Konec diskriminace žen? Nejlépe pracují matky s dvěma dětmi

pej
6. 11. 2014 7:30
Ženy po mateřské mají často problém najít si vhodnou práci. Podle amerických sociologů jsou ale produktivnější než ty bezdětné.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

St. Louis (Missouri) - V posledních padesáti letech se pozice žen na pracovním trhu značně vylepšila. Přestože dosahují stejně kvalitního vzdělání jako jejich mužské protějšky, zastávají méně prestižní a hůře placené pracovní pozice. Právě kariérní znevýhodnění žen se stalo středem zájmů dvou sociologů z univerzity v Missouri, informoval list The Washington Post.

"Jedním z možných vysvětlení této nespravedlnosti by mohla být péče o děti. Pracovní trh dává přednost bezdětným ženám před matkami, které by mohly být omezeny mateřskými povinnostmi," uvedli na začátku svojí studie.

V průzkumu chtěli dále zjistit, zda domácí povinnosti skutečně omezují pracovní nasazení matek. Analyzovali proto nejrůznější výzkumy, které na toto téma vypracovaly tisíce ekonomů, výsledky bádání oba sociology překvapily.

Matky jsou produktivnější než otcové

Muži, ať bezdětní, či otcové, vykazují během kariéry podobnou pracovní efektivitu nezávisle na rodinném stavu. V případě žen ale dochází k podstatným rozdílům. Matky jsou v práci mnohem výkonnější než bezdětné ženy, podle studie jsou nejlepšími pracovnicemi ženy s dvěma a více potomky.

Autoři zároveň upozornili na specifika zkoumané skupiny, u které bylo rodičovství dopředu naplánováno a ženy v jeho průběhu využívaly sociální výhody včetně mateřské a rodičovské dovolené. Díky nadstandardnímu platu si mohly dovolit platit spolehlivé chůvy, a tím pádem efektivně věnovat čas své práci. Matky v nižší platové třídě a s nižším vzděláním se totiž zpravidla potýkají s jinými životními podmínkami.

"To, že má žena dítě, neznamená, že by to zhoršilo její pracovní nasazení. Naopak. Dá se předpokládat, že žena s dítětem a zejména pak s více potomky bude s největší pravděpodobností velmi úspěšnou i v rámci své kariéry," dodal jeden z autorů.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 54 minutami

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy