Antropolog: Nález člověka hvězdného je poklad. Pomůže odkrýt vznik našeho rodu

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
11. 9. 2015 7:08
Paleoantropologové a archeologové se pídí po nejmenších kosterních pozůstatcích, které by jim vnesly více světla do prapůvodu člověka. Americký vědec Lee Berger teď objevil v jihoafrické jeskyni učiněný poklad – 1550 fosilních pozůstatků patřících více než patnácti jedincům. "V posledních deseti letech se rodí alternativní model vzniku rodu Homo a k tomu tento nález mnohé vysvětluje," líčí v rozhovoru pro Aktuálně.cz antropolog Vladimír Sládek z Karlovy univerzity.
Homo Naledi
Homo Naledi | Foto: Profimedia.cz

Aktuálně.cz: Co znamená pro antropology objev dosud neznámého druhu homo naledi – člověka hvězdného?

Každá stopa, kterou po minulých populacích a kdysi žijících předchůdcích objevíme, nám pomůže objasnit naše kořeny a snad i pochopit biologickou podstatu naší existence. Tady se navíc nejedená jen o jednu stopu, ale o 1550 fosilních pozůstatků patřících asi i více než patnácti jedincům.

Jak navíc upozorňuje Lee Berger (americký paleoantropolog a archeolog, autor objevu – pozn. red.), fosilních pozůstatků bude v tomto jeskynním sytému mnohem více. Takto bohatý soubor fosilií nám pomůže zjistit mnohé o variabilitě vymřelých homininů. Zjistit ale, jak nové fosilní pozůstatky přispějí k našemu poznání o minulosti, bude chvíli trvat, a to i přes velmi pečlivou práci, kterou skupina Lee Bergera při analýzách udělala.

Doc. Mgr. Vladimír Sládek, Ph.D.
Autor fotografie: natur.cuni.cz

Doc. Mgr. Vladimír Sládek, Ph.D.

Vyučuje na katedře antropologie a genetiky člověka na Přírodovědecké fakultě UK v Praze. Zaměřuje se na antropologie tvrdých tkání, bioarcheologii, na terénní a evoluční antropologii, na evoluci lidské variability a lidskou adaptabilitu.

Zdroj: natur.cuni.cz

A.cz: Proč člověk hvězdný? Podle místa nálezu, jeskyni Rising Star? A proč Homo naledi?

Ano, naledi znamená v bantuském jazyku sotho "hvězda". Autoři se tak přiklonili v označení nálezu k místu, kde byl objeven, a to k jeskynnímu systému Rising Star.

A.cz: Může objev přinést nějaké změny do dnešního chápání vývoje člověka, když se nejedná o přímou vývojovou větev dnešního člověka?

Určitě přinese, protože jsme získali další doklad o nejstarších kořenech rodu Homo, tedy užší skupiny, do které patří i současný člověk Homo sapiens sapiens. Už jen například zjištění, že Homo naledi je jakýmsi průnikem znaků archaických, podobných australopitékům, a pokročilých znaků podobných ostatním ze skupiny rodu Homo, nám pomůže pochopit předpoklady pro vznik dalších druhů našeho rodu. V posledních deseti letech se totiž rodí alternativní model vzniku rodu Homo a k tomu tento nález mnohé vysvětluje, zejména v tom, že naše znaky se rodily postupně a nezávisle u různých skupin homininů.

A.cz: V článcích k objevu se psalo, že se jednalo o inteligentní bytosti, které již například pohřbívaly své blízké. Co si zde máme představit pod pojmem "inteligentní bytosti"?

Zjednodušeně řečeno podle mozkové kapacity se stále jedná o spíš primitivního jedince. Například se ukázalo, že morfologie lebky, dolních čelistí a zubů je sice pokročilá a podobná skupině z rodu Homo, ale naopak velikost mozku je tak jako pomeranč, a to v rozpětí, co známe u australopitéků. To by opět potvrzovalo, že velikost mozku není rozhodujícím faktorem při vzniku nejstarších kořenů našeho rodu, ale začala se uplatňovat pravděpodobně až později s výskytem neandrtálců a anatomicky moderního člověka.

A.cz: Překvapil z nějakého důvodu antropology tento nález, popřípadě místo nálezu? 

Každého asi hned napadne, jak se tam ty pozůstatky asi dostaly? Přece jen člověk neobývá jeskynní systém v takové hloubce. Lee Berger a jeho tým vyloučili, že by se jednalo o nějakou náhodnou nebo jednorázovou kumulaci ostatků nebo že by ostatky do jeskyně zatáhly šelmy. Pozůstatky patří více jedincům, kteří se dostali do jeskyně postupně. Jediné vysvětlení, které Lee Berger nabízí, je proto, že se jedná o první doklad pohřbů. O to víc by byl nález zajímavý, protože by dokázal zodpovědět některé z otázek týkající se vnímání smrti a pohřbívání v daleké minulosti.

A.cz: Velký objev je na světě... Co bude podle vás teď následovat?

Po první publikaci výsledků bude následovat kritická revize, zda jsou tyto výsledky skutečně relevantní. Přijde také čas pro další dílčí specializované analýzy, které nám pomohou doplnit celou mozaiku o podobě a životě Homo naledi a snad i nejstarších kořenů našeho rodu.

Co ale není v tomto ohledu standardní, je způsob, jakým Lee Berger přistoupil k celému fosilnímu souboru. Je pozoruhodné, že ihned po publikaci zpřístupnil celý fosilní soubor dalším badatelům. Právě to ale značně urychlí celý proces a pomůže posunout naše poznatky mnohem rychleji, než jak to bylo tradicí v minulých letech.

 

Právě se děje

Další zprávy