Zívání je nakažlivé nejen pro lidi, ale také pro psy, zjistili vědci

Magazín Magazín
16. 2. 2020 20:09
Pokud zíváte, existuje velká pravděpodobnost, že vás pes napodobí. Nejnovější vědecká studie totiž ukázala, že zívání je nakažlivé také pro ně. Výzkumnici navíc tvrdí, že se jedná o zásadní poznatek k dalšímu zkoumání toho, zda savci dokážou být stejně empatičtí jako lidé. Výsledky studie také dokazují jistou podobnost mezi lidským a psím sociálním vnímáním.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Novozélandští výzkumníci pro svá tvrzení využili data ze šesti existujících studií celkem 257 psů. V rámci experimentů pozorovali, zda psi reagují na zívání lidí, kteří si s nimi hrají, a jak vnímají ty, kteří je ignorují. Zprávu pak zveřejnili v odborném časopise Proceedings of the Royal Society B.

Podle jednoho z autorů Patricka Neilandse jsou výsledky prvním důkazem, že zívání je nakažlivé také pro psy, což až dosud bylo prokázáno pouze u lidí a šimpanzů, řekl magazínu Newsweek. Dodal, že nakažlivost zívání je pravděpodobně otázkou evolučního vývoje. 

Výzkumníci se zabývali i tím, zda zívání má co do činění s empatií vůči druhým. Vědci totiž již dříve na základě studií prokázali, že lidé vykazující nižší empatické vnímání mají také menší sklon "nakazit se" zíváním od jiných. Novozélandští autoři však takový důkaz u psů nenašli. 

"To neznamená, že zvířata nevykazují určitou formu empatie. Nicméně nakažlivost zívání nemůže být brána jako důkaz o empatických pochodech," uvedli výzkumníci. A Neilands dodal, že je zjištění do značné míry překvapilo. 

"Doufáme ale, že naše poznatky budou impulzem pro další výzkumníky," sdělil s tím, že z jejich studie naopak vyplývá jistá podobnost mezi lidským a psím sociálním vnímáním.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Počítačovou síť radnice Prahy 3 napadl virus, úřad bude uzavřený

Počítačovou síť radnice Prahy 3 napadl virus. Lidé se tak nemohli s úřadem elektronicky spojit. Technici městské části stále pracují na nápravě, radnice bude kvůli tomu bude ve středu uzavřena. Vyplývá to z informací na facebooku Prahy 3, na které upozornil server Computerworld. Radnice vyzvala občany, aby místo e-mailů zatím raději s úřadem komunikovali po telefonu.

před 4 hodinami

Hokejista Edmontonu je kvůli krvácení do mozku v kómatu

Hokejista Edmontonu Colby Cave skončil kvůli krvácení do mozku na jednotce intenzivní péče. Lékaři v nemocnici v Torontu museli pětadvacetiletého útočníka uvést do umělého spánku. Informovali o tom zástupci klubu na sociálních sítích.

Před přerušením sezony odehrál Cave v NHL jedenáct zápasů za Oilers, na farmě v AHL nastoupil ke 44 duelům. Celkem má v NHL v dresu Bostonu, který ho v roce 2015 angažoval jako nedraftovaného hráče, a Edmontonu na kontě 67 utkání. Do statistik si zapsal devět bodů za čtyři góly a pět asistencí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy