reklama
 
 

Proč je zívání nakažlivé? Vědci přišli na nový důvod, může jim pomoci léčit Touretteův syndrom

4. 9. 2017 7:49
Skupina výzkumníku z Univerzity v Nottinghamu se pustila do studie nakažlivosti zívání. Přišli na to, že zřejmě nesouvisí s empatií, ale motorickými funkcemi mozku. Zjištění by jim mohla pomoci v hlubším studiu Touretteova syndromu.

O tom, že zívání je nakažlivé, se ví již nějaký ten pátek. Přijít na kloub tomu, proč tomu tak je, se rozhodli další výzkumníci, tentokrát z Univerzity v Nottinghamu.

Z jejich zjištění vyplývá, že odpověď na reakci mozku zívajícího je třeba hledat v části zodpovědné za motorické funkce. Ta hraje roli také například u Touretteova syndromu.

Nakažlivé zívání by tak mohlo vědcům pomoci i v porozumění dalším poruchám mozku. Studie byla publikovaná v časopise Current Biology a informaci o ní převzala britská BBC.

Během testování 36 zívajících dobrovolníků vědci zkoumali, co se děje s jejich mozkem. Výzkumníci je rozdělili na dvě skupiny - jedni si zívnout mohli, druzí měli svou touhu potlačit.

Touha po zívání pak klesala s tím, jak pracovala motorická kůra každého člověka, tedy jak byla popudlivá. Georgina Jacksonová, profesorka kognitivní neuropsychologie, která na studii pracovala, uvedla, že jejich zjištění by mohla mít širší využití: "V případě Touretteova syndromu bychom mohli snížit popudlivost a omezit tiky," řekla.

Dlouho se mělo za to, že nakažlivost zívání souvisí s empatií. Podle nejrůznějších studií se v mozku aktivují citová centra a tímto společným chováním se upevňují vazby mezi lidmi. Nejnovější výzkumy však naznačují, že může být všechno jinak.

autor: Magazín | 4. 9. 2017 7:49

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama