Zkáza na pobřeží Kanady. Extrémní vedra uvařila v moři tisíce škeblí, ústřic i slávek

eri Reuters eri, Reuters
13. 7. 2021 15:02
Pobřeží kanadského ostrova Denman pokrývají tisícovky mrtvých škeblí, hvězdic, ježků a dalších mořských živočichů. "Extrémní vedra je v podstatě uvařila ve vodě," vysvětluje sběratel ústřic Joe Tarnowski.
Zkáza na kanadském pobřeží. Extrémní vedra uvařila v moři tisíce škeblí, mušlí, ústřic | Video: Reuters

Vědci odhadují, že v důsledku červnových extrémních teplot uhynula ve vodě více než miliarda mořských živočichů, kteří žijí podél tichomořského pobřeží v Kanadě.

Právě tato část pobřeží v provincii Britská Kolumbie je známá svými chladnými vodami s ideálními podmínkami pro pěstování měkkýšů. Na extrémní teploty ale ekosystém nebyl připraven. 

Christopher Harley, mořský biolog z Univerzity Britská Kolumbie, se svými studenty naměřil podél skalnatého pobřeží pomocí infračervených kamer teploty i nad 50 stupni. Když potom se svými studenty studoval uhynulé mušle, přišli na to, že se v mělké vodě s nezvykle vysokou teplotou v podstatě uvařily ve svých schránkách. 

Vlna veder na západě Spojených států a Kanady stále pokračuje. Teploty tu výrazně přesahují 40 stupňů Celsia. Hasiči na řadě míst dál bojují s lesními požáry, které v posledních dnech přibývají po desítkách. Podle zpravodajského webu Axois už požáry v Kanadě a v amerických státech Kalifornie, Oregon a Washington spálily přes 4000 kilometrů čtverečních porostu.

V Britské Kolumbii hořelo na začátku nového týdne přes 300 požárů, z nichž podle úřadů 77 začalo o víkendu. Kanadská stanice The Weather Network uváděla, že kouř z požárů pociťovali obyvatelé i více než 1000 kilometrů na východ v provinciích Manitoba a Ontario. 

 

 

Právě se děje

Další zprávy