Zimní adrenalin v Česku: Snowkiting i sáňkařské dráhy

td
18. 1. 2012 15:27
Češi začínají přicházet na chuť adrenalinovým sportům, lyžařská střediska se přizpůsobila
Lyžování za drakem
Lyžování za drakem | Foto: Aktuálně.cz

Česká zimní střediska začínají pomalu myslet na milovníky adrenalinu, kteří chtějí vyzkoušet něco nového. Pokud vás již omrzely nekonečné běžkařské stopy i prudké sjezdovky, zkuste se poohlédnout po nových neobvyklých sportech, které pronikají už i do České republiky. Co se vznést do oblak díky snowkitingu nebo se svézt zimním tobogánem na nafouklé pneumatice? Za adrenalinem už není nutné cestovat do zahraničí ani utrácet horentní částky.

Snowkiting patří mezi rychle se rozvíjející adrenalinové sporty. Základním předpokladem pro úspěšné zdolání stráně je silný vítr, padák a lyže nebo snowboard. Ať už se lyžař pouze vozí, nebo zkouší nejrůznější skoky a triky, snowkiting představuje zajímavé zpestření zimních aktivit. V České republice existuje hned několik center, která pořádají výukové kurzy, vzhledem k terénní náročnosti ale nelze snowkiting provozovat kdekoli. Přímou výuku nabízí například centrum Těškov, kromě kurzů zde najdete také test centrum, kde je možné vyzkoušet si nejrůznější vybavení. Snowkitingových lokalit je v Česku hned několik, za zmínku stojí přehrada Lipno, Boží Dar v Krušných horách nebo Říčky v Orlických horách.

Sáňky nejsou jen pro děti, z dětských her se stávají sporty

Jedeme z kopce? Tak ať to frčí... Ilustrační snímek
Jedeme z kopce? Tak ať to frčí... Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Zatímco snowkiting ocení spíše dospělí, děti nadchne jízda na nafukovacích duších podobných člunu. Aktivita podobná bobování se rychle rozšiřuje po celé republice a lze ji vyzkoušet hned v několik lyžařských centrech. Pro zvýšení bezpečnosti i zlepšení zážitku se snowtubing provozuje v předem připraveném sněhovém korytu, které může být dlouhé až 350 metrů. Jednou z nejdelších tratí se chlubí Zubří u Nového města pod Smrkem, na adrenalinovou jízdu láká také ski areál Novako na Božím Daru, lyžařský areál U Vodárny v Bedřichově nebo areál Svatý Petr ve Špindlerově mlýně, kde se snowtubing objevil v České republice vůbec poprvé.

Modernější háv oživil také tradiční zimní sporty, které se zásluhou inovací proměnily k nepoznání. Z obyčejného sáňkování se díky speciálně upravené dráze stane neobyčejný zážitek, a z dětské zábavy se rázem přehoupne na úplně jinou úroveň. Celé čtyři kilometry upravené dráhy nabízí areál ve Špindlerově mlýně, o trochu kratší sjezdovku s praktickou půjčovnou saní lze najít v Janských lázních a snowtubingovou dráhu má i moravský Sněžník. Pokud dáváte přednost přírodním terénům a krásným rozhledům, určitě vás zaujme dráha u ski areálu Klíny v Litvínově s přívětivými šesti sty metry.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko ohrožuje evropské hranice, zvažte jeho členství v celní unii, žádá EU řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po pátečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

"Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie," uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy