Antropolog: Nález člověka hvězdného je poklad. Pomůže odkrýt vznik našeho rodu

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
11. 9. 2015 7:08
Paleoantropologové a archeologové se pídí po nejmenších kosterních pozůstatcích, které by jim vnesly více světla do prapůvodu člověka. Americký vědec Lee Berger teď objevil v jihoafrické jeskyni učiněný poklad – 1550 fosilních pozůstatků patřících více než patnácti jedincům. "V posledních deseti letech se rodí alternativní model vzniku rodu Homo a k tomu tento nález mnohé vysvětluje," líčí v rozhovoru pro Aktuálně.cz antropolog Vladimír Sládek z Karlovy univerzity.
Homo Naledi
Homo Naledi | Foto: Profimedia.cz

Aktuálně.cz: Co znamená pro antropology objev dosud neznámého druhu homo naledi – člověka hvězdného?

Každá stopa, kterou po minulých populacích a kdysi žijících předchůdcích objevíme, nám pomůže objasnit naše kořeny a snad i pochopit biologickou podstatu naší existence. Tady se navíc nejedená jen o jednu stopu, ale o 1550 fosilních pozůstatků patřících asi i více než patnácti jedincům.

Jak navíc upozorňuje Lee Berger (americký paleoantropolog a archeolog, autor objevu – pozn. red.), fosilních pozůstatků bude v tomto jeskynním sytému mnohem více. Takto bohatý soubor fosilií nám pomůže zjistit mnohé o variabilitě vymřelých homininů. Zjistit ale, jak nové fosilní pozůstatky přispějí k našemu poznání o minulosti, bude chvíli trvat, a to i přes velmi pečlivou práci, kterou skupina Lee Bergera při analýzách udělala.

Doc. Mgr. Vladimír Sládek, Ph.D.

Antropolog Vladimír Sládek

Vyučuje na katedře antropologie a genetiky člověka na Přírodovědecké fakultě UK v Praze. Zaměřuje se na antropologie tvrdých tkání, bioarcheologii, na terénní a evoluční antropologii, na evoluci lidské variability a lidskou adaptabilitu.

Zdroj: natur.cuni.cz

A.cz: Proč člověk hvězdný? Podle místa nálezu, jeskyni Rising Star? A proč Homo naledi?

Ano, naledi znamená v bantuském jazyku sotho "hvězda". Autoři se tak přiklonili v označení nálezu k místu, kde byl objeven, a to k jeskynnímu systému Rising Star.

A.cz: Může objev přinést nějaké změny do dnešního chápání vývoje člověka, když se nejedná o přímou vývojovou větev dnešního člověka?

Určitě přinese, protože jsme získali další doklad o nejstarších kořenech rodu Homo, tedy užší skupiny, do které patří i současný člověk Homo sapiens sapiens. Už jen například zjištění, že Homo naledi je jakýmsi průnikem znaků archaických, podobných australopitékům, a pokročilých znaků podobných ostatním ze skupiny rodu Homo, nám pomůže pochopit předpoklady pro vznik dalších druhů našeho rodu. V posledních deseti letech se totiž rodí alternativní model vzniku rodu Homo a k tomu tento nález mnohé vysvětluje, zejména v tom, že naše znaky se rodily postupně a nezávisle u různých skupin homininů.

A.cz: V článcích k objevu se psalo, že se jednalo o inteligentní bytosti, které již například pohřbívaly své blízké. Co si zde máme představit pod pojmem "inteligentní bytosti"?

Zjednodušeně řečeno podle mozkové kapacity se stále jedná o spíš primitivního jedince. Například se ukázalo, že morfologie lebky, dolních čelistí a zubů je sice pokročilá a podobná skupině z rodu Homo, ale naopak velikost mozku je tak jako pomeranč, a to v rozpětí, co známe u australopitéků. To by opět potvrzovalo, že velikost mozku není rozhodujícím faktorem při vzniku nejstarších kořenů našeho rodu, ale začala se uplatňovat pravděpodobně až později s výskytem neandrtálců a anatomicky moderního člověka.

A.cz: Překvapil z nějakého důvodu antropology tento nález, popřípadě místo nálezu? 

Každého asi hned napadne, jak se tam ty pozůstatky asi dostaly? Přece jen člověk neobývá jeskynní systém v takové hloubce. Lee Berger a jeho tým vyloučili, že by se jednalo o nějakou náhodnou nebo jednorázovou kumulaci ostatků nebo že by ostatky do jeskyně zatáhly šelmy. Pozůstatky patří více jedincům, kteří se dostali do jeskyně postupně. Jediné vysvětlení, které Lee Berger nabízí, je proto, že se jedná o první doklad pohřbů. O to víc by byl nález zajímavý, protože by dokázal zodpovědět některé z otázek týkající se vnímání smrti a pohřbívání v daleké minulosti.

A.cz: Velký objev je na světě... Co bude podle vás teď následovat?

Po první publikaci výsledků bude následovat kritická revize, zda jsou tyto výsledky skutečně relevantní. Přijde také čas pro další dílčí specializované analýzy, které nám pomohou doplnit celou mozaiku o podobě a životě Homo naledi a snad i nejstarších kořenů našeho rodu.

Co ale není v tomto ohledu standardní, je způsob, jakým Lee Berger přistoupil k celému fosilnímu souboru. Je pozoruhodné, že ihned po publikaci zpřístupnil celý fosilní soubor dalším badatelům. Právě to ale značně urychlí celý proces a pomůže posunout naše poznatky mnohem rychleji, než jak to bylo tradicí v minulých letech.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

NHL, NBA a MBL zrušily kvůli nepokojům v Minnesotě dnešní zápasy zdejších týmů

Po nedělním úmrtí dalšího černošského mladíka po zásahu policie v Minneapolis byly odloženy zápasy místních týmů Minnesoty v profesionálních ligách NHL, NBA a MLB. Do dnešního programu nezasáhnou hokejisté Wild proti St. Louis, basketbalisté Timberwolves proti Brooklynu ani baseballisté Twins proti Bostonu Red Sox. Vedení soutěží zápasy odvolalo s ohledem na tragickou událost a kvůli nejisté bezpečnostní situaci vzhledem k nepokojům v oblasti.

V Minneapolisu, kterým loni na jaře otřásla smrt George Floyda, o víkendu zemřel po zásahu policie dvacetiletý Daunte Wright. Na severním předměstí Brooklyn Center jej v neděli postřelila policistka a později byl prohlášen za mrtvého. Šéf tamní policie následně uvedl, že se jednalo o nehodu, při níž si strážnice spletla paralyzér s pistolí.

Událost v oblasti vyvolala protesty a nepokoje a místní úřady se rozhodly v Minneapolisu a sousedním městě St. Paul vyhlásit na dnešní noc stav nouze a zákaz vycházení.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sevilla si parádním obratem upevnila čtvrté místo ve španělské lize

Fotbalisté Sevilly zdolali ve španělské lize po obratu ve druhém poločase Celtu Vigo 4:3. Tým českého brankáře Tomáše Vaclíka, který byl opět jen na lavičce, bodoval v pátém zápase za sebou a upevnil si čtvrté místo v tabulce znamenající postup do Ligy mistrů.

Sevilla se dostala do vedení v sedmé minutě, pak ale dvěma brankami otočil skóre Iago Aspas, poprvé se trefil z penalty. Na Fernandovo vyrovnání odpověděl ještě do přestávky Brais Méndez a poslal domácí do vedení 3:2.

Hosté obrat nastartovali po hodině hry, kdy se podruhé v sezoně trefil Ivan Rakitič. Výhru pak dokonal Alejandro Gómez.

Španělská fotbalová liga - 30. kolo:

Vigo - FC Sevilla 3:4 (20. z pen. a 23. Aspas, 43. Méndez - 7. Koundé, 35. Fernando, 60. Rakitič, 76. Gómez).

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty KHL

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty Kontinentální ligy. Nejlepší tým základní části vyřadil Petrohrad po vítězství 4:2 na zápasy ve finále Západní konference. Postupový bod získal na ledě SKA po výhře 2:0.

Šestý zápas rozhodli ve prospěch posledních šampionů brankami ve druhé třetině Maximové Šalunov a Sorkin. Brankář Lars Johansson zlikvidoval všech 30 střel a vychytal potřetí v sérii čisté konto.

CSKA bude hrát o Gagarinův pohár potřetí za sebou. V sezoně 2017/18 prohrál finále s Kazaní, rok na to porazil Omsk. Vloni se play off kvůli pandemii koronaviru nedohrálo. Právě mezi oběma jeho předchozími finálovými soupeři se rozhodne o druhém účastníkovi závěrečných bojů. Po pěti zápasech vede Avangard s českým brankářem Šimonem Hrubcem nad Kazaní 3:2 a v úterý může na domácím ledě rozhodnout.

Další zprávy