Zmije zaútočila. Je hrozbou pro alergiky, děti a starce

Domácí Domácí
17. 6. 2013 12:03
Zranění zmijí není u zdravého člověka smrtelně nebezpečné. U rizikových skupin ano
Zmije obecná.
Zmije obecná. | Foto: Petr Hůla

Mělník - Chirurgové Nemocnice Mělník v neděli 16. června 2013 ošetřovali pacienta s hadím uštknutím. Zmije zranila jedenatřicetiletého muže.

Případ se stal v okrajové části města Mělníku-Chloumku, uvedl primář chirurgického oddělení mělnické nemocnice MUDr. Jan Roháč. Muž byl již propuštěn. Poslední takový případ řešili v mělnické nemocnici naposledy před deseti roky.

Had kousl muže do nohy pravděpodobně poté, když na něj šlápnul. Uštknutí zmijí se podle lékařů projeví okamžitě krvavým otokem.

"Muž dostal kortikoidy a také kalcium," uvádí MUDr. Roháč. Sérum proti hadímu uštknutí se podle primáře většinou už nepodává. Mělničtí chirurgové i přesto konzultovali případ v pražské fakultní nemocnici, jejíž zdravotníci podání séra také nedoporučili.

Mohou selhat srdce, plíce i ledviny

Zranění zmijí není u zdravého člověka smrtelně nebezpečné, v nemocnici většinou pacienti zůstávají na pozorování nejméně 24 hodin. Vyšší riziko ale hrozí alergikům a lidem se závažnými srdečními, plicními či jinými onemocněními, především ve vyšším věku. Pozor by si měly dávat také malé děti.

Při uštknutí se může objevit také nadměrné pocení, břišní kolika, průjem, zvracení, otok obličeje, rtů i jazyka. V nejtěžších případech může během krátké doby nastat šokový stav se selháním srdce, plic, ledvin a celkovým krvácením.


Zmije obecná se zpravidla vyskytuje v lesnatých a vlhkých biotopech, kde vyhledává zarostlé okraje cest porostlé křovinami, lesní slunné paseky s pařezy a porosty borůvčí. Přestože je Mělnicko, zejména pak Kokořínsko, rájem milovníků přírody nebo houbařů, setkávají se lékaři mělnické nemocnice s případy uštknutí zmijí zřídka. Naposledy takový případ řešili v roce 2003.

Foto: Návštěva obchodu, kde se zabíjí a jedí hadi:

Jak na zmijí uštknutí

Při poskytování první pomoci je nutné končetinu znehybnit, nad místem uštknutí přiložit elastickou bandáž. Lékaři nedoporučují zaškrcování končetiny, rána se také nemá rozřezávat a vytlačovat z ní jed. Nutný je rychlý převoz postiženého do nemocnice.

Had přirozeně neútočí a uštkne jen v případě, že je překvapen. Zmije vnímají otřesy půdy. Při pohybu v terénu se proto jako prevence doporučuje dupat, nechodit zbytečně mimo cesty a vyhýbat se kamenitým místům.

 

Právě se děje

Další zprávy