Žena zrušila turistce rezervaci přes Airbnb, protože je Asiatka. Za trest musí do školy

Magazín Magazín
17. 7. 2017 10:53
Poprvé v historii fungování ubytovací služby pro cestovatele Airbnb byla potrestána uživatelka za diskriminační chování vůči zájemkyni o ubytování. Američanka odmítla pronajmout chatu ženě s asijským původem. Když jí oznámila, že její diskriminační chování nahlásí, odvětila, že nedovolí, aby "cizinci v této zemi říkali, co máme dělat". Za to si vysloužila peněžitý trest a nařízení, aby absolvovala kurz asijsko-amerických studií.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Šestadvacetiletá Dyne Suhová si před několika měsíci zamluvila přes službu Airbnb ubytování u jisté Tami Barkerové v kalifornské horské oblasti Big Bear.

Hostitelka však objednávku chvíli před příjezdem zrušila a Suhové napsala zprávu s tím, že by jí místo nepronajala, ani kdyby byla posledním člověkem na Zemi, protože je Asiatka.

Za své rasistické chování byla hostitelka nejen vyloučena z Airbnb komunity, ale také potrestána. O případu již dříve psal deník The Guardian.

Suhová si víkendové ubytování se snoubencem v chatě Barkerové zamluvila měsíce předem. Když se později majitelky chaty ptala, zda s sebou může vzít další dva kamarády a psa, odvětila, že to za menší příplatek nebude problém.

To je důvod, proč máme Trumpa

Chvíli před příjezdem však Barkerová odmítla, že by se se ženou domluvila na jakýchkoliv změnách pobytu. A později napsala rasistickou zprávu.

Když Suhová upozornila, že ji nahlásí za rasistické chování, odpověděla následovně: "To je důvod, proč máme Trumpa… a nedovolím, aby cizinci v této zemi říkali, co máme dělat."

"Bolí to, když se mi po třiadvaceti letech života v USA stane něco takového. Bez ohledu na to, zda se řídím zákony… bez ohledu na to, jak dobře zacházím s ostatními, nezáleží na tom. Když jste Asiatka, nejste člověk a lidi s vámi mohou jednat jako s odpadem," sdělila Suhová ve videu, jež zveřejnila po incidentu.

Šestadvacetiletá právnička nahlásila hostitelčino jednání společnosti Airbnb i Kalifornskému odboru spravedlivého zaměstnávání a bydlení (California Department of Fair Employment and Housing, DFEH). Obě organizace vyšetřovaly případ samy a dohodu nakonec domluvilo DFEH.

Za trest na kurz asijsko-amerických studií

Barkerová tak bude muset Suhové zaplatit pět tisíc dolarů (zhruba 114 tisíc korun) za újmu, osobně se jí omluvit a její povinností je také absolvovat vysokoškolský kurz asijsko-amerických studií. Kvůli svému rasistickému chování se musí podílet na komunitně-vzdělávacím panelu a sloužit jako dobrovolnice v občansko-právních organizacích.

Nápad s vysokoškolským kurzem vznikl přímo při setkání znepřátelených stran. "Mnoho předsudečných incidentů vychází z nedostatečného pochopení zkušeností a historie určité skupiny lidí. Je to kreativní způsob, jak se s touto předpojatostí vypořádat," popsal ředitel DFEH Kevin Kish.

Advokát Barkerové uvedl, že jeho klientka svých impulzivních činů a komentářů lituje, ale zároveň je ráda, že věc byla vyřešena se Suhovou a DFEH "způsobem, který může přinést pozitivní výsledek tohoto nešťastného incidentu".

První trest za diskriminační chování

Potrestat diskriminaci zákazníka na základě rasy se podařilo vůbec poprvé od začátku fungování Airbnb, a to díky vzájemné spolupráci s kalifornským odborem.

Kish doufá, že potrestaná Barkerová se stane prvním exemplárním příkladem upozorňujícím hostitele na to, že DFEH rasistické chování uživatelů sleduje. "Naším zájmem je vyvodit takové závěry, aby nejen odškodnily lidi za újmu, ale i změnily vztahy mezi jednotlivci i komunitami," dodal Kish.

Airbnb je velmi populární cestovatelskou službou, která umožňuje majitelům pronajímat své nemovitosti za cenu, kterou uznají za vhodnou. Stejně jako další společnosti z oblasti tzv. sdílené ekonomiky dlouhou dobu odolávala zásahu státních organizací.

Nakonec však dovolila, aby kalifornský odbor provedl podrobnou desetiměsíční studii vzhledem k rostoucím počtům nahlašovaných diskriminačních případů.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Policie v Rusku zadřela před univerzitou dvacet lidí. Protestovali proti novému zákonu

Ruská policie dnes zadržela dvě desítky demonstrantů, kteří u budovy Moskevské státní univerzity protestovali proti novému zákonu o osvětě. Oznámil to list Kommersant. V budově univerzity se zrovna debatovalo s jedním z poslanců o zákonu, který kritizují představitelé školství, ekologie, kultury a informačních technologií. Mezi zadrženými se ocitl i jeden z poslanců moskevského sněmu.

Další zprávy