Britky se natruc provdaly za 74 stromů. Vadí jim, že je radnice chce pokácet

Magazín Magazín
15. 9. 2021 12:13
Desítky žen v britském městě Bristol, které se v roce 2015 stalo nejzelenějším evropským městem roku, protestují proti kácení stromů na volné parcele určené ke kempování. Neziskové organizace proto uspořádaly svatbu, ve které se přes 70 žen oddalo ohroženým stromům.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Organizátoři ceremoniálu mají o budoucnost vzrostlých stromů vážnou obavu. Město totiž zveřejnilo návrh, ve kterém developer počítá s výstavbou individuálního bydlení se 166 apartmány, a přestože studie ještě neprošla schvalovacím řízením, nájemce pozemku určeného ke kempování karavanů už dostal výpověď, píše zpravodajský web BBC

Ceremoniál měl podle jeho pořadatelky Siobhan Kieransové lidem ukázat, že stromy jsou "životními partnery každého z nás". Nevěsty v bílých šatech se oficiálně oddaly celkem za 74 vzrostlých stromů. 

"Vzít si za partnera strom je velká pocta. Není to jen nějaké sentimentální gesto, myslím, že je to velmi významné a symbolické. Stromy jsou příkladem bezmezné a oddané lásky, což perfektně reprezentuje manželství v pravém slova smyslu. Město potřebuje stromy víc než luxusní bydlení," říká nevěsta a obyvatelka Bristolu Suzan Hackettová.

Hnutí indických žen Chipko, které v roce 1973 bránily vlastním tělem stromy v Himalájích.
Hnutí indických žen Chipko, které v roce 1973 bránily vlastním tělem stromy v Himalájích. | Foto: Wikimedia Commons/India Times/ CC BY-SA 4.0

Pořadatelé svatby se inspirovali indickým hnutím Chipko, které v 70. letech minulého století protestovalo proti odlesňování v Himálajích. Desítky žen a mužů tehdy bránily stromy vlastními těly a staly se vzorem pro mnoho moderních environmentálních hnutí.

Studie, ke které se radnice Bristolu nechtěla vyjadřovat, uvádí, že část stromů bude z pozemku odstraněna. Organizace kritizují, že je projekt netransparentní a neuvádí reálné procento zeleně, které z pozemku zmizí.

"Jakmile radnice projekt schválí, bude už na záchranu pozdě. Nikdo se už nebude zabývat tím, aby rozhodnutí přehodnotil. Stromy půjdou k zemi a my s tím už nic nenaděláme," říká profesor John Tarlton z místní univerzity. "Nemůžeme si dovolit ztratit 74 stromů v místě, kde je Bristol potřebuje nejvíc," dodává.

Video: Vliv klimatické změny na výskyt kůrovce v českých zemích. Sledujte speciál Planeta v nouzi

Video: Blahoslav Baťa
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy