Proč je zívání nakažlivé? Vědci přišli na nový důvod, může jim pomoci léčit Touretteův syndrom

Magazín Magazín
4. 9. 2017 7:49
Skupina výzkumníku z Univerzity v Nottinghamu se pustila do studie nakažlivosti zívání. Přišli na to, že zřejmě nesouvisí s empatií, ale motorickými funkcemi mozku. Zjištění by jim mohla pomoci v hlubším studiu Touretteova syndromu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ISIFA/Thinkstock

O tom, že zívání je nakažlivé, se ví již nějaký ten pátek. Přijít na kloub tomu, proč tomu tak je, se rozhodli další výzkumníci, tentokrát z Univerzity v Nottinghamu.

Z jejich zjištění vyplývá, že odpověď na reakci mozku zívajícího je třeba hledat v části zodpovědné za motorické funkce. Ta hraje roli také například u Touretteova syndromu.

Nakažlivé zívání by tak mohlo vědcům pomoci i v porozumění dalším poruchám mozku. Studie byla publikovaná v časopise Current Biology a informaci o ní převzala britská BBC.

Během testování 36 zívajících dobrovolníků vědci zkoumali, co se děje s jejich mozkem. Výzkumníci je rozdělili na dvě skupiny - jedni si zívnout mohli, druzí měli svou touhu potlačit.

Touha po zívání pak klesala s tím, jak pracovala motorická kůra každého člověka, tedy jak byla popudlivá. Georgina Jacksonová, profesorka kognitivní neuropsychologie, která na studii pracovala, uvedla, že jejich zjištění by mohla mít širší využití: "V případě Touretteova syndromu bychom mohli snížit popudlivost a omezit tiky," řekla.

Dlouho se mělo za to, že nakažlivost zívání souvisí s empatií. Podle nejrůznějších studií se v mozku aktivují citová centra a tímto společným chováním se upevňují vazby mezi lidmi. Nejnovější výzkumy však naznačují, že může být všechno jinak.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Účastníci pochodu hrdosti Pride v brazilském Riu kritizovali homofobní výroky prezidenta Bolsonara i starosty města

Desetitisíce lidí se i přes deštivé počasí v neděli sešly v brazilském Riu de Janeiro na tradičním pochodu sexuálních menšin LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob). Mnozí z účastníků nesli transparenty kritizující brazilského krajně pravicového prezidenta Jaira Bolsonara či starostu Ria Marcela Crivellu, kteří v minulosti prosluli homofobními výroky.

Letošní 24. ročník takzvaného pochodu hrdosti v Riu de Janeiro se nesl ve znamení témat demokracie, svoboda a lidská práva. Účastníci připomínali i 40. výročí vzniku hnutí LGBT v Brazílii a také padesát let od takzvaných stonewallských nepokojů v New Yorku. Právě ty byly podle mnohých v Americe zlomem v boji za emancipaci homosexuálů a dalších sexuálních menšin.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Podle Borise Johnsona stojí Írán za útoky na ropná zařízení v Saúdské Arábii

Teherán z útoku, ke kterým došlo 14. září letošního roku, už dříve obvinil americký prezident Donald Trump. K zodpovědnosti se mezitím přihlásila jemenská skupina šíitských povstalců, kteří jsou podporovaní právě Íránem. 

"Budeme pracovat s našimi americkými a evropskými přáteli, abychom zareagovali způsobem, který by deeskaloval napětí v oblasti (Perského, pozn. red.) zálivu," řekl Johnson novinářům na palubě letadla po cestě na klimatický summit OSN v New Yorku.

Teherán jakékoli zapojení do incidentu odmítá a varuje, že případné odvetné údery ze strany Spojených států nebo Saúdské Arábie vyústí v "totální válku".

Další zprávy