Proč je zívání nakažlivé? Vědci přišli na nový důvod, může jim pomoci léčit Touretteův syndrom

Magazín Magazín
4. 9. 2017 7:49
Skupina výzkumníku z Univerzity v Nottinghamu se pustila do studie nakažlivosti zívání. Přišli na to, že zřejmě nesouvisí s empatií, ale motorickými funkcemi mozku. Zjištění by jim mohla pomoci v hlubším studiu Touretteova syndromu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ISIFA/Thinkstock

O tom, že zívání je nakažlivé, se ví již nějaký ten pátek. Přijít na kloub tomu, proč tomu tak je, se rozhodli další výzkumníci, tentokrát z Univerzity v Nottinghamu.

Z jejich zjištění vyplývá, že odpověď na reakci mozku zívajícího je třeba hledat v části zodpovědné za motorické funkce. Ta hraje roli také například u Touretteova syndromu.

Nakažlivé zívání by tak mohlo vědcům pomoci i v porozumění dalším poruchám mozku. Studie byla publikovaná v časopise Current Biology a informaci o ní převzala britská BBC.

Během testování 36 zívajících dobrovolníků vědci zkoumali, co se děje s jejich mozkem. Výzkumníci je rozdělili na dvě skupiny - jedni si zívnout mohli, druzí měli svou touhu potlačit.

Touha po zívání pak klesala s tím, jak pracovala motorická kůra každého člověka, tedy jak byla popudlivá. Georgina Jacksonová, profesorka kognitivní neuropsychologie, která na studii pracovala, uvedla, že jejich zjištění by mohla mít širší využití: "V případě Touretteova syndromu bychom mohli snížit popudlivost a omezit tiky," řekla.

Dlouho se mělo za to, že nakažlivost zívání souvisí s empatií. Podle nejrůznějších studií se v mozku aktivují citová centra a tímto společným chováním se upevňují vazby mezi lidmi. Nejnovější výzkumy však naznačují, že může být všechno jinak.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy