Zimní adrenalin v Česku: Snowkiting i sáňkařské dráhy

td
18. 1. 2012 15:27
Češi začínají přicházet na chuť adrenalinovým sportům, lyžařská střediska se přizpůsobila
Lyžování za drakem
Lyžování za drakem | Foto: Aktuálně.cz

Česká zimní střediska začínají pomalu myslet na milovníky adrenalinu, kteří chtějí vyzkoušet něco nového. Pokud vás již omrzely nekonečné běžkařské stopy i prudké sjezdovky, zkuste se poohlédnout po nových neobvyklých sportech, které pronikají už i do České republiky. Co se vznést do oblak díky snowkitingu nebo se svézt zimním tobogánem na nafouklé pneumatice? Za adrenalinem už není nutné cestovat do zahraničí ani utrácet horentní částky.

Snowkiting patří mezi rychle se rozvíjející adrenalinové sporty. Základním předpokladem pro úspěšné zdolání stráně je silný vítr, padák a lyže nebo snowboard. Ať už se lyžař pouze vozí, nebo zkouší nejrůznější skoky a triky, snowkiting představuje zajímavé zpestření zimních aktivit. V České republice existuje hned několik center, která pořádají výukové kurzy, vzhledem k terénní náročnosti ale nelze snowkiting provozovat kdekoli. Přímou výuku nabízí například centrum Těškov, kromě kurzů zde najdete také test centrum, kde je možné vyzkoušet si nejrůznější vybavení. Snowkitingových lokalit je v Česku hned několik, za zmínku stojí přehrada Lipno, Boží Dar v Krušných horách nebo Říčky v Orlických horách.

Sáňky nejsou jen pro děti, z dětských her se stávají sporty

Jedeme z kopce? Tak ať to frčí... Ilustrační snímek
Jedeme z kopce? Tak ať to frčí... Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Zatímco snowkiting ocení spíše dospělí, děti nadchne jízda na nafukovacích duších podobných člunu. Aktivita podobná bobování se rychle rozšiřuje po celé republice a lze ji vyzkoušet hned v několik lyžařských centrech. Pro zvýšení bezpečnosti i zlepšení zážitku se snowtubing provozuje v předem připraveném sněhovém korytu, které může být dlouhé až 350 metrů. Jednou z nejdelších tratí se chlubí Zubří u Nového města pod Smrkem, na adrenalinovou jízdu láká také ski areál Novako na Božím Daru, lyžařský areál U Vodárny v Bedřichově nebo areál Svatý Petr ve Špindlerově mlýně, kde se snowtubing objevil v České republice vůbec poprvé.

Modernější háv oživil také tradiční zimní sporty, které se zásluhou inovací proměnily k nepoznání. Z obyčejného sáňkování se díky speciálně upravené dráze stane neobyčejný zážitek, a z dětské zábavy se rázem přehoupne na úplně jinou úroveň. Celé čtyři kilometry upravené dráhy nabízí areál ve Špindlerově mlýně, o trochu kratší sjezdovku s praktickou půjčovnou saní lze najít v Janských lázních a snowtubingovou dráhu má i moravský Sněžník. Pokud dáváte přednost přírodním terénům a krásným rozhledům, určitě vás zaujme dráha u ski areálu Klíny v Litvínově s přívětivými šesti sty metry.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy