. Roháč. Sérum proti hadímu uštknutí se podle primáře většinou už nepodává. Mělničtí chirurgové i přesto konzultovali případ v pražské fakultní nemocnici, jejíž zdravotníci podání séra také nedoporučili.

Mohou selhat srdce, plíce i ledviny

Zranění zmijí není u zdravého člověka smrtelně nebezpečné, v nemocnici většinou pacienti zůstávají na pozorování nejméně 24 hodin. Vyšší riziko ale hrozí alergikům a lidem se závažnými srdečními, plicními či jinými onemocněními, především ve vyšším věku. Pozor by si měly dávat také malé děti.

Při uštknutí se může objevit také nadměrné pocení, břišní kolika, průjem, zvracení, otok obličeje, rtů i jazyka. V nejtěžších případech může během krátké doby nastat šokový stav se selháním srdce, plic, ledvin a celkovým krvácením.


Zmije obecná se zpravidla vyskytuje v lesnatých a vlhkých biotopech, kde vyhledává zarostlé okraje cest porostlé křovinami, lesní slunné paseky s pařezy a porosty borůvčí. Přestože je Mělnicko, zejména pak Kokořínsko, rájem milovníků přírody nebo houbařů, setkávají se lékaři mělnické nemocnice s případy uštknutí zmijí zřídka. Naposledy takový případ řešili v roce 2003.

Foto: Návštěva obchodu, kde se zabíjí a jedí hadi:

Jak na zmijí uštknutí

Při poskytování první pomoci je nutné končetinu znehybnit, nad místem uštknutí přiložit elastickou bandáž. Lékaři nedoporučují zaškrcování končetiny, rána se také nemá rozřezávat a vytlačovat z ní jed. Nutný je rychlý převoz postiženého do nemocnice.

Had přirozeně neútočí a uštkne jen v případě, že je překvapen. Zmije vnímají otřesy půdy. Při pohybu v terénu se proto jako prevence doporučuje dupat, nechodit zbytečně mimo cesty a vyhýbat se kamenitým místům.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Útočník ve Švédsku pobodal osm lidí, policie případ vyšetřuje jako terorismus

Při středečním útoku nožem ve městě Vetlanda na jihu Švédska bylo zraněno osm lidí, z toho dva vážně. Policie čin vyšetřuje jako terorismus. Pravděpodobného pachatele, kterým je přibližně dvacetiletý muž, strážci zákona postřelili a zatkli. S odvoláním na policii o tom informovaly zahraniční tiskové agentury.

Podle agentury DPA byl údajný útočník zasažen do nohy a nyní je v péči lékařů. Několik oblastí ve středu města vzdáleného asi 270 kilometrů na jihozápad od Stockholmu bylo uzavřeno. Policisté nejprve případ vyšetřovali jako pokus o vraždu, později ho ale přehodnotili na možný terorismus. Policie rovněž uvedla, že má situaci pod kontrolou.

Policisté přijeli na místo činu v centru města kolem 15:00 poté, co lidé hlásili několik zraněných bodnou zbraní, uvedla veřejnoprávní televize SVT. Ministr vnitra Mikael Damberg hovořil o několika těžce zraněných osobách.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

Izraelci prověřovali několik desítek plavidel, z nichž mohla ropa uniknout. Pátrali po lodi, která 11. února plula ve vzdálenosti asi 50 kilometrů od izraelských břehů ve Středozemním moři.

Ochránci životního prostředí hovoří o ekologické katastrofě, jejíž následky se budou likvidovat několik let. Na čistění pláží se podílí tisíce dobrovolníků, pro veřejnost jsou nyní pláže zavřené. Izraelské úřady také z obezřetnosti zakázaly prodej ryb a mořských plodů z izraelských vod.

Zdroj: ČTK
Další zprávy